Дисплазија на колкот кај кучињата: откријте повеќе за симптомите и начините за спречување на болеста

 Дисплазија на колкот кај кучињата: откријте повеќе за симптомите и начините за спречување на болеста

Tracy Wilkins

Коксофеморална дисплазија или дисплазија на кучешки колк е болест која ја попречува подвижноста на кучињата од различни раси. Удира во задните нозе на кучето и, меѓу другите симптоми, може да предизвика болка и вкочанетост во екстремитетите на животното. Односно: непријатностите се најмалку со кои ќе се соочи диспластичното куче. За да можете да ги идентификувате симптомите и да дознаете повеќе за третманот, па дури и за превенцијата на оваа болест, подолу собравме серија информации за дисплазијата на колкот. Провери го!

Дисплазија на колкот кај кучињата: што е тоа?

Дисплазијата на колкот е болест, обично генетска, која се карактеризира со нехармоничен развој на коските, мускулите и тетивите на задните нозе на кучето. Поради ова, животното со дисплазија ги има бедрената коска и карлицата во постојано триење додека оди или трча - движењето не е амортизирано од зглобовите и тетивите.

Во зависност од фазата од животот во која е дијагностицирана, кучето со дисплазија на колкот може да развие други болести, како што е артритис, или да стане параплегично, губејќи ја функцијата на задните нозе. Дисплазијата на колкот кај кучињата може да се дијагностицира и рано во животот на животното, помеѓу 4 и 10 месеци, но исто така може да се идентификува или манифестира само во фазата на возрасни, блиску до транзицијата кон третатавозраст.

Што предизвикува дисплазија на колкот кај кучињата?

Главната причина за дисплазија кај кучињата е генетска. Затоа, се препорачува мажјаците и женките кои веќе ја имале оваа состојба да не се размножуваат за да се намалат шансите и кученцата да бидат предиспонирани кон неа. Состојбата е почеста кај кучињата од голема и џиновска раса, но малите и средните кучиња не се 100% без да станат диспластични.

Иако наследноста е главната причина за болеста, постојат и други фактори кои исто така можат да го натераат вашето куче да развие дисплазија на колкот. Затоа, вреди да се обрне внимание на овие точки во секојдневниот живот на вашиот пријател:

Исто така види: Дали е паметен Вајмаранер? Дознајте повеќе за обука на раси

1. Хранење: покрај директното влијание што исхраната го има врз здравјето на животното, кај големите кучиња, важно е да е доволно да се храни и да помогне во правилен развој на целото тело — особено во фаза на кученце, кога се развиваат коските и зглобовите. Нивниот раст, исто така, не треба да се забрзува со диети богати со калории и протеини: ова може да биде причина за лошо формирање на задниот дел на животното;

2. Дебелина кај кучињата: Меѓу другите последици, вишокот тежина кај кучињата исто така може да предизвика дисплазија на колкот. Ова се случува затоа што дебелото животно на крајот повеќе ги носи зглобовите при вообичаени движења.од секојдневниот живот, односно: може да развиете диспластична состојба со или без генетска предиспозиција;

3. Седентарен начин на живот: исто како и луѓето, кучињата исто така треба да вежбаат како начин да го одржуваат своето здравје во тек и да ги зајакнат коските, мускулите и зглобовите. Седечкото животно, исто така, има тенденција да добива многу тежина, односно: обединува две можни причини за дисплазија на колкот во истиот случај. Следете, кај ветеринарот, потребата од вежби што ги има расата на вашето животно;

4. Седење: Некои животни може да развијат дисплазија поради начинот на кој седат. Ако, наместо да ја балансира тежината на двете страни на колкот, премногу ја присилува едната страна, може да заврши со абење на зглобовите таму;

5. Многу време на мазни подови: ако вашето куче го поминува поголемиот дел од времето во затворен простор, идеалната работа е да имате подови кои не се премногу лизгави, како што се некои видови порцелански плочки. Без триење помеѓу шепите и земјата, можеби ќе треба да работат понапорно за да одат и на тој начин да ги истрошат зглобовите на долг рок.

Кои се симптомите на дисплазија на колкот кај кучињата?

Болката и непријатноста кај животното при вршење едноставни секојдневни активности се првите знаци дека може да има дисплазија на колкот, но тие не се единствените и можат да укажуваат и надруги здравствени состојби на вашето домашно милениче. Затоа, неопходно е да се обрне внимание и на другите симптоми на дисплазија на колкот кај кучињата - вообичаено е засегнатото животно да се манифестира повеќе од еден од нив:

 • Намалување на брзина на чекорите;

 • колебливост при извршување на активности како што се качување по скали, кревети, софи, трчање и скокање;

 • Ограничување на движењето;

 • Атрофија на задните мускули;

 • Развој на мускулите на рамената;

 • Губење на цврстината на задните нозе — кучето губи рамнотежа и самото паѓа;

 • Промена во начинот на одење (почнува да куца и да оди „завртувајќи се“);

 • Петиците свртени навнатре;

 • Пукнатини при одење;

  Исто така види: Бронхитис кај мачки: 5 знаци на респираторна болест што ги погодува мачките
 • Недостаток на симетрија кога седите или седите со поотворени нозе.

Како да се дијагностицира и третира дисплазијата на колкот кај кучињата?

Штом ќе забележите некој од овие симптоми на редовна основа кај вашето куче, треба да закажете посета на ветеринар. Во зависност од случајот и степенот на развој на дисплазијата, лесно ќе се дијагностицира, но вообичаено е да бара тестови за снимање, како што се рендген или МРИ и физички прегледи за да се потврди и дознае повеќе детали за состојбата. конкретно кај вашето животно.

Во некои случаи, третман солекови, физиотерапија, суплементација на храна, диета за слабеење, па дури и ограничување на физичката активност е доволно за да се подобри квалитетот на животот на кучето.

И покрај тоа, кога дисплазијата е веќе многу напредната, операцијата станува опција. Вашиот ветеринар може да претстави неколку различни типови на хируршки процедури, почнувајќи од замена на колкот на животното со протеза до сечење или отстранување на засегнатите коски, но секогаш вреди да разговарате за да дознаете која опција е најдобра во вашиот случај.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.