150 имиња за Border Collie: видете совети како да го именувате вашето куче од расата

 150 имиња за Border Collie: видете совети како да го именувате вашето куче од расата

Tracy Wilkins

Меѓу омилените раси на кучиња меѓу Бразилците, граничниот коли е еден од најистакнатите. И не е за помалку, нели? Исклучително љубезен и разигран, тој е во состојба да донесе уште поголема радост во рутината на секое семејство. Но, кога станува збор за добредојде на тоа кученце во вашиот дом, секогаш се поставува прашањето: кое име за куче да се избере? Постојат голем број фактори кои мора да се земат предвид при донесување одлука, од главните карактеристики на расата до некои категории, како што се ликови, серии и филмови, храна. Размислувајќи да ви помогнеме во оваа мисија, подолу собравме 150 предлози за имиња за Border Collies. Погледнете!

Што да се земе во предвид при изборот на имиња за кучето Border Collie?

За оние кои сонуваат да имаат куче Border Collie да го наречат своето, имајте на ум дека животното на оваа раса го зазема рангот на најинтелигентно куче во светот. Тоа е: тој има тенденција полесно да ги апсорбира сите заповеди и учења што ги учите, вклучувајќи го и неговото име. Токму поради оваа причина, важно е да се преземат некои мерки на претпазливост при изборот на име на кучето Border Collie. Кратките прекари можат да го олеснат процесот на тренирање на животните, особено оние што завршуваат со самогласки. Друг фактор што треба да се земе предвид се имињата на другите членови на домаќинството. Тоа е затоа што имињата соИзговорите слични на изговорите на другите луѓе може да го збунат вашиот пријател.

Смешни имиња за Border Collies

Ако целта е да се гарантираат смешни имиња за Border Collies, треба да ја ставите вашата креативност во акција и да го барате неочекуваното. Општо земено, имињата што најмногу ги избираат туторите се оние кои имаат голем потенцијал да создадат добра смеа. Исто така, вреди да се размислува за имиња кои се однесуваат на личноста на вашето кученце. Ако вашиот Border Collie е многу активен, на пример, зошто да не го наречете Искра? Погледнете ја оваа и другите опции подолу:

Исто така види: Пелена за кучиња: како и кога да ја користите? Добијте одговор на сите ваши прашања за производот
 • Alegria: Оваа не треба ни да се објаснува, нели? Тоа е идеален прекар за граничниот коли кој ја прави куќата среќна;
 • Искра: совршено за куче од бордер коли кое не пропушта прилика да си игра со своите луѓе;
 • Слика: за Border Collie кој е вистинска фигура и гарантира забава на сите околу него;
 • Madruga: самото име кажува се, а? Тоа е вистинскиот избор за оние гранични коли кои имаат многу енергија и сигурно ќе останат будни цела ноќ во потрага по забава;
 • Пуканки: за среќни и разиграни кученца;
 • Мрзеливост: ова е идеалниот прекар за најмрзливото куче бордер коли кое не може без добра дремка;
 • Сосего: иронијата сигурно ќе го направи трик со тоа име е многу смешна опција. На крајот на краиштата, наВознемирената личност на Border Collie го прави куче кое е далеку од мирно и тивко.Collie

  При изборот на име на кучето Border Collie, темпераментот и личноста на расата се фактори кои исто така можат да ви помогнат во оваа задача. Тоа е затоа што кученцето е популарно познато по својата интелигенција, дружење и енергија, што може да биде совршена комбинација за добар прекар. Значи, дури и ако не треба да се држите до тоа, како да погледнете? Еден од нив може да ве инспирира!

  • Капетан: Граничниот коли е исто така познат по своето минато како овчарско куче. Па, зошто да не го наречете капетан на куќата?
  • Jumper: терминот, што на англиски значи „оној што скока“, може да биде добар облог да ја именувате вашата граница Коли. На крајот на краиштата, кученцето од оваа раса има многу енергија и затоа сака да скока цел ден како да е вистински зајак;

 • Листо: Изведен од шпански, зборот значи паметен. Секогаш внимателен и подготвен за добра доза забава, кученцето од оваа раса е со чиста енергија;
 • Снежно: ако вашето Border Collie го има најбелиот слој на светот на црното во комбинација со супер сините очи, овој прекар може да биде совршен;
 • Панда: крзнототемната глава и белата муцка е една од варијациите на палтото што може да се појави кај Border Collie, што многу потсетува на изгледот на мечка панда.
 • Паметно: зборот, што на англиски значи интелигентен, е одличен предлог за да го наречете кучето Border Collie. Не ни треба да објаснуваме зошто, нели?
 • Имиња за женски и машки Border Collie: филмовите, сериите и ликовите можат да влијаат на одлуката

  • Ангус;
  • Аполон;
  • Ахил;
  • Атина;
  • Аурора;
  • Бетмен;
  • Бејли;
  • Боб;
  • Бони;
  • зуи;
  • Калвин;
  • Капиту;
  • Чендлер;
  • Чарли;
  • Шарлот;
  • Клер;
  • Детелина;
  • Денерис;
  • Декстер;
  • Дора;
  • Дијана;
  • Драко;
  • Елвис;
  • Ерос;
  • Скарлет;
  • Флеш;
  • Гамора;
  • Гаја;
  • Гоку;
  • Хари;
  • Херкулес;
  • Хермиона;
  • Хулк;
  • Икар;
  • Џек;
  • Џејн;
  • Јасмин;
  • Жан Греј;
  • Џими;
  • Јован;
  • Менди;
  • Марли;
  • Мафалда;
  • Матилда;
  • Медуза;
  • Минерва;
  • Моана;
  • Мајкл;
  • Мулан;
  • Нала;
  • Накија;
  • Маглина;
  • Taystee;
  • Танос;
  • Тор;
  • Один;
  • Пенелопе;
  • Бибер;
  • Фиби;
  • Рекс;
  • Рос;
  • Санса;
  • Симба;
  • Шазам;
  • Шури;
  • Старк;
  • Султан;
  • Велма;
  • Венди;
  • Зевс;
  • Елса;
  • Зои.

  Исто така види: Како да знаете дали мачката има треска?

  Спортските и музичките икони можат да послужат како инспирација за името на кучето Border Collie

  • Ејми ;
  • Болт;
  • Боуви;
  • Бејб;
  • Били;
  • Брус;
  • Кафу;
  • Дрејк;
  • Френк;
  • Фреди;
  • Формига;
  • Гуга;
  • Џејсон;
  • Коби;
  • Курт;
  • Хортензија;
  • Мадона;
  • Марија Ленк;
  • Марадона;
  • Меси;
  • Мајкл;
  • Нејмар;
  • Нина;
  • Ози;
  • Пеле;
  • Пити;
  • Ронда;
  • Сена;
  • Серена;
  • Стив;
  • Тина;
  • Тајсон;
  • Витни.

  Предлози за име на кученцето Бордер Коли

  • Барни;
  • Бенџамин;
  • Бенџи;
  • Бони;
  • Били;
  • Куки;
  • Фин;
  • Кевин;
  • Локи;
  • Макс;
  • Меги;
  • Мајк;
  • Моли;
  • Теди;
  • 5>Тоби;
  • Скут;
  • Јода;
  • Зои;

  Име на куче: класиците исто така служат за нарекување на граничниот колај

  • Бел;
  • Белинда;
  • Биду;
  • Топка;
  • Момче;
  • Ѕвезда;
  • Ева;
  • Фрида;
  • Дама;
  • Лола;
  • Луна;
  • Маја;
  • Миа;
  • Скуби;
  • Спајк.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.