Кучешко завивање: сè за однесувањето на кучето

 Кучешко завивање: сè за однесувањето на кучето

Tracy Wilkins

Креењето на кучето буди многу љубопитност кај нас луѓето. За разлика од лаењето, овој звук е многу погласен и вклучува многу специфичен израз на телото: стојат или седат, кучињата ја навалуваат главата наназад, го креваат носот, гледаат нагоре, а потоа завиваат. Станува збор за гест кој многу потсетува на неговите предци, волците, а во основа се користи за комуникација. Продолжете да читате и дознајте сè за кучето завива!

Значењето на кучето завива: емоциите зад вокализацијата

Сите каниди завиваат, иако секој вид има своја специфична мотивација. Волците, на пример, обично завиваат за да обележат територија и да ги одвратат предаторите, покрај тоа што ги пронаоѓаат другите членови на глутницата. Кај лисиците, навиката за завивање започнува во детството. Високиот звук служи за закана за напаѓачите или дури и за други кученца. Завивањето е стратегија за преживување по природа.

Кога станува збор за завивањето на кучето, сепак, причините може да бидат неколку:

  • Болка
  • Глад или жед
  • Досада
  • Страв
  • Среќа
  • Некои висок тон во околината
  • Предупредување за опасност

Кучињата исто така можат да завиваат од радост или придружна музика, на пример.

Исто така види: Репелент за кучиња против комарци: знајте како да го користите на вистински начин

Кучињата завиваат во различни ситуации бидејќи, иако некои сличности со волците сè уште се одржуваат, процесот на припитомување цело време го усовршувал вашетокомуникација, особено со луѓето. Не случајно се размножуваат поблиску до волците, како што се сибирските хаски, самоједот, акита и маламутот од Алјаска многу завиваат.

Исто така види: Премиум или супер премиум активност? Разберете ги еднаш засекогаш разликите

За сопственикот, кој живее со животното на дневна основа, не треба да биде премногу тешко да се идентификува причината за завивањето, кое секогаш има за цел да пренесе нешто. Само обрнете внимание на контекстот во кој се одвива вокализацијата и превентивно грижете се за здравјето на кучето, избегнувајќи ја најлошата алтернатива, а тоа е завивањето на страдањето предизвикано од некоја болест. Исклучувајќи ја оваа можност, ќе се чувствувате помирни и посигурни да ги истражите причините за завивањето и на тој начин подобро да го запознаете вашиот четириножен пријател.

Звукот на кучето што завива има поголем дофат отколку лаење

Многу пати кучето ќе прибегне кон завивање кога мислат дека лаењето не е доволно за да го привлече вниманието што го сакаат, и тие се во право: завивањето е повисоко од лаењето и неговиот звук се шири на многу поголема далечина. Во дивината, кога волците завиваат за да ги лоцираат своите партнери по лов, на пример, тоа може да се слушне со километри наоколу. Домашните кучиња немаат толку голема вокална моќ, но нивното завивање сепак може да биде досадно за другите жители на куќата или соседите. Во тој случај, нема да биде добро да се казни животното. Напротив: на некој начин да му наштети на благосостојбата на крзненотоможе да го остави кучето да завива многу повеќе од порано. Тајната не е да се реагира на стимули, туку да се бара да се открие причината за однесувањето и да се реши „жалбата“ на миленикот кога тоа е можно. Подолу се дадени уште неколку причини поради кои вашето куче завива.

Куче што завива во текот на денот: дали е тоа анксиозност од разделување?

Волците се ноќни животни. Затоа, почесто е дека најголемата инциденца на завивање е во ова време. Кучињата ја наследиле навиката да завиваат од волци, како што веќе знаете, но не секогаш кучето ќе завива само ноќе.

Многу честа ситуација е да се набљудува како кучето завива дење, кога нивните старатели излегуваат. да работи, на пример. Анксиозноста од разделба е состојба на паника која предизвикува различни реакции: некои кучиња уништуваат предмети околу куќата, други се ослободуваат надвор од одреденото место, а некои во завивањето ќе најдат начин да ја избегнат осаменоста и досадата.

Понатаму, преку завива кученцето можеби се обидува да комуницира со неговите отсутни тутори. Слично е како диво куче - или волк - што би го направиле за да го лоцираат остатокот од групата во која припаѓаат.

Ако ја идентификувате оваа ситуација дома, можете да користите некои стратегии за да се обидете да го избегнете однесувањето. Збогатувањето на животната средина е едно од нив: оставете играчки на располагање на кучето или користете видеа илипесни направени за забава на кучиња, на пример. Закажете прошетка со вашето домашно милениче пред да тргнете, за тој да потроши многу енергија и да го искористи вашето отсуство за среќно да се одмори.

Кучиња завиваат заедно: женка на топло може да е во близина

Кога ќе слушнете симфонија од завивања, можете да се обложите: во близина има кучка во топлина! За да привлече мажјаци, женското куче испушта специфичен мирис, произведен од нејзините феромони. Овој мирис не е воочлив за човечкото сетило за мирис, но другите кучиња го мирисаат од далечина. Потоа, кога не можат да пристапат до оваа женка, одговорот доаѓа во форма на завивање. Вообичаено е неколку кучиња да завиваат заедно поради оваа причина, во обид да се сретнат за парење.

Кучињата завиваат заедно во обид да се сретнат за парење.

Исто како некој зевањето може да поттикне и некој друг да зева, завивањето ја има оваа „заразна“ моќ кај кучињата. Значи, ако кучето завива од која било причина во соседството, големи се шансите и вашето куче да завие. Не можете многу да направите: само оставете го вашето куче да биде куче!

Зошто кучињата завиваат пред да умрат? Дали завивањето навистина има врска со смртта?

Постојат многу легенди за завивање на кучиња, но повеќето од нив не се вистинити. Некои луѓе веруваат дека кучето, кога завива, можеби чувствувасопствена смрт или смрт на некој близок. Но, нема ништо научно докажано за моќта на претчувството кај кучињата. Истото се случува и со односот меѓу завивањето и месечината: сликата на волк што завива ноќта на полна месечина е дел од популарната имагинација, но објаснувањето за сцената е прилично едноставно. Полната месечина ја прави ноќта појасна, што е добро за предаторите. Тогаш волците завиваат за да ги избркаат. Исто така, нема научни докази за влијанието на лунарната фаза врз однесувањето на кучињата.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.