Куче кое повраќа крв: на што може да укаже проблемот?

 Куче кое повраќа крв: на што може да укаже проблемот?

Tracy Wilkins

Да има куче што повраќа крв дома е нешто што секогаш предизвикува загрижувачко предупредување во умот на секој родител на домашно милениче. Вообичаено, обичното повраќање веќе е показател за нешто друго што се случува, кога станува збор за црвеникава или кафена појава на крв, тогаш можете да бидете сигурни дека на вашиот пријател му е потребна помош. Како и кај другите видови на повраќање, крвавото повраќање може да значи повеќе различни работи, од најсериозните до наједноставните за решавање. За да ви кажеме малку за овој проблем кај кучињата, разговаравме со ветеринарката Рената Блумфилд, од Рио де Жанеиро. Дојди и види!

Куче што повраќа крв: што може да го предизвика проблемот?

Дури и ако првата акција што треба да ја преземете веднаш штом забележите дека вашето куче повраќа крв е да побарате помош од ветеринарот, секогаш е добро да имате идеја за тоа што се случува со животното. Рената вели дека повраќањето крв може да биде предизвикано од повеќе фактори: „присуството на крв во повраќањето на животното е показател за повреда на усната шуплина, слузницата на хранопроводникот или желудникот на животното. Кога има болест што предизвикува хронично повраќање, на пример, повторливата сила што се создава при исфрлање на содржината може да предизвика повреда на хранопроводникот“.

Исто така види: Француски булдог: карактеристики, личност и грижа... дознајте сè за расата (+ 30 фотографии)

Покрај внатрешните проблеми во телото на кучето, овој тип на повраќање може да биде предизвикан и од туѓо тело:ова е дури и најчеста причина за проблемот. „Акутните случаи, на кучиња кои никогаш не повраќале и наеднаш исфрлиле крв, обично се поврзуваат со присуство на туѓо тело што ја повредило слузницата на хранопроводникот при голтање или што се заглавило во устата на животното“, објаснува професионалецот. . Во овие случаи, можете детално да ја погледнете устата на вашиот пријател и индикацијата е единствена: ако има нешто што не можете да го извадите или нема ништо, но тој сè уште повраќа крв, ќе треба да го посетите ветеринарот. Ако туѓото тело е заглавено, не се препорачува да го извлечете: дури и ако изгледа лабаво, може да се заглави во некој дел од грлото на животното и отстранувањето, доколку не се направи правилно, може да ја влоши состојбата.

Болести поради кои вашето куче може да повраќа крв

Повраќањето крв исто така може да биде симптом на различни болести што може да ги има вашето куче - и тие се движат од наједноставно до најсериозно. „Центарот за повраќање“ на вашето куче може да се активира од различни причини, како што се, на пример, црви: кога животното има многу црви и не се лекува, оваа повраќање може, да, да има крв. Хроничната бубрежна инсуфициенција може да биде и причина за повраќање крв, бидејќи предизвикува животното да влезе во уремичен синдром: како да е опиен, често се разболувал и повраќал.многу, со крв, поради напорот што се повторува“, објаснува Рената.

Повраќање на кучиња: што да правам?

Дури и ако вашата прва реакција на мислата „моето куче повраќа крв“ е да се обидете да ја олесните состојбата на животното што е можно повеќе, нема никаква корист: ќе треба да одите на ветеринар. Ако се обидете сам да му дадете лек за повраќање на кучето и тоа не е идеално за ситуацијата на вашиот пријател, многу е веројатно дека лекот на крајот ќе го влоши случајот наместо да го подобри. Погледнете ги советите на Рената: „идеално е да го оставите животното да пие вода ако сака и да се прегледа кај ветеринарот. Професионалната помош, во овој момент, е од суштинско значење за да ги спроведе правилните тестови за дијагноза: лекарот може да нареди рентген, ултразвук и тестови на крвта за да се процени функцијата на бубрезите и црниот дроб на животното. Крвната слика, исто така, ќе укаже на верминоза, ако е тоа случај“.

Кога одите кај ветеринар, има некои информации што можете да ги понесете со себе за да му олесните и да му помогнете на лекарот да ја постави дијагнозата: „за да се исклучат црви, добро е да знаете кога животното последен пат било обезцрвено . За да се елиминира случајот на проголтано туѓо тело, добро е да се знае дали нешто недостасува дома или во околината каде што живее кучето. Исто така, секогаш е важно да се полагаат последните испити што животното ги направил кај ветеринарот за да се знае дали има некаква промена во состојбата.неговото здравје. Дополнително, добро е да се знае дали кучето има други симптоми и дали повраќањето со крв е придружено со дијареа, кашлица или некоја друга промена, на пример“, појаснува ветеринарот.

Исто така види: Мачка со дијареа: што да правам?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.