Хипокалемија или хипокалемија кај мачки: знајте ја состојбата која го намалува калиумот во крвта

 Хипокалемија или хипокалемија кај мачки: знајте ја состојбата која го намалува калиумот во крвта

Tracy Wilkins

Хипокалемијата кај мачките е болест која е малку позната, но е опасна поради нискиот карактер на калиум, минерал присутен во повеќето клетки на организмот на мачките - а исто така и на луѓето. Најголемиот извор на калиум доаѓа преку храната, меѓутоа, постојат неколку причини за ова нарушување, што дури може да биде генетско во случај на некои раси. Хипокалемија, исто така, промовира голем број на симптоми за кои е важно да се знае. Следната статија разложува сè што е поврзано со низок калиум кај мачките за да ви даде повеќе детали и подобро разбирање на хипокалемијата.

Хипокалемија кај мачки е нарушување на низок калиум во крвта

За да разберете што е хипокалемија, прво е важно да се разбере што е калиум и како делува во клетките на телото. Овој минерал е присутен во неколку органи и, само да ви дадеме идеја, 70% од неговата концентрација е во мускулното ткиво. Нервниот систем е исто така составен од калиум (помеѓу другите агенси), како и кардиоваскуларниот систем, каде што е еден од оние кои се одговорни за одржување на нормалното чукање на срцето. Покрај тоа, калиумот помага и против болести кои ги зафаќаат коските на мачката и ги спречува проблемите со мускулите.

Општо земено, калиумот е поврзан со други агенси и може да биде под влијание на нивото на инсулин, на пример. Тоа е, многу е важно да се одржи рамнотежата наколичината на овој минерал во клетките за одржување на правилното функционирање на организмот на мачката. Затоа, кога има ниски нивоа на калиум, наречени хипокалемија, целото здравје е загрозено.

Главните причини за недостаток на калиум се поврзани со урината

Постојат неколку причини за ова патологија и повеќето се поврзани со урината, бидејќи калиумот вообичаено се губи преку неа, но хормонот наречен алдостерон го враќа назад. Секоја промена во него, како што е алдостеронизмот (прекумерно производство на хормони), го активира ова нарушување. Друг начин за надополнување на калиумот е преку диета. Значи, мачката со анорексија може да има и хипокалемија, бидејќи има недостаток на неколку хранливи материи, вклучително и калиум.

Се појавува и во случаи на хипертироидизам кај мачки, Кон-ов синдром (примарен хипералдостеронизам) и при откажување на бубрезите, што исто така, доведува до голема загуба на калиум во урината. Дури се шпекулира дека најмалку 20% и 30% од мачките со бубрежна болест страдаат од некоја епизода на хипокалемија. Тешко или повторливо повраќање или мачка со дијареа се други причини.

Мачките со низок калиум страдаат од недостаток на апетит и други симптоми

Кај хипокалемија, симптомите варираат во зависност од степенот на нарушување во функционирањето на телото. Некои од класичните симптоми на хипокалемија се:

 • Недостаток на апетит
 • Неможност застанување
 • Мускулна слабост
 • Парализа
 • Мускулни болки
 • Летаргија (апатија)
 • Аритмии
 • Тешкотии со дишењето
 • Ментална конфузија
 • Мачка што оди во круг
 • Конвулзии
 • Тешкотии со нормално држење на главата (вентрофлексија на вратот)
 • Кај мачиња , постои доцнење во развојот

Дијагнозата на хипокалемија (или хипокалемија) вклучува неколку тестови

Хипокалемија е лесно да се дијагностицира и е Неопходно е да се направи тест на крвта кај мачки (бидејќи тромбоцитите ослободуваат калиум за време на процесот на формирање на згрутчување) и особено урината. Соочени со било каков симптом, професионалците обично ги бараат овие тестови. По потврдувањето на хипокалемија, се бара ултразвук и рендгенски прегледи за да се анализира влијанието на коските и мускулите.

Брманската мачка е една од расите склони кон наследна хипокалемија

Бурманската мачка и други раси Блиските раси, како што се тајландски, хималајски и сијамски, се некои склони кон оваа болест. За ова сè уште нема точно објаснување, но сигурно е дека се наследува на наследен начин (просто автосомно рецесивен). Сепак, почесто е кај нив да се развие периодична хипокалемија, односно интермитентна со неколку епизоди во текот на животот. Други раси на мачки далеку од Бурма, исто така, може да имаат хипокалемија. Тие се:

Исто така види: Дали е во ред да се одложи вакцината на кучето? Ветеринарот ги објаснува ризиците
 • Burmilla Cat
 • CatСингапур
 • Tonkinese
 • Bombay
 • Sphynx
 • Devon Rex

Бидејќи се работи за наследна болест на мачката, симптомите се појавуваат од вториот до шестиот месец од животот на кученцето. Општо земено, знаците се движат од умерени до тешки и најголема индикација е доцниот развој, како и кученца со тешкотии при одење и мускулна слабост.

Ниското ниво на калиум има опасни ефекти врз телото на мачката

Недостигот на апетит е веќе сам по себе опасен и кога причината е анорексија, основната болест може да се влоши. Мускулната слабост директно влијае на благосостојбата и квалитетот на животното, дури и резултира со депресија кај мачката и кога основната болест е бубрежна мачка, функционирањето на бубрезите е уште повеќе засегнато. За жал, кога нема рана дијагноза и третман за кученцата, тенденцијата е тие да имаат пократок животен век поради можноста за респираторна парализа. Нискиот калиум може да убие.

Хипокалемијата кај мачките се третира со суплементација на калиум

Прво, третманот го бара коренот на проблемот и делува според тоа што ја поттикнало хипокалемијата, плус суплементација со орален калиум (кога е благ ) и во потешки случаи оваа суплементација е интравенска (парентерална или ентерална), која се менува за орална по излегувањето од болница. Третманот обично е долготраен.

Во третманот на полиматијатахипокалемија, истото нарушување, но со зголемен или ограничен калиум што се ослободува во урината, суплементацијата мора да биде континуирана за да се избегнат кризи и нови епизоди. По подобрување, можно е лекувањето да се прекине, но тестовите на крв и урина се периодични за да се контролира болеста.

Исто така види: Пинчер: знаете сè за оваа мала раса на кучиња

Добрата исхрана помага да се спречи хипокалемија кај мачките

Од суштинско значење е секоја мачките следат диета со врвна храна за мачки и според нејзината животна фаза (кутре, возрасно, постари и стерилизирани), по можност назначена од нутриционист ветеринар, за да избегнете каква било болест, вклучително и хипокалемија. Кај предиспонираните раси, се спроведува генетска студија за да се спречи репродукција на легло со болеста. Контролирањето на случаите на тешка дијареа и повраќање кај мачката, покрај лекувањето на основните болести, се други форми на превенција.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.