Како да се транспортира куче? Видете совети!

 Како да се транспортира куче? Видете совети!

Tracy Wilkins

Без разлика дали одите на ветеринар, одите на прошетка или патувате, од суштинско значење е да знаете како да транспортирате куче за животното да биде удобно во текот на патувањето и, се разбира, да избегнете несреќи. Некои миленичиња сакаат да се прошетаат во автомобилот и ја прават оваа едноставна задача: само повикајте ги, отворете ја вратата од возилото и излезете таму. Другите кучиња, сепак, можат да бидат многу вознемирени од оваа ситуација, да се спротивстават на прошетката. Во секој случај, безбедноста треба да биде на прво место. Прочитајте и дознајте како да транспортирате куче во автомобилот и како да направите голем носач за кучиња.

Исто така види: Дали е добра опција ранец за носење мачка? Како да се навикне мачката на додатокот?

Како да транспортирате куче во автомобил?

Дали знаевте дека постојат правила кои предвидуваат како правилно да се транспортира кучето во автомобилот? Бразилскиот сообраќаен код (CTB) му дозволува на вашето куче да патува со автомобил со вас, доколку се преземат некои мерки на претпазливост. Според член 252 од ЗКТ, забрането е транспортирање на животното лево од ракувачот, меѓу неговите раце или нозе. Исто така, не може да се земе кучето на покривот на возилото или во багажникот, како што е предвидено во член 235.

Најсоодветно место за превоз на куче во автомобилот е задното седиште. Како миленичето да е личност, мора да го користите безбедносниот појас за да го заштитите од движењето на возилото, а исто така да го спречите кучето да го напушти своето место. Законот не предвидува амаксимален број на кучиња што може да се земат на едно патување, но ако има 3 безбедносни појаси на задното седиште, веќе можете да замислите дека тоа е максималниот број на кучешки патници во исто време. Еве уште две подеднакво безбедни опции за вашиот крзнен најдобар пријател:

Решетка за поделба

Сакате да го спречите вашето куче да ви застане на патот додека возите? Инвестирајте во мрежа за поделба на заштита на возилата. Додатокот го исполнува просторот помеѓу предните седишта, спречувајќи го кучето да скокне во тој дел од автомобилот - што може да биде многу опасно за возење. Чувајте ги прозорците затворени за дополнителна безбедност.

Гајба

Дали вашето куче е многу вознемирено? Затоа, можеби најдобрата опција е да го чувате во транспортна кутија за време на целото патување. Додатокот мора да се купи според големината и тежината на животното. Правилниот носач ќе му овозможи на кучето да застане на сите 4 нозе и да може малку да оди наоколу пред да оди на спиење.

Како да направите носач за големо куче

Продавници за домашни миленици имаат гајби за кучиња од сите големини. Општо земено, колку е поголема кутијата, толку е поскапа. Но, ако сакате да заштедите пари и сепак да создадете персонализирана кутија за транспорт на вашето домашно милениче, знајте дека ова не е тешка задача. Ќе ви требаат:

  • Адебела картонска кутија (можете да ја побарате во супермаркет или самопослуга)

  • Парче жичана мрежа

    Исто така види: Што значи да сонуваш за маче?
  • Ткаенина за покривање

  • Ленти за врзување

Првиот чекор е да изберете цврста картонска кутија каде што вашето куче удобно ќе се вклопи. Добар предлог е да се одлучите за овошни кутии, кои се подебели. Измерете ја висината на вашето куче што стои на сите 4 шепи, а потоа исечете парче жичана мрежа што е доволно големо за да направите „покрив“ за гајба. Прицврстете ја жицата на една од страните на кутијата, одвнатре. Потоа закачете ја другата страна, правејќи го екранот закривен.

Дното и вратата на транспортната кутија ќе бидат направени од картон на кутијата, а жичената мрежа ќе ја надополнува. Така, вашето кученце ќе може слободно да дише. Задолжително избрусете ги краевите на жицата! На крај, целиот картонски дел покријте го со ткаенина, внатре и надвор. Користете сатенска лента или друг материјал за да ја врзете вратата за влез и излез на кучето на таванот, така што животното не може да избега. Можете да поставите ќебе или перница во кутијата за да го направите миленичето поудобно. Овој модел на транспортна кутија нема рачка, па ќе треба да ја држите одоздола.

Како да транспортирате куче на патување: грижа за благосостојбата на животното

Имате намера да патувате сотвоето Куче? Затоа погрижете се тој да ги има сите негови вакцини ажурирани. Пред да дојде време за заминување, започнете со едноставен тренинг: секој ден нека кучето влегува и излегува од вашиот автомобил, нудејќи му задоволство секогаш кога ќе ја заврши задачата. На денот на патувањето, нахранете го кучето најмалку 3 часа пред да тргнете на пат, за да избегнете гадење и повраќање. Понудете му вода и правете периодични паузи за да ги исполни своите потреби. Среќен пат!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.