Како да се зголеми имунитетот на мачката?

 Како да се зголеми имунитетот на мачката?

Tracy Wilkins

Исхраната на мачката е една од работите што најмногу влијае на имунолошкиот систем на домашно милениче. Сепак, мачката со низок имунитет може да биде проблем поради неколку други фактори. Затоа е важно да се внимава на сите навики и однесувања на животното за да не еволуира нискиот имунитет во нешто посериозно: слабиот имунолошки систем го прави мачето поранливо на низа инфекции и сериозни болести, како што се дијабетес, бубрези. проблеми, рак и многу други. За да ви помогнеме, собравме неколку информации за тоа како да го зајакнете имунитетот на вашата мачка. Проверете!

Мачка со низок имунитет: како да ја избегнете?

Покрај грижата за исхраната на мачката, постојат некои мерки кои може да се преземат за да се зголеми имунитетот на мачката. Периодични посети на ветеринар и годишни вакцини се неопходни за мачето да остане здраво. Дополнително, одржувањето на животното активно, стимулирањето физички и психички со игри е од суштинско значење за здравјето на мачката.

Животните кои не практикуваат физичка активност имаат тенденција да бидат под стрес, што резултира со хормонални промени во телото кои намалување на имунитетот и зголемување на шансите за развој на болести. Катификацијата на куќата и одгледувањето во затворен простор се грижа која носи низа придобивки за физичката и менталната благосостојба на мачката.

Исто така види: Кучешка возраст: како да се пресмета најдобриот начин според големината на животното

Која е хранатакои го зголемуваат имунитетот на мачката?

Покрај обезбедувањето на потребните хранливи материи, добрата храна за мачки во голема мера го попречува квалитетот на животот на животното. Но, тука не застанува кога зборуваме за тоа како да се зголеми имунитетот на мачката: некои видови храна може да се додадат во исхраната на мачката за да се задржи имунитетот секогаш регулиран. Овошјето како лубеница, диња, јагода и јаболко се ослободуваат и многу погодни за мачиња. Тие можат да се додадат во рутината за исхрана на мачката како закуски, но без претерување. Од друга страна, цитрусно овошје како ананас, лимон и портокал никогаш не треба да им се нуди на мачките. Тие можат да предизвикаат гастроинтестинални проблеми и поради тоа треба да се изостават од исхраната.

Исто така види: Топка за мачка: кои модели и како да ја вметнете играта во рутината на вашата мачка?

Витамин за мачки: кога е потребна суплементација?

За да се зголеми имунитетот на миленикот, многу сопственици прибегнете кон додатоци во исхраната користејќи витамини за мачки. Оваа мерка треба да се донесе само по анализа од ветеринар кој ја разбира работата. Само специјализиран професионалец може да гарантира дека суплементите навистина ќе бидат неопходни за да се подобри здравјето на животното.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.