Лута мачка: дознајте сè за ефектите на болеста врз мачките

 Лута мачка: дознајте сè за ефектите на болеста врз мачките

Tracy Wilkins

Сите сигурно слушнале за опасностите од кучешко беснило, нели? Но, вистината е дека кучињата не се единствените животни кои можат да бидат погодени од оваа страшна болест. Иако е малку потешко да се најде мачка заболена од беснило, љубителите на мачки треба да имаат на ум дека ова е проблем кој може да влијае и на здравјето на мачката и на кој му треба многу внимание, особено затоа што се работи за многу заразна болест. и смртоносно.

Да, тоа е точно: во огромното мнозинство на случаи, беснилото на мачките завршува животното до смрт и затоа е од суштинско значење да се знае како да се спречи тоа и како да се идентификува мачка со беснило. За да ги разјасниме главните сомнежи за беснилото кај мачките (симптоми, дијагноза и превенција), ја интервјуиравме ветеринарката Изадора Соуса, од Рио де Жанеиро. Погледнете што ни кажа таа!

На крајот на краиштата, дали беснилото кај мачките е слично на беснилото кај кучињата?

Кога зборуваме за беснило, вообичаено е првата слика што се појавува во нашата глава е дека на бесно куче, бидејќи инциденцата на оваа болест кај кучињата е многу поголема отколку кај мачките. Сепак, мачките не се имуни на оваа болест и исто така имаат големи шанси да заразат беснило, особено кога станува збор за животно кое не е вакцинирано и има навика често да шета по улица.

Но, дали има некаква разлика помеѓу овиеболести, покрај нивните пренесувачи, сепак? Па, како што објаснува ветеринарот, беснилото кај мачките и кај кучињата се манифестираат на многу слични начини: и двете предизвикуваат низа оштетувања на централниот нервен систем на заразените животни, кои почнуваат да покажуваат агресивност и можат да развијат низа други симптоми. „Ова се смета за една од најзагрижувачките зоонози, бидејќи неговата стапка на смртност е речиси 100%“, посочува Изадора.

Беснило: мачките се инфицираат преку контакт со плунката на заразено животно

Заразата на беснилото кај мачките во основа се јавува на ист начин како кај кучешкиот: „Беснилото се пренесува главно со инокулација на плунката на заразеното животно кај жртвата, особено преку претходно постоечки каснувања или гребнатини/рани кои доаѓаат во директен контакт. со плунката на животното.“

Поради оваа причина, мачките кои водат активен живот надвор од дома имаат повеќе шанси да бидат зафатени од болеста, особено ако не биле соодветно вакцинирани. Не е можно да се знае со кого мачето може да сретне на улица и затоа ризикот од контакт со заразени животни е голем. Со оглед на тоа што агресивноста е еден од главните симптоми на болеста, борбите со мачки завршуваат како порта за оваа болест, бидејќи каснувањата и гребаниците се неизбежни во овие моменти.

Понатаму, секој што мисли не е во право дека само мачките и кучињата можатдобие беснило. Всушност, сите цицачи се ранливи кога станува збор за оваа болест, вклучувајќи ги и луѓето. Затоа, има малку грижа кога се работи за беснило кај мачките, за да се спаси и вашето домашно милениче маче и сопственото здравје.

Беснило кај мачки: симптомите на болеста може да варира

Пред сè, неопходно е да се разбере дека симптомите на беснило кај мачките не секогаш се манифестираат на единствен начин. Тоа е, тие можат многу да се разликуваат во секој случај. Меѓутоа, бидејќи ова е болест која влијае на централниот нервен систем на многу значаен начин, еден од главните начини да се разбере дали вашето домашно милениче е контаминирано или не е со набљудување дали има промени во однесувањето на мачката, уште повеќе ако тој побегнал.од дома неодамна. Поприврзаните и пријателски настроени мачки, на пример, може да завршат да станат поагресивни од час во друг, оставајќи ги туторите дури и малку збунети од ситуацијата. Но, тоа не е единствениот начин да се идентификува проблемот, бидејќи е можно да се забележат и други симптоми. Бесот кај мачките обично ја остава мачката многу слаба и некои од главните знаци за тоа се:

- Животното станува апатично

- Недостиг на апетит и интерес за вода

- Ментално дезориентација

- Фотофобија (аверзија кон светлина)

Исто така види: Кучешки влакна: 6 грижа за здраво палто

- Губење на контролата на вилицата

- Сијалореја (прекумерна саливација)

-Тремор на екстремитетите и/или парализа на екстремитетите

- Напади

- Кома

Сепак, повеќето од овие симптоми може лесно да се помешаат со неколку други болести. Значи, како може учителот да разликува еден проблем од друг? Совет за да откриете дали навистина е беснило кај мачки е секогаш да внимавате на вашиот четириножен пријател! Дознајте дали мачето било вклучено во неодамнешни тепачки или дали се случило да има контакт со други заразени цицачи, како што се лилјаците вампири (кои се хранат со крв), ракуни или други диви животни. „Не секогаш сите симптоми ќе се манифестираат, па затоа е важно да се побара помош што е можно поскоро кога постои сомневање за беснило“, потсетува Изадора.

Мачка: беснилото може да потрае до 2 месеци за да ги манифестира првите симптоми

Беснилото кај мачките има различни фази на еволуција, од кои првата се нарекува период на инкубација. Според ветеринарот, оваа фаза не е ништо повеќе од времето помеѓу инфекцијата и почетокот на симптомите. Бидејќи тоа е нешто што ќе зависи од многу варијабли, не е можно точно да се предвиди колку долго ќе трае инкубацијата, но, во просек, болеста обично трае од 15 дена до 2 месеци за да се забележат првите симптоми. „Времето на живот по манифестацијата на симптомите е кратко, животните обично умираат помеѓу 3 и 7 дена“, објаснува тој.

ОдВо секој случај, кога ќе ги забележите првите симптоми на беснило кај мачките, исклучително е важно што поскоро да побарате помош од ветеринар, како за да се гарантира безбедноста на сопственикот, така и да се намали страдањето на мачката. Иако се работи за фатална болест која речиси и нема шанси да се излечи, мора да се преземат некои мерки за да се спречи мачката беснило да ја пренесе болеста на други живи суштества. Социјалната изолација на животното, на пример, е добар начин да се направи тоа. Ако имате други домашни миленици дома, исто така е важно да ги држите во карантин за да се осигурате дека не се заразени и нема да заразат никого.

Мачка со беснило: дијагнозата се потврдува само со смртта на животното

Кога се сомневате дека вашиот четириножен пријател има беснило од мачки, важно е да пријавите сè што знаете за вашето домашно милениче и местото каде што живее. „Направена е анализа на симптомите, историјата и областа каде што живее животното (доколку има извештаи за случаи, присуство на хематофагни лилјаци итн.)“, објаснува Изадора. Ова може да помогне да се идентификува дали мачката навистина била заразена, но потврдата на дијагнозата може да се случи само кога животното ќе умре. „За да се потврди дијагнозата на беснило кај мачки, фрагменти од нервниот систем на животното (пост-смрт) мора да се испратат за специфични лабораториски тестови коиоткриваат антигени и антитела кои потврдуваат контакт со вирусот“, открива ветеринарот.

Вакцината против беснило кај мачките е најдобриот метод за превенција

Иако не постои лек или третман за мачки со беснило, ова е болест која лесно може да се спречи со многу едноставна мерка: вакцинација . Според Изадора, вакцината против беснило треба да се дава на мачиња од 3 месечна возраст, а секоја година се засилува до крајот на нивниот живот. Вклучувајќи, бидејќи ова е јавно здравствено прашање, постојат неколку напори за бесплатни вакцини распространети низ Бразил, само информирајте се.

Исто така види: Алопеција кај мачки: што е тоа, причини, третмани и повеќе за губење на косата кај мачки

Дополнително, превентивен метод што може да се примени заедно со вакцината е да се спречи мачката да ја напушти куќата без никаков надзор, давајќи им предност на одгледувањето во затворен простор. „Заштита на животното од можен контакт со лилјаци, особено хематофагни лилјаци, чувањето на мачката во затворен простор или во скринирана средина е уште една форма на превенција“, нагласува ветеринарот.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.