Имиња за црно-бели мачки: 100 предлози за именување на вашата мачка

 Имиња за црно-бели мачки: 100 предлози за именување на вашата мачка

Tracy Wilkins

Барањето референци за имиња за мачки frajolas е типичен став на родител на домашно милениче кој ги отвори вратите на својот прв црно-бел мачка. На крајот на краиштата, ништо поправедно од обидот да се почитуваат боите на мачето, нели? Но, погрешно е дека имињата за црно-белите мачки се ограничени само на бојата на животното - иако ова е, всушност, многу интересна идеја. Постојат имиња за повеќе генерички мачки и други предлози за смешни, шик или различни имиња кои би можеле да бидат совршени за вашиот четириножен пријател.

За да ги откриете најдобрите имиња за црно-бели мачки, само погледнете го водичот што ви го подготви шепите на куќата . Овде ќе најдете сè: од секојдневни референци до имиња инспирирани од ликови, пејачи и храна. Проверете!

Исто така види: 10 љубопитни факти за кучето Мерл

25 имиња за црно-бели мачки инспирирани од палтото

Бојата на мачката е секако една од најголемите основи кога се одлучува за името на црно-белите мачки. На крајот на краиштата, само неколку минути гледање околу нас е доволно за да пронајдеме разни предмети и да запомниме други референци што ја земаат прецизно бојата на животното: црно-бело. Ако имате намера да го сфатите на тој начин, знајте дека ова е добра идеја и можете да бидете многу креативни во овие моменти. Тоновите на миленичето се способни да дадат големи прекари како што се:

 • Alvinegro
 • Batman;Ембер
 • Колаче
 • Домино
 • Феликс; Фрајола
 • Дамка; Забележана
 • Мимоза; Мини; Мортиција
 • Негреско
 • Орео
 • Панда; пингвин; Сликана
 • Селина; Место; Суши
 • Тракинас
 • Шах
 • Јанг
 • Зебра; Зоро

Име за црно-белата мачка: 10 мистични опции

Вклучувањето на малку мистицизам при дефинирањето на името за црно-белите мачки е исто така супер валидна опција! Ако е така, можете да користите елементи од природата, митологијата, планетите, универзумот... сè што може да звучи мистично за да го направите вашето маче уште пошармантно и со тој мистериозен воздух - дури и имињата на боговите за мачките се најуспешни . Одвојуваме 10 имиња за црни и бели мачки во оваа пристрасност:

 • Apollo
 • Calíope
 • Estelar
 • Hera
 • Морфеј
 • Один
 • Пандора
 • Сончева
 • Тарот
 • Венера

Исто така види: Пустинска мачка: раса дива мачка која останува со големина на кученце цел живот

Именете црно-бела мачка: 15 смешни предлози

Дали некогаш сте помислиле да користите малку хумор за да именувате црно-бела мачка? Верувај ми: не недостигаат креативни опции кои секако ќе им донесат насмевки и смеа на оние околу тебе. Една од главните идеи за различни имиња за мачки е да се наведат храна и пијалоци од нашиот секојдневен живот, но можете да следите и други логики. Проверете некои предлозиинтересно:

 • Ацерола
 • Бфтек
 • Кокада
 • Кајсија
 • Фарофа
 • Желе
 • Хинап
 • Киви
 • Лихија
 • Кифла
 • Начо
 • Пинга
 • Квиндим
 • Тофу
 • Виски

20 имиња за мачки инспирирани од културата воопшто

Поп-културата е полна со референци за сите вкусови кои завршуваат како одличен почеток точка за создавање црно-бели имиња на мачки - и многу други бои. Можно е да се оддаде почит на тој иконски лик од книга, филм или серија, како и да се однесе на други уметнички страни: пејачи, сликари, режисери, актери... има толку многу идеи што може да се појават и фигури што можете чест. Имајќи го тоа на ум, еве неколку идеи за имиња за мачки инспирирани од поп-културата кои би можеле совршено да одговараат на вашиот четириножен пријател:

 • Аладин; Ејми
 • Крукшанки; Бафи
 • Кастиел
 • Дин; Драко
 • Гоку
 • Катнис; Курт
 • Логан
 • Мадона; Моне
 • Наироби
 • Ози
 • Санса; Скарлет
 • Тарантино
 • Јода; Yoshi

15 имиња за црно-бели женски мачки кои одлично одат со секое домашно милениче

Не е секогаш неопходно да се бараат различни референци за да се избере име за бела и црна мачка (иако ова е, да, прилично кул идеја). Можете исто така да изберете генерички имиња едноставно затоа што ви се допаѓаат или затоа што чувствувате дека одговараат на вашето домашно милениче. Во тој поглед,собравме неколку имиња за црно-бели мачки кои може да бидат интересни, како што се:

 • Ágatha
 • Berenice
 • Chloé
 • Daisy
 • Ева
 • Филомена
 • Рајот
 • Џоли
 • Кјара
 • Луна
 • Мел
 • Нина
 • Оливија
 • Венди
 • Зои

15 имиња на успешни црно-бели машки мачки

Како и „вообичаените“ црно-бели женски имиња на мачки, има и повеќе генерички црно-бели машки имиња. Односно, тие се оние имиња кои сами по себе се убави, но не мора да почитуваат никого или да се однесуваат на нешто. Ако претпочитате да одите по тој пат, некои идеи за црно-бели имиња на мачки се:

 • Aslam
 • Boris
 • Chico
 • Elliot
 • Фред
 • Гунтер
 • Јука
 • Господ
 • Каша
 • Никола
 • Пабло
 • Ромео
 • Симба
 • Том
 • Храбар

Пред да изберете име за мачки, внимавајте на овие совети!

Не е важно дали се имиња за црни мачки, имиња за бели мачки или имиња за црни и бели мачки: кога одлучувате за прекарот на вашето домашно милениче, важно е да преземете некои мерки на претпазливост. Мачките одговараат по име, но за животното да може да го запомни своето име, идеално е зборот да има до три слога и да завршува на самогласка. Во спротивно, може да му треба уште малку време за да го научи сопственото име.

Исто така,ако имате повеќе од едно домашно милениче, мора да внимавате да не избирате имиња кои се многу слични и кои би можеле да ги збунат кога ќе се повикаат. Истата грижа важи и за имињата на членовите на семејството: името на мачката не треба да звучи слично на она на другите жители на куќата.

На крајот, како прашање на здрав разум, ве потсетуваме дека е добро да се избегнат термини од природата на предрасуди или што може да звучи навредливо за другите луѓе. Претпочитајте лесни, забавни имиња што не навредуваат никого.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.