Терапевтска бања за домашни миленици: кои се придобивките и како да го направите тоа?

 Терапевтска бања за домашни миленици: кои се придобивките и како да го направите тоа?

Tracy Wilkins

Терапевтската бања за домашни животни, како што може да си замислите, е тип на третман наменет за сите типови на кожа на секој домашен миленик и може да биде многу корисен во случаи на алергии, габи, меѓу другите дерматопатии. Односно, кучињата и мачките имаат корист од оваа нега, која е одлична алтернатива за оние кои сакаат да ја одржуваат здрава кожата на својот миленик, особено кога има дерматолошка состојба. Интересно, а? Ако никогаш не сте слушнале за овој метод, дојдете и дознајте повеќе за терапевтската бања за домашни миленици и дознајте како да ја направите дома.

Лековите бањи за кучиња и мачки се специфични за секој тип на кожа

Терапевтската бања за миленичиња е малку поинаква од онаа што обично ја даваме дома или во продавниците за миленичиња, бидејќи оваа бања е всушност процедура која ги почитува сите типови кожа и палтото на животното. На овој начин се дефинираат најдобрите производи (односно лековите) за секој од нив. Времето на дејство на лековите, која треба да биде температурата на водата и идеалната фреквенција на капењето, исто така варираат и генерално, оваа терапија се користи како дополнување за лекување на проблеми со кожата.

Дури и ако животното има здрава кожа, медицинската бања за мачки или кучиња може да биде интересна за одржување на целата таа виталност, бидејќи некои може да имаат посува или мрсна кожа од другите (а вообичаените производи понекогаш предизвикуваат реакција совреме). Расите како Ши Цу и персиската мачка, на пример, имаат корист од оваа бања, имајќи предвид дека тие се најподложни на кожни болести.

Но, како и секој третман со лекови, оваа бања има потреба од следење, особено кога има првут кај куче или за лекување на рани на кожата на мачката. Односно, само ветеринар може да укаже на најдобрата домашна медицинска бања кај мачки, како и кој терапевтски шампон. Кучињата на кои им е потребна терапија треба да посетат и стручно лице.

Исто така види: Самојед: дознајте сè за расата на кучиња со потекло од Сибир

Терапевтската бања за домашни миленици спречува кожни болести и носи низа придобивки

Обично, терапевтскиот бањата е индицирана за животни со кожни заболувања (како што е дерматитис кај кучиња или атопичен дерматитис кај мачки) на кои им се потребни специфични производи. Бидејќи капењето куче со дерматитис веќе бара посебна грижа, овој третман може да биде решение. Покрај тоа, други дерматопатии како што се демодектичка краста, габични заболувања, меѓу другото, може да се третираат со терапевтска поддршка бања за домашни миленици. Ова се другите придобивки од овој третман:

 • Ја третира сува или мрсна кожа на животното
 • Го остава палтото свиленкаста и сјајна
 • Цел на грижата за животните кои имаат чувствителна кожа
 • Го одржува здравјето на кожата (сува или мрсна)
 • Спречува дерматопатии кај кучињата и проблеми со кожата кај мачки
 • Помага во случаи на животно со повреди или рани

Какодајте терапевтска бања на куче или мачка дома

Лективната бања за мачки и кучиња е прецизно дизајнирана за секој тип на кожа и состојба. Не треба да се нанесува дома без претходно да се посети ветеринар, бидејќи производите не се само за хигиена, туку лекови кои мора да ги препише стручно лице. Ако сте заинтересирани да му дадете на вашето куче хербална бања, или сакате да манипулирате со шампон за мачка со проблеми со кожата, консултирајте се со ветеринар, бидејќи тој ќе ви донесе други важни детали, како што се:

Исто така види: Кортикостероиди за кучиња: како делува, за што служи и опасности од континуирана употреба
 • Вода со идеална температура на водата за типот на кожа (може да биде топла или ладна)
 • Време на дејство на производот (лекови кои варираат од пет до десет минути)
 • Фреквенција на капење ( третман)
 • Температура на сушење (обично од топло до ладно)
 • Опрема (када, хигиенски туш, памучна крпа, ракавици, меѓу другото)
 • Специфични четки за секој слој
 • Најдобар начин на нанесување.

Сепак, генерално се препорачува четкање на животното пред капење, топла вода, нежно нанесување со масажа со помош на ракавици, набљудување на животното за време на дејството на производот за да спречи тој да има контакт со лекот, без да заборави да ги заштити ушите на животното пред да се капе. Потоа, од суштинско значење е животното добро да се исуши пред да одите во машина за сушење, користејќи памучна крпа што не предизвикува премногу триење на кожата. Па ако сакатетренирајте ја терапевтската бања за миленичиња, почнете полека со овие совети.

Важно е да бидете внимателни кога им давате лековити бањи на кучиња или мачки

Доколку одберете да давате лековита бања за мачки и кучиња во продавница за миленичиња, подобро е да барате ветеринарна амбуланта која нуди бања и тоса, така што третманот ќе го води стручно лице. Сега, ако сте заинтересирани да примените хербална бања за кучиња или мачки, размислете да го однесете животното на дерматолошка евалуација за ветеринар да ви ги препише ослободените билки и производи, како што се хипоалергичен шампон за кучиња или хидратантен крем за мачки кои имаат антисептично дејство или средства за смирување. Покрај оваа грижа, чувајте го животното подалеку од паразити и научете како да спречите кучето да добие крлежи.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.