Играње со куче: 47 работи што можете да ги направите за да ја потрошите енергијата на вашето домашно милениче

 Играње со куче: 47 работи што можете да ги направите за да ја потрошите енергијата на вашето домашно милениче

Tracy Wilkins

Кучињата се многу енергични животни кои речиси никогаш не седат мирни во некој агол (освен, се разбира, кога спијат). Општо земено, шетањето на кучето е најпрактичниот и најлесниот избор за трошење на акумулираната енергија на кучињата, но има и неколку други начини за тоа. Игри, играчки за кучето, спортски активности, различни прошетки: има безброј можности и понекогаш е доволно да ја искористите креативноста за да ја претворите едноставната задача во забавен и опуштен момент со вашето домашно милениче. Одвојуваме неколку вредни совети на оваа тема кои можат многу да помогнат. Погледнете подолу и подгответе се да си играте со вашето куче на многу позабавен начин!

Од играчки за шишиња за домашни миленици до патеки: погледнете ги најдобрите опции за тоа како да си играте со куче

1) Патеки со кучиња

Патеките можат да бидат забавни, но мора да бидете внимателни. Пред да инвестирате во овој вид на прошетка со кучиња, важно е да бидете сигурни дека миленикот е вакциниран, обезцрвен и соодветно заштитен од болви, крлежи и други паразити. Турата исто така треба да ја зачува безбедноста и благосостојбата на животното.

2) Парк за кучиња

Исто така популарно познат како parCão, паркот за кучиња е одлична опција за турнеја со вашиот четириножен пријател. Во тој простор може да трча, ако

30) Заби за кутриња

Вообичаено се препорачува заби за кученце, но вистината е дека кучињата од сите возрасти можат да уживаат во додатокот. Постојат дури и неколку модели на заби во различни големини, формати и материјали. Само пронајдете кој најмногу му се допаѓа на вашиот четириножен пријател и тој сигурно ќе помине добри часови со играчката.

31) Загатка за кучиња

Ова е тип на интерактивна играчка која е супер корисна и која освен да го вежба вашето кученце, може и да го стимулира неговото когнитивната страна. Кучешката сложувалка може да биде од различни формати, но обично целта е иста: кучето треба да открие како може да ја најде храната скриена во играчката.

Исто така види: Петок 13: Црните мачки треба да бидат заштитени на овој ден

32) Меурчиња од сапуница

Дури и едноставна игра со меурчиња од сапуница може да стане забавно време со вашето домашно милениче! Работи вака: ќе ги ослободите меурчињата во воздухот, а неговата мисија е да ги уништи. Кучињата го сакаат овој вид на активност и тој е одличен за согорување на калориите на вашето домашно милениче.

33) Плажа со куче

Друга прошетка што може да биде дел од вашата рутина со куче е плажата. Но, прво, не заборавајте да дознаете дали местото е погодно за миленичиња и прифаќа миленичиња, бидејќи не се дозволени сите плажи за кучиња. Така можете да потрошите аквалитетно време со вашето куче и сè уште можете да вежбате активности како што се пливање и планинарење на лице место.

34) Кучешки фудбал

Исто како и другите спортови, кучињата исто така можат да учат фудбал. Се разбира, нема да биде исто како играта со луѓе, но можете да го научите вашиот четириножен пријател да се обиде да погоди гол со топката, а тоа може да биде исто толку забавно како и секоја друга активност.

35) Реики

Ветеринарното реики е всушност холистичка терапија. Но, сепак тоа е нешто што може да се вметне во секојдневниот живот на животното, бидејќи носи неколку придобивки и промовира рамнотежа на виталната енергија на физичкото, менталното и духовното тело, подобрувајќи ја благосостојбата и здравјето на кученцето.

36) Криенка со куче

Неколку видеа станаа вирални каде туторот им се појави на кучињата со чаршаф во раката, тие го фрлија како да тоа беше „магија“, а потоа исчезна. Тоа е она што помогна да се создаде еден вид криенка со куче, каде што кучето мора да го најде својот учител кој се крие низ куќата. Вреди да се игра!

37) Исфрлач на топчиња за кучиња

Можете ли да замислите дека не треба да се грижите дали ќе ја фрлите топката за вашето куче да ја земе? Затоа што токму за тоа служи фрлачот на топчиња за кучиња! Ја врши работата што учителот треба да ја има за играње со топка и може да биде одличнододаток за секојдневно трошење на енергијата на кучињата.

38) Игри со погодување со кучето

Дали сакате да го тренирате и умот на вашето куче? Игрите со погодување се одлични! Тие можат да се направат на многу различни начини. Еве еден предлог: земете послатка и покажете му го на животното. Потоа земете 3 или 4 чаши и скријте го делото под една од нив. Промешајте ги без да ги тргнете од површината за да не види кучето каде е храната и на крајот да дознае сам.

39) Играчки од шишиња за домашни миленици

Никој не може да негира дека кучињата сакаат играчки од шишиња за домашни миленици. Иако се едноставни, секогаш се способни да ги забавуваат најмалите, а најдобро е што овој материјал е супер разновиден. Можете да направите неколку различни видови играчки и сите тие имаат тенденција да ги задоволуваат крзнените, како што се:

40) Шише за домашни миленици со храна внатре

41) Шише за миленичиња со чорап што се претвора во заби

42) Висечко шише за милениче исполнето со грицки

43) Играчка за кучиња со домашно милениче шише и рачка од метла

44) Играчки со јаже за кучиња

Друг мултифункционален материјал е јажето. Можете да си играте со куче на многу начини и да создадете совршена играчка за навивање за вашиот четириножен пријател. Општо земено, омилени додатоци за кученца се:

45) Јаже закуче како влечење војна

46) Јаже за плетенка за кучиња

47) Кучешко јаже со ластик

забавувајте се и комуницирајте со неколку други кучиња, подобрувајќи ја и дружељубивоста.

3) Едноставно коло во затворен простор

Дали некогаш сте размислувале да користите секојдневни предмети за да создадете еден вид кола за кучиња во затворен простор? Може да биде навистина забавно да се игра со вакво куче! Можно е да земете метла и да ја ставите на земја за животното да „скока“, да создавате пречки со топки и други предмети... Како и да е, одлично е да оставите креативноста да се тркала, а вашиот четириножен пријател сигурно ќе потроши многу. на енергија со него.

4) Поучување на команди на кучиња

Целосно е можно да се научат некои команди на кучињата дури и без да се биде професионален тренер. Општо земено, најусвоената техника за ова е позитивното засилување, кое се состои од наградување на кучето секогаш кога ќе ја добие командата што се обидувате да го научите правилно. Тоа може да биде со закуска, пофалби и многу наклонетост! Погледнете неколку примери за тоа што можете да го научите вашето куче:

5) Научете го кучето да седи

Со задоволство, поставете се пред кучето, држете го малку парче од храната со врвовите на прстите и испружете ја раката малку напред. Со вниманието на кученцето фокусирано на вашата рака, земете го задоволството во линија со муцката, минувајќи над главата кон задниот дел на животното - во исто време, кажете ја командата „седи“. Така автоматски ќе седии ова е време да се пофали и да му се даде задоволство за да може да направи позитивна асоцијација.

6) Научете го кучето да шепа

Ставете неколку задоволства во раката и затворете ја во тупаница. Кога кучето седи, поставете ја другата отворена рака на висина што животното може да ја види и допре. Потоа изговорете ја командата. Веднаш штом ќе ја стави шепата на вашата рака, наградете го.

7) Научете го кучето да лежи

Додека кучето седи, водете го кучето со вашите раката кон земјата и почекајте да ја стави муцката онаму каде што сте посочиле. Можеби ќе му требаат неколку повторувања за да разбере какво движење очекувате. Не заборавајте да го пофалите и да го наградите кучето кога ќе го сфати правилно!

8) Играње мртво

Со кучето седнато, однесете го задоволството на земја така што тој легнува . После тоа, полека поминете со раката околу вратот на миленикот, како да цртате ѓердан во воздухот и кажете го зборот „мртов“. Во моментот кога ќе го послуша (т.е. станува мирен) наградете го. Повторете неколку пати за да ја усовршите командата.

9) Научете го кучето да се превртува

Останете пред кучето и замолете го да легне. Држете го задоволството блиску до носот на животното и изговорете ја командата додека ја движите раката околу главата на животното. Секако, носот на кучето ќе ја следи храната.

10) Трчање за кучиња

За оние кои сакаат да почнат да трчаатвежбањето заедно со кучето, трчањето е одлична опција. Но, прво, важно е да обрнете внимание на расата на вашиот пријател, бидејќи не сите кучиња имаат издржливост за овој вид вежбање, а може да биде неопходно и патување до ветеринар за да бидете сигурни дека сè е во ред со здравјето на вашиот пријател. Со зелено светло, само изберете ден, по можност рано наутро или доцна попладне, за да го спроведете кучето во пракса.

11) Фризби: кучињата се страстни за играње

Многу е веројатно дека веќе сте виделе или слушнале за игри со фризби. Кучето едноставно го сака додатокот, а ова се покажа како добар начин да го вежбате вашето домашно милениче на отворено. Со фризбито во рака, само фрлете го во една насока за кучето да трча по него, слично како фрлање топки.

12) Пливање за кучиња

Еден од најдобриот спорт за кучиња е пливањето! И не можете да негирате дека повеќето кучиња сакаат да си играат со вода. Ова е физичка активност способна за вежбање на целото тело на животното и која има слабо влијание врз зглобовите, па затоа се препорачува дури и за одржување на неговото здравје. Постојат неколку центри кои нудат пливање за кучиња со професионалци, па ако ова е редовна активност во рутината на вашето домашно милениче, вреди да барате место со добри референци.

13) Возење велосипед сокуче

Друга опција за заедничко физичко вежбање е возење велосипед со куче. Така, и вие и вашиот четириножен пријател трошите енергија заедно. Сепак, важно е да се биде внимателен кога се вози: на кучето му треба поводникот да биде прикачен на велосипедот со адаптер или фиксиран. Тоа е додаток кој го држи животното на безбедно растојание и го спречува влечењето. Исто така запомнете да не патувате долги растојанија и да го почитувате здивот на вашето куче.

14) Скејтборд со куче

Како што е можно да возите велосипед со куче, вие истото може да го направи и со скејтборд. Во тој случај, само погрижете се животното да е на поводник или да може да ве придружува рамо до рамо без да бега или да трча во други правци. Во ова второ сценарио, обуката ќе ви помогне да ја контролирате ситуацијата.

15) Затегнување на војна за кучиња

Одлична игра за да го одвлечете вниманието и да го потрошите вашето куче енергијата на вашето домашно милениче е влечење на војната. Кучињата обично се многу заинтересирани за игри каде што можат да ги „мерат силите“ со своите луѓе, и токму затоа, во овој случај, влечењето јаже е прилично кул. Можно е да се игра со куче со едноставни предмети, како стара кошула или парче ткаенина заборавено низ куќата, како и купување на играчка што е направенаспецијално за тоа.

16) Агилноста за кучињата е спорт на моментот

Агилноста станува сè попозната во кучешкиот универзум. Освен што ги стимулира когнитивните способности на животното, ова е одлична активност за согорување на енергијата на кучињата. Но, како да се направи куче агилност? Едноставно е: како што беше споменато претходно, можно е да се започне со креирање на колото во затворен простор со едноставни предмети за тренирање на кучето. Ако одлучите да се вклучите во спортот во рутината на животното, само побарајте клубови или училишта кои го нудат овој спорт.

17) Фрлете топка, стап и други предмети за кучето

Сите знаат дека кучињата само сакаат игри каде што учителот фрла предмети и тие треба да трчаат по нив за да ги фатат. Па, како да ја потрошите енергијата на вашето домашно милениче на тоа? Тоа може да биде со обична топка (која и тие ја сакаат) или со било што друго што кучето може да го стави во уста без опасност да го голтне, како на пример парче гранче.

18) Базен од кучешка топка

Ако кучињата веќе се фасцинирани од едноставна топка, можете ли да замислите базен со многу од нив? Базенот со топки за кучиња обично се користи за деца и може да се најде во продавниците на Интернет. Едно е сигурно: вашиот четириножен пријател супер ќе се забавува во ова ново катче и ќе изгори неколкукалории!

19) Искачување и симнување по скали во зградата

За оние кои немаат добар простор да вежбајте го кучето внатре во домот, скалите на зградата можат да бидат одлична застој за да правите физички активности со кучето без да мора да излегувате надвор. Но, внимавајте на здивот на кучето, а? Ако забележите дека е многу уморен, подобро е да застанете и да си одите дома.

20) Интерактивни хранилки

Кој мисли дека интерактивната хранилка за кучиња е корисна не е во ред само да се стави добиточната храна. Всушност, додатокот може да му помогне и на вашето домашно милениче да потроши многу енергија! Бидејќи тоа функционира како еден вид загатка за кучето, вашиот четириножен пријател треба да сфати што треба да направи за да ја добие храната.

21) Canicross

Canicross е спорт за кучиња кој се состои од варијација на класичната трка со санки со кучиња. Само, наместо санка, кучето трча со еластично јаже кое мора да се закачи за половината на неговиот човек. Јаката исто така треба да се амортизира за да се избегне повреда на кучето ако се повлече. Некои правила се однапред воспоставени во спортот, но вреди да се проверите и вежбате со вашиот четириножен пријател.

22) Кучешки слободен стил

Ако танцувањето сам е веќе забавно, тогаш со мало куче покрај себе забавата е двојна! ОИмето на овој вид активност се нарекува кучешки слободен стил и се состои од тренирање на вашиот четириножен пријател да научи извежбани танцови чекори. Генерално, тоа е модалитет индициран за презентации и натпревари, но можете да танцувате со вашето кученце без да го сфаќате толку сериозно, само за да согорите енергија и да поминете малку време со него!

Исто така види: Како да се едуцира куче: кои се најчестите грешки што учителот може да ги направи?

23) Рафтинг со кучиња

За оние со поавантуристички дух, рафтингот со кучиња може да биде одлична опција за излет. Животното се забавува и има поголем контакт со природата на сосема безбеден начин. Некои компании нудат ваков тип на услуга која вклучува кучиња на патување, вреди да се дознае!

24) Сурфање за кучиња

Не се само луѓето кои можат да бидат сурфери: кучињата исто така можат да ја развијат оваа вештина. Овој спорт е дури доста популарен, па дури има и првенства во сурфање со кучиња (или сурфање со кучиња, како што се нарекува). Дали некогаш сте размислувале да имате крзнено кое сурфа? Тоа е одличен начин и за него да вежба. Само барај школа за кучиња.

25) Куќа за отскокнување на кучиња

Нема ништо позабавно од играње на отскокнувачка куќа, нели? Затоа што и кучињата така мислат! Кучешкиот скокач обично е многу успешен во кучешкиот универзум, и затоа ова е опција за која може да се земе предвид и дека ќе ја искористи енергијата на вашето домашно милениче.

26) Прошеткаблиску до дома

Друга поедноставна опција за вежбање кучиња е одење. И не мора ни да биде далеку: може да биде на блок од дома, да шета по самата улица или да тргне по пат блиску до местото каде што живеете. Веќе е одлична иницијатива да го преместувате вашето куче одвреме-навреме.

27) Означете со куче

Доколку имате добар простор за играње со куче, достапна е и ознаката, која е многу позната меѓу децата, може да бидете успешни со овие животни. Се разбира, тие нема да разберат за што точно се работи играта, но самото тоа што ќе ве видат како трчате сигурно ќе ги поттикне да играат заедно.

28) Скокање јаже со куче

Дали некогаш сте размислувале да го научите вашето куче да скока со јаже? Можеби на почетокот изгледа тешко, но не е невозможно. Жив доказ се различните видеа од кучиња како скокаат јаже кои станаа вирални на интернет. Значи, ако сакате да го научите вашиот пријател на нешто ново, скокањето јаже со куче може да биде добра идеја.

29) Ловечка игра

Кучињата имаат многу моќно сетило за мирис. Затоа, игра која може да биде доста кул е лов-ражбата, како да е лов на богатство, но со зрна животинска храна. Така, кученцето мора да ја користи својата муцка за да открие каде се кријат малите парчиња храна низ куќата. Тој се забавува, а исто така троши енергија.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.