Дали вреди да се бања суво куче? Знајте во кои ситуации може да биде корисно

 Дали вреди да се бања суво куче? Знајте во кои ситуации може да биде корисно

Tracy Wilkins

Редовното капење на вашето куче е неопходно за одржување на хигиената на животното. Нема ништо подобро од тоа да го прегрнете пријателот и да го почувствувате тој добар мирис, нели? Проблемот е во тоа што кога ќе пристигнат деновите на пониски температури, ажурирањето на таа фреквенција завршува тешко бидејќи, како и луѓето, и кучињата можат да чувствуваат студ. Во овие и други случаи, многу луѓе се одлучија за суви бањи за кучиња. Дали ја знаете оваа опција? Погледнете подолу и дознајте колку може да биде корисно во секојдневниот живот!

Што е сува бања за кучиња?

Како што е јасно од името, сувата бања за кучиња е токму чистење на кожата и косата на животното со производи за кои не е потребно плакнење т.е. во ниту еден момент не треба да го навлажнувате кученцето. Во продавниците за домашни миленици и други специјализирани продавници можете да најдете производи кои служат за оваа намена. Обично се достапни во форма на спреј, но можете да најдете и пудра и други форми. Покрај тоа што добро се чистат, тие му оставаат на кучето да мириса, што е одличен прекин во конкретни ситуации.

Како да се исуши кучето за капење?

Откако ќе го купите специфичниот производ за сува бања што мислите дека е најсоодветен за вашето куче, идеално е да направите тест за да откриете дали животното нема да биде алергично напроизвод. Нанесете на мал дел од телото на животното и почекајте 24 часа за да проверите дали немало никаква реакција. Ако сè остане нормално, можете безбедно да го користите производот со ова упатство чекор-по-чекор:

Чекор 1: исчеткајте го крзното на животното за да ги отповикате сите јазли - особено кај животни со долга коса ;

Чекор 2: Нанесете го сувиот шампон по целото тело на животното (освен главата) и почекајте време за дејство. Во тоа време, некои производи бараат од вас да ја истриете кожата на кучето со рацете или со крпа. Обрнете внимание на упатствата на производителот за производот што ќе го изберете;

Чекор 3: По времето на дејство, повторно исчеткајте ја косата на животното за да ги отстраните сите остатоци од шампон од неговото тело. Тоа е сè: вашето куче веќе ќе биде миризливо и чисто!

Кога сувото капење на куче е добра опција?

Главната употреба на сувите кучиња за капење се појавува во зима. Поголемите животни, кои обично остануваат во дворот и не можат да се капат со топла вода во бањата дома, оваа сезона обично ја поминуваат без да бидат соодветно исчистени. Во тој случај, сувата купка се покажува како одличен излез, бидејќи не ризикувате да го изложите сè уште влажното животно на ниски температури - што освен што е непријатно, може да предизвика и болести како грипот.

Исто така види: Дали кучињата можат да јадат кускус, ракчиња и лушпи од јајца? Погледнете дали некои видови храна се дозволени или не

Покрај овој момент, кучињата кои се болни, поминуваат низ постоперацијата или раните што се лекуваат може да имаат корист од процесот на суво капење. Ако вашето куче не се вклопува во ниту една од овие ситуации, но не е најголем љубител на вода (т.е.: капењето е секогаш комплицирано), можете да се обложите на суви спрејови за капење како начин да го одржувате чист подолго време, наизменично со традиционални бањи. На крајот, процесот завршува како попрактичен и може да се повторува почесто, бидејќи не ги отстранува целосно маснотиите од кожата на животното - што е исто така важно за заштита на кучето. Сепак, традиционалното капење со вода и шампон не може да се исклучи, бидејќи тоа темелно го чисти животното.

Исто така види: Дали мачките можат да јадат чоколадо?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.