Норск Лундехунд: знаете некои куриозитети за оваа раса на кучиња со 6 прсти

 Норск Лундехунд: знаете некои куриозитети за оваа раса на кучиња со 6 прсти

Tracy Wilkins

Постојат различни раси на кучиња низ светот. Некои се попознати, други помалку... и сè уште има некои раси за кои речиси никој не знае, како што е случајот со Норск Лундехунд. Оваа раса се смета за доста ретка и потекнува од Норвешка, но она што навистина се издвојува е тоа што, за разлика од другите кучиња, норшкиот Лундехунд - исто така наречен норвешки Лундехунд - носи голем број на доста импресивни и необични карактеристики. Подолу издвојуваме неколку куриозитети на кучиња од оваа раса кои може да ве изненадат. Проверете!

Норвешки Лундехунд: расата на кучето со 6 прсти и која ги движи шепите настрана

Една од најголемите особености на норвешкото куче Лундехунд е тоа што ова е раса на кучиња со 6 прсти, што му гарантира поголема стабилност на животното. Покрај тоа, артикулацијата на регионот, исто така, им овозможува на овие животни лесно да ги поместуваат своите предни нозе на страна, достигнувајќи амплитуда до 180º во однос на остатокот од нивното тело. Ова се важни особини за оваа раса, бидејќи првично се користела за лов на пифли, и поради тоа, норшкиот Лундехунд морал да се качува по карпи и планини. И артикулацијата на шепите и присуството на 6 прсти на крајот се неопходни особини за расата да ја „исполни“ својата функција на ловец, бидејќи тоа ѝ овозможува да се искачи практично на секој терен.

Исто така види: Кое е најсилното куче на светот? Проверете ја листата!

Забавни факти за кучињата: Норшкиот Лундехунд исто така може да ја сврти главата наназад

Не се само шепите на норвешкиот Лундехунд што се добро артикулирани: вратот на животното исто така има неверојатна флексибилност. Не е ни чудо што овие кучиња можат да ја свртат главата наназад речиси целосно и многу лесно, дури и да го допираат сопствениот грб. Со други зборови, ова е само уште еден доказ за тоа како артикулацијата на овие животни е многу различна од она што сме навикнати да го гледаме таму, нели?

Исто така види: Колку часа спие кучето на ден?

Покрај тоа, уште една карактеристика на оваа раса кучето е дека ушите на кучето се исправени, но исто така може да се свиткаат без многу потешкотии и тоа е нешто што не му штети на животното. Всушност, тоа дури и помага да се заштитат од нечистотија и навлегување вода, бидејќи норшкиот Лундехунд е исто така одличен пливач додека лови.

Норвешкиот Лундехунд е раса што речиси исчезнало

Реткоста на оваа раса на кучиња не е случајна: норвешкиот Лундехунд веќе имал ризик да исчезне најмалку три пати. Првиот пат се случи затоа што расата повеќе не им служеше на интересите на порано: веќе немаше потреба да се инвестира во куче за да помогне во ловот на папагали и други животни во Норвешка. Затоа, норскиот лундехунд престана да биде многу барана раса, бидејќи тие само ќе служат зада бидат кучиња придружници како и секое друго куче. Понатаму, расата била речиси исчезната околу Втората светска војна, а исто така и во текот на 1963 година поради појава на темпера. Вториот пат кога тоа се случи, преживеаја само шест Норск Лундехунд. Сепак, одгледувачите се труделе да не дозволат расата да изумре, а резултатите биле успешни. Денес, постојат најмалку 1500 копии од расата низ светот - што може да се смета за малку, но сепак е подобро од целосно изумирање.

Здравјето на норвешкиот Лундехунд: проблемите со варењето се најчести

И покрај тоа што се силни и здрави, генерално, една од куриозитетите на норвешките кучиња Лундехунд е тоа што расата обично страда од дигестивниот тракт болести.дигестивен тракт наречен гастроентеропатија. Во пракса, сликата е дигестивно нарушување што предизвикува дигестивни бактерии експоненцијално да растат во кучешкиот организам и, како резултат на тоа, кучето ја губи способноста да апсорбира хранливи материи. Тоа е болест која нема лек, но ако внимателно се следи од стручно лице, може да се лекува и контролира.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.