Златен ретривер: погледнете ја галеријата со 100 фотографии од најпријателската раса на кучиња во светот

 Златен ретривер: погледнете ја галеријата со 100 фотографии од најпријателската раса на кучиња во светот

Tracy Wilkins

Фотографиите на златните ретривери не мамат: покрај тоа што се големи и крзнени, овие кучиња зрачат со радост и сочувство каде и да одат. Доволно е да се види сликата на расата во која луѓето веднаш се заљубуваат, а откако подлабоко ќе ја запознаат личноста на златното куче, овој шарм станува уште поголем. Лојален, послушен, интелигентен и многу послушен, златниот ретривер - кученце или возрасен - е пријател со сите часови и многу добро се прилагодува на различни видови на семејства.

За да ви помогне подобро да ја запознаете расата, Paws of the House собра 100 фотографии од златниот ретривер со неколку куриозитети за ова крзнено куче. Погледнете го подолу!

>> 50> <55,56,57,58,59,60,61,62,63,64,65,66,67><68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84>

Што да очекуваме од Златниот ретривер и како е да се живее со домашно милениче?

Многу луѓе се заслепени само од гледањето на сликите на златното куче. Но, дали знаевте дека во секојдневниот живот ова кученце може да биде уште повеќе изненадувачки? Па, вистина е: покрај тоа што е меѓу најпаметните кучиња на светот, Златниот ретривер има и личностмногу послушен, мирен и лесно оди. Тие се кучиња кои имаат голема леснотија да се поврзат со луѓето и животните, без разлика дали се дел од семејството или не.

Златниот ретривер одлично се согласува со децата и постарите лица. Покрај тоа, тие обично не се сомничави кон странци, но важно е, како и секое друго куче, претходно да се социјализираат.

Друга добра вест е дека ова е одлично станско куче, дури и со неговата големина голема и високо ниво на енергија. Меѓутоа, единствената мерка на претпазливост е тоа што учителот мора да се обврзе секојдневно да го шета Златниот ретривер, покрај тоа што нуди средина збогатена со физички и ментални стимули - тука играчките и игрите играат важна улога. Но, не грижете се: златното куче обично не дава многу работа, не е тврдоглаво и не лае често, па соживотот има тенденција да биде многу мирен.

Златен ретривер: цените на кученцата варираат

За оние кои се заинтересирани да купат златно кученце, цената не е најскапа и е во опсег од 1.500 R$ до 4.000 R$. Оваа варијација се случува поради генетските услови на секое домашно милениче (кученцата кои потекнуваат од шампионите се секогаш поскапи), како и поради физичките карактеристики (боите и полот на кучето влијаат на вредноста). Понатаму, ако животното е веќе вакцинирано, обезцрвено и/или стерилизирано, тоа исто така има тенденција да биде малку повеќескапо.

Во секој случај, запомнете дека вредноста на златниот ретривер обично не е многу повисока или помала од тоа. Ако е така, двојно внимание и грижа! Секогаш барајте сигурна одгледувачница за кучиња со добри препораки за да не финансирате места што малтретираат животни.

Исто така види: Кучешкиот стомак прави бучава: кога треба да се грижам?

Исто така види: Као Мане: Сè што треба да знаете за оваа раса на тајландски мачки (и многу ретко!)

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.