Алергии на кучиња: погледнете ги најчестите и како да ги лекувате

 Алергии на кучиња: погледнете ги најчестите и како да ги лекувате

Tracy Wilkins

Пронаоѓањето на куче со алергија на кожата е ситуација која го загрижува секој сопственик, особено кога чешањето на кожата на кучето не престанува. Алергијата кај кучињата се јавува поради надворешен агенс кој го „напаѓа“ имунолошкиот систем на животното, предизвикувајќи симптоми кои надминуваат чешање на кожата, како што се рани, опаѓање на косата, црвени дамки и, во некои случаи, дури и дијареа и повраќање. Исто така, вообичаено е кучето да се најде со плускавци или со алергиски реакции на одредени места, како што е алергијата на шепата, стомакот или муцката на кучето.

Постојат различни видови на алергија кај кучињата, така што е професионална евалуација од суштинско значење за таа да биде правилна дијагноза беше поставена. Така, ветеринарот исто така ќе може да го посочи најдобриот начин за лекување на алергии на кучиња. Сакате да дознаете повеќе за различните видови на алергии на кучиња? Ги наведуваме главните и нивните симптоми. Проверете!

Кучиња со алергии на кожата: како се развива состојбата?

Како и кај луѓето, алергиската реакција кај кучињата е „одговор“ на имунолошкиот систем по контакт со супстанции кои се сметаат за агресивни или штетни за кучешкиот организам. Овие супстанции се нарекуваат алергени и влијаат на секој поединец на различен начин. Во пракса, тоа значи дека алергија на кучиња може да се случи поради повеќе причини, а не секогаш една.супстанцијата која предизвикува алергија кај едно домашно милениче ќе го има истиот ефект врз друго животно. Сè ќе зависи од она што секој организам го смета за „напаѓачки“ агенс за појава на алергиска реакција кај кучињата.

Видови на алергија кај кучињата: најчести причини

Не е многу тешко да се Откријте една алергија: гребењето на кучето без престан е обично еден од главните индикации за проблемот. Она што малкумина го знаат е дека не е доволно само да се забележи алергијата. Кучињата може да ја развијат оваа состојба по контакт со различни агенси, па затоа е важно да постои и подлабоко набљудување за тоа што можеби ја предизвикало оваа реакција кај вашиот четириножен пријател. Погледнете подолу кои се главните типови на алергија кај кучињата, нивните причини и главните симптоми за кои треба да знаете:

1) Кучешки атопичен дерматитис: грини, прашина и полен се причините за проблемот

Качешкиот атопичен дерматитис е многу чест тип на алергија кај кучињата, обично предизвикан од директен контакт со некои алергени присутни во околината, како што се грини, прашина и полен. Чадот (од автомобилите, на пример) исто така може да ја поттикне оваа алергија кај кучињата. Овој тип на алергија кај кучињата може да се дефинира како недостаток на кожа, кој во основа се состои од недостаток на керамиди во составот на структурата на кожата. Отсуството на овие молекули ја прави кожата на животното пропустлива,фаворизирање на влезот на етиолошките агенси.

Тоа е наследна болест, па кучето генетски ја „наследува“ кучешката алергија на родителите и, за жал, нема лек - но има третман! Некои од знаците кои укажуваат на атопичен дерматитис кај кучиња се:

 • Интензивно чешање
 • Црвенило
 • Губење на косата
 • Лезии на кожата
 • Десквамација
 • Лахримација
 • Ушни инфекции

Вреди да се напомене дека, бидејќи тоа е состојба од генетско потекло, некои раси се повеќе склони кон развој на овој тип алергија кај кучиња, како што се Ши Цу, Лабрадор и Дакел.

2) Алергијата на храна може да предизвика различни симптоми на кожата на кучето

Алергијата на храна кај кучињата може да се манифестира и со знаци на кожата. Треба да се набљудуваат неколку делови од телото на кучето, бидејќи алергијата во стомакот, шепите, опашката, главата и очите на кучето се исто така доста честа појава во овој случај. Ова обично се случува кога кучешкиот организам не прифаќа некои состојки присутни во храната на кучето, како што се површинските бои. Кучињата со алергии на храна може да имаат:

Исто така види: Најубаво куче на светот: погледнете инфографик со 8 раси
 • Чешање
 • Црвенило
 • Коприва
 • оток
 • Инфекции на увото
 • Повраќање
 • Дијареа
 • Цревна колика
 • отежнато дишење

Кога станува збор за куче со алергии на храна, многу е веројатно дека кученцето ќе презентира реакцииалергични на повеќе од една храна. Затоа, многу е важно да се запишат храната, грицките и секоја друга храна што му се нуди на животното.

3) Алергија на каснувања од инсекти и паразити ( како што се болви и крлежи)

Исто така наречен алергиски дерматитис на каснување од ектопаразити (DAPE), ова е уште една кучешка алергија која може да влијае на здравјето на нашите четириножни пријатели. За ова првенствено се одговорни дејствата на болви, крлежи и други инсекти. Големиот проблем е во плунката на овие ектопаразити, која има тенденција да ја иритира кожата на животното, што доведува до екстремно чешање. Кучињата со алергија на болви и крлежи дури имаат навика да се лижат и да се тријат на различни површини поради прекумерната непријатност што ја предизвикува оваа алергија кај кучињата. На кожата проблемот може да се манифестира на следниве начини:

 • Чешање
 • Рани со крвна секреција
 • Создавање кора
 • Поцрнување на кожата
 • Губење на косата

Но, бидете внимателни: иако чешањето на кучето е еден од главните симптоми на DAPE, не можете да претпоставите дека ова е вистинскиот проблем на вашето куче. Неопходно е да се однесе на ветеринар за да се направи правилна дијагноза и потоа да се започне лекување.

4) Контактна алергија: производите за чистење се големите негативци

Важно е да има многу бидете внимателни при чистењето, бидејќи има многу средства за чистењечистење што може да го остави кучето со алергија на кожата. Супстанциите како хлор, амонијак и различни видови киселина (како фосфорна, сулфурна и борна) обично го оставаат кучето со плускавци и чешање, особено во пределот на влошката. Додека кучето ќе шета низ куќата, алергијата на шепата на кучето завршува да биде точка на внимание во овие моменти. Главните ефекти на оваа кучешка алергија на кожата се:

Исто така види: Крлежи на мачки: како да го отстраните и спречите вашето домашно милениче да биде заразено
 • Чешање
 • Црвенило
 • Отек
 • Рани на кожата на кучето
 • Формирање на мали топчиња во погодената област (куче со трнлив)
 • Сушење на кожата

Поради оваа причина, секогаш е добро да се проверуваат етикетите на употребените производи за да се осигура дека ниту една од компонентите не може да го остави кучето со алергија. Алкохолот, оцетот и неутралниот сапун, на пример, се производи кои лесно може да се користат за чистење, бидејќи не претставуваат никаков ризик за животното.

Како да се третираат куче со алергии на кожата?

Ако сте еден од оние луѓе кои веднаш пребаруваат на интернет за „алергии на кучиња, што да правам?“, еве го одговорот: првиот чекор е да го однесете вашето куче на ветеринар доколку постои сомнеж. Секоја од овие слики се третира различно, па колку побрзо се дијагностицира алергијата на кучето - кутре, возрасно или постаро - толку подобро!

Во некои случаи, може да се препорачаат антиалергиски лекови или специфични производи,како хипоалергенски шампон за домашно милениче. Во случај на атопичен дерматитис, на пример, важно е да се контролираат симптомите на болеста за да се одржи добар квалитет на живот на домашно милениче, избегнувајќи контакт со алергени агенси што е можно повеќе. Истата логика функционира и за кучиња со алергии на храна: треба да избегнувате хранење со супстанции кои предизвикуваат алергиски реакции кај вашето домашно милениче. Добар совет е да ја смените храната на кучето, да избегнувате грицки со вештачки бои и секогаш да давате предност на свежата храна. Следењето на ветеринар специјализиран за исхрана на животните прави многу разлика.

За да дознаете како да ја третирате алергијата на кучето на каснување од ектопаразит, покрај третманот препорачан од ветеринарот, запомнете дека е неопходно за чистење на куќата, бидејќи во околината може да има болви. Поради оваа причина, мора да измиете сè многу добро и, доколку е потребно, да додадете малку сол на заразените места. Состојката ги дехидрира паразитите, помагајќи да се елиминираат. Постојат неколку домашни лекови за болви и крлежи кои можат да помогнат во заштитата од паразити.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.