Кога кучето престанува да биде кученце?

 Кога кучето престанува да биде кученце?

Tracy Wilkins

Посвојувањето кученце е искуство полно со предизвици. Затоа е нормално да се запрашате колку време му е потребно на кучето да престане да биде кутре, особено ако зборуваме за некој кој никогаш претходно немал домашно милениче. Но, дали знаевте дека не постои единствен одговор на тоа прашање? Знаењето на која возраст кучето престанува да биде кученце е нешто што ќе зависи главно од физичката големина и расата на вашиот четириножен пријател. Со други зборови, тоа е нешто многу променливо.

За да разберете кога кучето престанува да биде кученце, Paws of the House подготви специјална статија на оваа тема. Погледнете подолу што ја дефинира оваа фаза од животот на кучињата и што се менува во однесувањето на животните кога кучето престанува да биде кученце.

Кога кучето ќе престане да биде кутре: дознајте што влијае на растот на секое домашно милениче

Она што ќе дефинира колку месеци кучето ќе престане да биде кутре - време кое може да трае дури и една година - е големината и расата на секое животно. Мора да мислите дека секое кученце има различен развој, а исто така ќе има различно темпо на созревање. Колку кучето е помало, толку побрзо достигнува зрелост. Од друга страна, кога станува збор за големо или џиновско куче, стапката на раст има тенденција да биде побавна и подолга и може да надмине една година.

Накратко, во некои случаи - како кај кучињатаминијатури или многу мали - прашањето „на колку месеци кучето престанува да биде кученце“ е сосема релевантно. Во други, сепак, посоодветно е да се праша колку години кучето престанува да биде кученце, наместо месеци.

Значи, колку време е потребно за кучето да престане да биде кутре?

Сега кога веќе знаете дека големината и расата се фактори кои мора да се земат предвид, како да знаете кога кучето повеќе не е кученце според овие критериуми? За да се олесни разбирањето, логиката е следнава:

  • Минијатурни и мали раси: времето варира од 9 до 12 месеци за да се достигне фазата на возрасен;
  • Средни раси: времето варира помеѓу 12 и 15 месеци за да се достигне зрелоста;
  • Големите и џиновските раси: времето варира помеѓу 18 и 24 месеци за да се достигне зрелоста;

Сепак, вреди да се запамети дека ова е општ просек, но не и правило. Некои големи кучиња може да се развијат пред споменатиот период. Запомнете дека секое куче има свои особености и затоа ветеринарното следење е толку важно.

Кучето повеќе не е кученце и влегува во адолесценциска фаза

Разберете што се менува во однесувањето на кучињата кога кучето ќе престане да биде кученце

Можеби изгледа како шега, но кучињата го менуваат своето однесување кога ќе пораснат. Ако од една страна кутре уштекога го запознава светот и го истражува секој нов агол што се појавува, возрасното животно веќе ја има оваа поконтролирана љубопитност и поголема претстава за тоа што е правилно или погрешно. Во пракса, повеќето кучиња ја оставаат настрана таа „незначајна“ страна, типична за кога се помлади и почнуваат да имаат, всушност, созревање не само физички, туку и во нивното однесување.

Исто така види: 5 работи што можете да ги направите за да спречите панкреатитис кај кучињата

Но, внимание: важно е за време на преминот од кученце во возрасен учителот да има цврста рака да ги надмине несаканите ставови на кученцето и да го научи да се однесува правилно. Тренингот за послушност со позитивен тренинг е еден од најдобрите начини да го направите ова, а тоа е нешто што веќе треба да се спроведе додека животното е сè уште кученце.

Друга точка што вреди да се истакне е дека, кога ќе пораснат, кучињата имаат поинаква нутритивна потреба отколку кога се помлади. Тоа значи дека храната мора да се модифицира за да ве служи на најдобар можен начин. Премиум или супер премиум храна за кучиња обично е најдобриот начин да се грижите за неа.

Исто така види: Доберман е лут? Знајте го темпераментот на големата раса на кучиња

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.