Пиншер 0: дознајте повеќе за ова куче од мала раса што е миленик на Бразил

 Пиншер 0: дознајте повеќе за ова куче од мала раса што е миленик на Бразил

Tracy Wilkins

Кучето Pinscher 0 е жив доказ дека големината не е важна. И покрај неговата компактна големина, има сè за да заземе голем простор во вашето срце и во животот на вашето семејство. Расата Пиншер - 0 и која било друга големина - е една од најпопуларните раси на мали кучиња во Бразил и нема недостаток на причини за тоа. Пинчер 0, особено, има личност која го плени секој кој е навикнат да живее со него на дневна основа. Бестрашно и верно, кучето од оваа раса прави сè за да ги заштити оние што ги сака секогаш кога е потребно.

Како е подобро да го запознаете Pinscher zero? Вредноста на кученцето, како и неговата личност, може да ве изненади! Patas da Casa подготви целосен водич за расата со се што треба да знаете за Pinscher: животен век, физички карактеристики, однесување, грижа за Pinscher, цена и многу повеќе!

Pinscher 0 куче: карактеристиките ја надминуваат малата големина

Генерално, Pinscher е веќе доста мал, но може да најдете варијации во големината кај животните од расата. Од Pinscher 0 до Miniature Pinscher, големата разлика помеѓу овие миленичиња е постигнатата минимална и максимална големина. Иако не е официјално призната номенклатура, расата на кучиња Pinscher 0, како и другите, е термин кој стана популарен меѓу бразилските одгледувачи. Ова го олеснува наоѓањето семејства за малолетнициможни кучиња од расата.

Кучето Пинчер 0, како што сугерира неговото име, е најмалиот од сите пиншери. Во зрелоста, вообичаено е нивната тежина да не надминува 2,5 килограми. Исто така, во нултата верзија Пиншер има максимална висина од 15 сантиметри. Во основа, тоа е куче кое ви се вклопува на дланка!

За да ви дадам идеја, разликата помеѓу големините на Pinscher 0 не е многу значајна во споредба со Pinscher 1, на пример. Всушност, она што ја одвојува едната класификација од другата е само 5 сантиметри (или малку повеќе). Затоа, немојте да бидете измамени од „големиот“ Пинчер 0: понекогаш ова мало куче едноставно припаѓа на друга шема.

Обично поврзана со минијатурна верзија на доберман, нулата Пинчер има ниско, тврдо палто што , најчесто е црно со кафени дамки. Тој е обично многу слаб, има зашилени уши и очи малку надвор од нивните приклучоци.

Во некои случаи, покрај црниот Pinscher 0, можно е да се најдат и копии од расата во нијанси на кафена боја. Dog Pinscher 0 ги има само овие модели на палто, во ред? Дури и ако некои тутори сакаат други бои, како што е белата, чистокрвниот Pinscher 0 никогаш нема да биде бел. Ако се грижите добро, очекуваниот животен век на Пиншер може да достигне 15 години, па затоа е сосема вообичаено Пиншерот да биде ваш придружник долго време.

Дознајте повеќе за потеклото на Пиншер нула!

Според специјалистите, Пиншер - куче 0, 1, 2 и минијатурно - е куче од германско потекло кое се појавило повеќе од 200 години пред години. Има неколку записи за тоа како точно настанала расата, но она што е познато е дека кучето Пиншер - нула и други големини - веќе е прикажано на неколку стари слики. Тоа е она што нè наведува да веруваме дека расата Пиншер - нула или не - е меѓу нас долго време. Не е ни чудо што дури и пред Првата светска војна, кученцето веќе беше многу популарно во Германија. Набргу потоа, расата пристигна во САД и го освои целиот свет.

Pinscher 0: личноста на расата е обележана со заштитниот инстинкт

Pinscher 0 е практично куче чувар бидејќи , и покрај неговата мала големина, тој е чиста храброст и има многу заштитна страна. Овој тип на однесување наскоро се поврзува со имиџот на храбар Пинчер 0, но вистината е дека храброста на кученцето е многу повеќе поврзана со неговиот инстинкт за заштита. Односно, кучето од оваа раса нема да нападне никого без причина, но ако Пинчер 0 мисли дека сопственикот е во опасност, може, да, да се соочи со кучиња поголеми од него или со странци. Затоа, кога станува збор за нултата верзија, кучето Пинчер докажува дека големината не е важна!

Но, немојте да мислите дека нервната репутација ја дефинира оваа раса, гледате? Како што е прикажано одфотографии, Pinscher 0 е исто така одлична слатка и супер придружник на луѓето. Приврзани се и покажуваат неизмерна наклонетост кон туторите, сакајќи секогаш да бидат покрај нив. Важно е само да се биде внимателен бидејќи и кучето број 0 и другите варијации имаат многу територијалистичка страна. Затоа, Pinscher 0 нема да се двоуми да лае ако мисли дека неговиот простор е загрозен.

За да се избегне ваквото однесување, социјализацијата со странци и други животни мора да се случи и со кученцето Pinscher 0. им помага на кутре уште од најмала возраст се навикнува на присуство на други луѓе и домашни миленици. Патем, една од особините што привлекува најмногу внимание кај личноста на Пиншер 0 е неговата интелигенција! Тој ги учи командите супер брзо и е многу вешт. Затоа, тренирањето на расата на кучето Пинчер број 0 не е тешка задача и неопходно е да се избегне несакано однесување.

Погледнете ги фотографиите од Пинчер 0 и заљубете се!

Puppet Pinscher: грижа и што да очекуваме од кученцето

Кученцето Pinscher 0 е супер кревко кученце и во првите неколку дена ќе поминува долги часови спиејќи и навикнувајќи се на својот нов дом. Ќе му треба многу внимание во овој почетен момент бидејќи, поради неговата кршливост, може да бара поголема грижа, особено ако има нагли промени во температурата (кучетоPinscher 0 се чувствува многу ладно, и кученце и возрасен). Покрај тоа, тој е многу паметно куче и приврзано за своите луѓе, па затоа ќе сака да остане со семејството секогаш кога е можно. Се препорачува и социјализацијата и обуката да се одвиваат со кученцето Pinscher 0.

Примањето кученце - раса Пиншер 0 или не - е нешто што бара подготовка. Првиот чекор е да се воспостави пријатно и удобно катче за миленичето, со се што му треба: кревет, играчки, саксии за храна и вода, покрај основните средства за хигиена на кучињата.

Исто така види: Мачка со дијареа: 6 болести поврзани со проблемот

Важно е да се земе и Кутре Pinscher 0 на ветеринар: по 45 дена од животот веќе може да се применат вакцини за кученца, како и децрви. Ова помага да се одржи доброто здравје на животното. Вреди да се запамети дека по завршувањето на распоредот за вакцинација, вакцините мора да се зајакнуваат годишно. Со соодветна грижа, Pinscher може да живее до 15 години (или дури и повеќе!).

4 забавни факти за Pinscher 0

1) Имињата за кучињата Pinscher 0 обично се многу смешно затоа што тие секогаш се повикуваат на нивната големина или „нервозен“ темперамент.

2) Спротивно на она што многумина мислат, расата на кучиња Пинчер - број 0, 1, 2 и минијатурна - не потекнува од доберманот. Дури и со некои сличности, појавата на Пинчер беше порано.

3) ВремеОчекуваниот животен век на Пинчер може да изненади многу луѓе, но вистината е дека повеќето мали кучиња имаат висок животен век. Пиншерите, како што се вклопуваат во оваа група, навистина живеат долго!

4) За секој што се прашува колку чини кученцето Пинчер - 0 и други -, одговорот ќе зависи од избраната големина! Општо земено, кученцето Pincher 0 е најдостапно од сите.

Негата на Pinscher е начин да се одржи неговата благосостојба

 • Четка: влакната на кучето Pinscher 0 не паѓа многу надвор од фазата на пролевање, но треба да се четкаат барем еднаш неделно за да се избегне акумулација во аглите на куќата.

 • Бања: Кучињата Pinscher 0 бараат редовно капење најмалку еднаш месечно или по потреба. Не заборавајте да користите специфични производи за домашни миленици!

 • Уши: Идеално, чистете ги ушите на Pinscher 0 најмалку на секои 15 дена за да избегнувајте локални инфекции и воспаленија, како што е отитис.

 • Нокти: за да се обезбеди удобност на кучето, од расата Пинчер 0 треба да се исечат ноктите еднаш или двапати месечно. Можете да изберете да го направите ова дома или да го однесете во продавница за миленичиња.

 • Заби: не заборавајте да се грижите за вашиот Pinscher's орално здравје нула неделно. Ова е најдобриот начин да се избегнесе појавуваат непријатни проблеми, како што е забен камен кај кучињата.

 • Игра: бидејќи е многу мал, Pinscher 0 мора да се третира деликатна форма, па затоа е добро да се биде внимателен со најгрубите шеги кои можат да го повредат. Рутината на дневни прошетки е исто така важна за да се задржи во движење и подалеку од седентарен начин на живот или дебелина.

  Исто така види: Дали е паметен Вајмаранер? Дознајте повеќе за обука на раси
 • Простор за создавање: поради нејзината големина, Pinscher 0 е една од најпогодните раси за станови, има подобар квалитет на живот во оваа средина отколку да се одгледува во двор.

Pinscher кученца: цена и грижа потребно е при отворање на вратите

Многу често прашање меѓу љубителите на расата е: колку чини Pinscher 0? Бидејќи е мало куче, едноставното пребарување на интернет за кученце Пинчер може да ви понуди цени со широк опсег. Меѓутоа, кога станува збор конкретно за кученцето Pinscher 0, цената обично е најмалку R$600 и најмногу R$2.000. Сепак, вреди да се напомене дека е добро да барате сигурна одгледувачница и да се уверите дека животните (и кученцата и родителите) се добро третирани пред да го затворите договорот.

Продажната опција Pinscher 0 е многу привлечна, особено за оние кои се грижат за педигре и сакаат расно куче. Сепак, покрај кучето Пинчер0 за купување, друга алтернатива е да барате луѓе кои нудат кученца Pinscher 0 да донираат. Да, тоа е точно: во случајот со Pinscher 0, донирањето е уште еден начин да се има кученце од оваа раса. Но запомнете: и посвојувањето и купувањето животно мора да се направат одговорно и внимателно.

Некои се збунуваат и го нарекуваат „Пинт нула“. Дури и да не е во ред, бидејќи името на расата е Пиншер, не е важно дали барате „dog Pint 0“ во одгледувачниците или дури и на интернет, бидејќи сите ќе знаат дека се работи за ова бестрашно кученце!

Рентген на кучето Пиншер 0

 • Крзто: кратко, мазно и густо
 • Би: кафеава или црна со кафеави дамки
 • Темперамент: заштитнички, приврзан, вознемирен и територијален
 • Ниво на интелигенција: 37-ми во рангирањето на кучешката интелигенција
 • Ниво на енергија: Високо
 • Очекуван животен век: 15 години

Оригинално објавено: 14/ 11.2019

Ажурирано на: 28.10.2021

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.