Кучето разбира кога другиот умира? Како реагираат кучињата кога ќе изгубат пријател со четири нозе?

 Кучето разбира кога другиот умира? Како реагираат кучињата кога ќе изгубат пријател со четири нозе?

Tracy Wilkins

„Моето куче умре“ е ситуација низ која апсолутно ниту еден родител на домашно милениче не сака да помине. Дури и ако имате повеќе од едно куче дома, справувањето со загубата на куче е далеку од лесна задача - и не само за вас, туку и за животното што е оставено. Да, кучето разбира колку другиот умира и тоа може директно да влијае на неговото однесување и здравје. Кучињата се исклучително чувствителни животни и способни да создаваат емоционални врски и со своите луѓе и со другите животни.

Поради оваа причина, важно е учителот да знае како да ги идентификува знаците на жалост на кучето и како да му помогне да се справи со носталгијата со движење напред. За да разберат како овој процес се случува во пракса, туторките Беатриз Реис и Габриела Лопес ги споделија своите приказни со Paws of the House !

Истражувањето вели дека на кучињата им недостасува друго куче и може да страдаат од губење на пријател

Можеби нема да верувате, но истражувањето објавено од професорката Барбара Џ. Кинг во Scientific American откри дека кучето разбира кога друго умира и тоа може да се согледа со промени во однесувањето. Иако нема докази дека животното навистина го разбира концептот на смрт, можно е да се види дека на кучето му недостасува пријателот кога заедничките навики веќе немаат смисла за животното. Недостатокот на социјална интеракција, на пример, е првиотзнак дека вашето кученце можеби минува низ процесот на тагување. Губење на апетит, зголемени часови на спиење, стрес и анксиозност исто така може да го карактеризираат кучето со носталгија. Покрај тоа, можно е вашето домашно милениче да минува низ епизоди на потрага по другото куче-придружник во куќата или на други места каде што посетува животното.

Исто така види: Џардија кај мачки: разберете повеќе за болеста, најчестите симптоми и како да ја спречите

Од друга страна, некои кучиња можат да бидат поприврзани и поприврзани со нивните старатели по загубата на нивниот пријател. Затоа, важно е да бидете свесни за промените во однесувањето на кучињата, да го следите вашето кученце повнимателно и да побарате помош од ветеринар или бихејвиорист кога е потребно.

Како да знаете дали животното поминува низ процесот на тагување за кученце?

Не е лесно да се асимилира што се случува кога куче ќе умре, и за луѓето и за другите домашни миленици. Кучињата кои живеат заедно долго време и не знаат живот без другиот миленик, обично се многу вознемирени од загубата на својот пријател и набрзо влегуваат во период познат како кучешка жалост. Постојат неколку начини на кои кучешката тага се манифестира, главно преку промени во однесувањето како што се:

  • Недостаток на социјална интеракција
  • Анксиозност
  • Стрес
  • Губење на апетит
  • Копање на погрешно место
  • Прекумерна приврзаност кон сопствениците
  • Вокализација (куче што завива смрт)

Одтага, кучето Николас имаше епизоди на агресија и стрес откако го изгуби Бел

Никола беше кученце старо 45 дена кога научи да лае од Бел на вратата од куќата , спиејќи на перницата на сопствениците, па дури и ја вршат својата работа на вистинското место. Со 11 години разлика, тие на крајот станаа пријатели дури и со неподготвеноста на Бел - на крајот на краиштата, таа секогаш беше „господарка“ на куќата пред доаѓањето на енергичното кученце. Тие играа, се подготвуваа заедно и повремено мораа да се натпреваруваат за вниманието на семејството.

Бел почина во јуни 2017 година, околу две години откако Николас пристигна. Малото кученце во кожата како е да се изгуби толку сакано куче и продолжи да има многу видливи промени во однесувањето како еден вид кучешка жалост. „Највидлив знак беше прејадувањето. Откако Бел почина, Николас почна непрекинато да се дебелее и затоа верувам дека немањето друштво за време на игрите помогна да се влоши ситуацијата“, вели туторката Габриела Лопес. Долгорочно, Николас покажа некои ефекти од ова тешко време. „Тој стана поагресивен и пољубоморен со своите ситници, вклучувајќи ја и храната. Освен тоа, палтото му стана многу бело од страните поради стрес и нервоза“, открива тој.

За да се справи со состојбата на нејзината пријателка, Габриела вели дека била потребна добра дозаразбирање и емоционална поддршка. „Се приближивме до Николас по смртта на Бел и почнавме да ги исполнуваме сите негови желби. Не знам дали тоа беше најдобриот начин да се справиме со состојбата, но во тоа време се чинеше дека беше во право“, објаснува тој. Сепак, учителот открива дека зголемувањето на телесната тежина и посесивните напади сè уште го придружуваат миленичето. „Направивме некои терапии со цветни за кучиња кои ја подобрија ситуацијата некое време, но на долг рок не забележавме голема разлика. Тој е куче со најкревко здравје по смртта на Бел“, вели тој. Денес, малиот Николас има уште две сестри кучиња и пет мачиња за да му прават друштво. Иако тие се вистински придружници на кученцето, сеќавањето на Бел е сè уште многу присутно во неговиот живот, дури и по кутрето оплакување.

Кучешка жалост: Болт уште повеќе се зближи со учителот откако го загуби пријателот

Исто така види: Болест на мачки: кои се симптомите на токсоплазмоза кај мачки?

Во куќата на Беатриз Реис, загубата на една од четирите пријатели шепи беше исто така се чувствува, но на поинаков начин. Јоркширскиот Болт го загуби вечниот партнер и синот Биду, кој пред неколку години боледуваше од епилепсија. „Иако имаа свои „несогласувања“, тие беа неразделно дуо. Тие го делеле истото тенџере со храна и секогаш спиеле заедно, со лажички“, пренесува Беатриз. По загубата, учителката вели дека Болт станал уште поприврзано и поприврзано кученце.„Тој сè уште е тивко куче кое се крие на темни места за да спие, но се чувствувам како да има смисла да биде поприсутен. Игрите и моментите со нас добија поголемо значење за него“, открива тој.

Поради оваа причина, Беатриз вели дека справувањето со тагата на кучето било помалку комплицирана задача отколку што таа верувала дека ќе биде. „Верувам дека направи многу повеќе за нас. Ни даваше наклонетост, ни ги лижеше солзите и беше покрај нас“, вели тој. И покрај тоа, таа вели дека загубата на Биду донела важни промени во рутината на куќата и главно на семејството: „Секогаш бевме блиски, но откако го нема Биду, останавме уште поблиски. Разговаравме со него и сигурни сме дека разбира сè!", сигурно се прашувате како да му помогнете на вашиот крзнен пријател да го помине овој момент, нели? Во овој случај, првиот чекор е внимателно да го следите вашиот пријател. Исто како и вие , исто така ќе му треба сета наклонетост и поддршка за да се справи со ова

Друг фактор што треба да се следи е исхраната на кучето. Кога се тажни, кучињата имаат тенденција да го губат апетитот, што може да биде проблем ако вашиот пријател не јаде повеќе од 48 часа.Покрај тоа, важно е да се обидете да ја одржувате дневната рутина на животното донаправете го да се чувствува безбедно и поддржано. Иако тоа не е секогаш лесна задача, треба да направите се што можете за да ги одржите секојдневните активности на животното. Еве неколку совети како да му помогнете на кучето да тагува:

1) Погрижете се да го галите кучето. Дури и ако и двајцата тагувате, кучето може да ви помогне да се справите и обратно. Тој треба да разбере дека не е сам.

2) Внимавајте на исхраната на кучето. Во жалост, тој може да заврши слабо или дури и да не јаде, што ќе го намали неговиот имунитет и ќе го загрози здравјето на животното.

3) Одржувајте ја рутината на домашно милениче нормално. Секоја промена може да го потресе уште повеќе, па идеално е да ги следите истите распореди за оброци, прошетки и други активности.

4) Разберете дека кучешката тага е фаза. Вашиот пријател треба да асимилира сè што се случува и нема да престане да му недостасува другото кученце преку ноќ.

5) Стимулирајте ја социјалната интеракција на кучето со другите домашни миленици. Ова може да ви помогне да се забавувате и малку да заборавите на она што се случило - но не го форсирајте прашањето ако видите дека миленичето не е слободно, добро?

6) Ако ви треба, не двоумете се да побарате специјализирана помош. Ветеринарен бихејвиорист може да му помогне на кученцето да помине низ процесот на тагување на здрав начин.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.