Мачка рика: чекор по чекор за да го вклучите „малиот мотор“

 Мачка рика: чекор по чекор за да го вклучите „малиот мотор“

Tracy Wilkins

Знаете ли зошто мачките рикаат? Познатиот „мотор“ што го испуштаат мачињата доаѓа од грлото на животното штом ќе повлече воздух внатре. Кога оваа бучава е екстернализирана, можеме да го слушнеме познатото прчење. Во некои ситуации, објаснувањето зошто мачките грешат е поврзано со глад, стрес, сон, па дури и болка. Меѓутоа, најчесто мачките го вклучуваат малиот мотор кога чувствуваат задоволство, задоволство и среќа.

Звукот на рикањето на мачките е многу пријатен за слушање. Дури е докажано дека ритањето на мачката го смирува учителот, бидејќи фреквенцијата на вибрации на бучавата помага да се смири личноста под стрес. Истражувањата покажуваат дека „малиот мотор“ е толку моќен што дури може да го намали ризикот од некои срцеви заболувања. Така, многу тутори се обидуваат да откријат како да ја натераат мачката да рика за да го слушне тој пријатен звук. Важно е да се разбере дека romrom е природен инстинкт на мачето, така што нема шанси да го вклучите и исклучите. Меѓутоа, бидејќи звукот обично се појавува кога мачето е задоволно, можете да го стимулирате миленичето со некои мерки кои промовираат поголема благосостојба за него. Шапите на куќата одвоија чекор по чекор за тоа како да ја натерате вашата мачка да пржи на многу едноставен начин. Проверете!

Чекор 1: Направете ја околината што е можно поудобна за мачката да биде пријатна

Објаснување зошто мачката се вклучува малиот моторе директно поврзана со чувствата на животното. За да пржи, треба да се чувствува многу удобно и задоволно. Значи, ако сакате да знаете како да направите мачка да пржи, првиот чекор е да го направите што е можно поудобно. Чувајте ја куќата секогаш проветрена, избегнувајте нечистотија и секогаш оставајте го малиот простор на вашето маче со удобни ќебиња. Исто така, запомнете дека слухот на мачките е многу попрецизен од нашиот. Затоа избегнувајте места со силни звуци, бидејќи звукот е уште посилен за маче, што може да му направи непријатно. Со оваа грижа, ќе биде многу полесно не само да го натерате миленичето да пржи, туку и да го слушнете мачката.

Исто така види: Цервикална јака за кучиња: што е тоа и за што е тоа?

Чекор 2: Галете ги вистинските места за да ја натерате мачката да пржи

Гушките се најлесниот начин да ја натерате мачката да го запали малиот мотор! Мачката е многу удобна и чувствува огромно задоволство секогаш кога добива галење од својот сопственик. Чувството на задоволство е толку големо што набрзо почнува природно да рика. Добар совет за малиот мотор да се појави уште полесно е да знаете каде мачките најмногу сакаат да добиваат љубов. Типично, тие претпочитаат да се галат по грбот и главата, особено во близина на очите и меѓу ушите. Некои мачиња исто така сакаат да добиваат наклонетост на вратот и градите. Значи, ако пријде да ви ги покаже овие региони, тоа е дозволеногалете ги овие места. Стомакот и мустаќите на мачката, пак, треба да се избегнуваат, бидејќи мачките воопшто не се љубители на наклонетоста на овие делови од телото.

Чекор 3: Поттикнете го истражувачкиот инстинкт на мачката

Една од причините зошто мачките грешат се нивните природни инстинкти. Кученцата, на пример, имаат навика да рикаат за да го привлечат вниманието на нивната мајка кога дојат. Исто така, звукот е многу чест кога миленичето истражува нови средини, бидејќи тие се инстинктивно љубопитни и сакаат да истражуваат што е околу нив. Затоа, ако само наклонетоста не беше доволна за да ја натера вашата мачка да рика, обложувајте се на интерактивни игри за мачки. Збогатувањето на животната средина е од фундаментално значење бидејќи и помага на мачката да ги стимулира своите инстинкти на здрав начин во затворен простор. Мачето се чувствува одлично кога истражува ниши, полици и гребење столбови. Значи, тоа е добар начин да направите мачка да пржи.

Чекор 4: Бидете трпеливи и почекајте мачката да дојде кај вас

Важно е да се забележи дека вашата мачка нема секогаш да ја прифати вашата наклонетост правилно далечен момент кога сакаш да пржи. Понекогаш, миленичето е расположено само да остане во своето мало ќоше. Затоа, ако техниките за тоа како да се направи мачката да пржи на почетокот не функционираат, не го присилувајте животното. Мора да почекате додека не дојде миленичетода те запознаам, без присилување на барот. Причините кои објаснуваат зошто мачките рикаат се многу поврзани со вашите чувства, а гневот нема да го натера животното да го емитува тој сладок звук за вас. Всушност, веројатноста е дека, покрај тоа што не го прави малиот мотор, мачката ќе биде многу иритирана со вас. Откако мачката ќе дојде до вас и ќе ви даде отвор, обидете се повторно со техники за галење и играње.

Чекор 5: Ако ниту еден од чекорите за тоа како да направите мачка да пржи, разберете дека е во ред

Исто така види: Дали мачките можат да јадат нане? Видете 13 билки и растенија пуштени за домашни миленици

Ако сте направиле сè, а сепак вашата мачка не рика, време е да продолжите на последниот чекор: пуштете ја! Постои идеја дека мачката треба да рика, но тоа не е баш така. Некои миленичиња, на пример, се родени далеку од нивната мајка. Бидејќи немале на кого да обрнат внимание при доењето, не го развиле инстинктот добро да мрднат. Сосема е нормално што одредени мачки не научиле да го вокализираат овој звук, па не грижете се ако ова е случај со вашето домашно милениче. Вреди да ги испробате техниките за тоа како да ја натерате вашата мачка да пржи, но немојте премногу да се закачувате на тоа ако таа не може. Важно е вашата мачка да ве сака и да го покажува тоа на други начини.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.