Дали Ши Цу е паметна раса на кучиња? Дознајте сè за личноста на кучето!

 Дали Ши Цу е паметна раса на кучиња? Дознајте сè за личноста на кучето!

Tracy Wilkins

Ших Цу е раса која остава секого маѓепсан, и тоа не е за помалку. Познато по тоа што е послушно, дружељубиво и одличен придружник, ова мало куче му дава совршено значење на тој познат израз кој вели дека „кучето е најдобар пријател на човекот“. Затоа, кога зборуваме за Ши Цу, приврзаната личност е една од нејзините најголеми квалитети, како и нејзината независност. Сепак, иако се популарни, интелигенцијата на расата често се доведува во прашање - но ние веќе велиме да, Ши Цу е интелигентен!

Ако сакате да дознаете подлабоко за животот со Ши Цу, карактеристиките и темпераментот од расата, ние сме тука да ви помогнеме. Прочитајте ја следната статија за расата и дознајте зошто Ши Цу и Ласа Апсо се многу различни кога станува збор за личноста, интелигенцијата и навиките!

Ших Цу е интелигентно куче, но расфрлано

За оние кои живеат со Ши Цу, интелигентна личност се забележува во деталите од секојдневниот живот, но тоа покренува многу прашања поради тешкотиите што расата ги има во учењето на одредени команди. Ова обично се забележува повеќе за време на тренингот, но не е нешто за што треба да се грижите: со правилни трикови, сосема е можно да се тренира кученцето Ши Цу.

Советот е да бидете трпеливи: вообичаено е да се кучето да има малку повеќе тешкотии да се концентрира и да остане фокусирано. Затоа, командитеобуката можеби ќе треба да се повтори неколку пати додека не одговорат, но се е до упорност! За оние кои сакаат побрзи резултати, користењето позитивни засилувања - како задоволства - секогаш помага. Покрај тоа, постојат некои работи кои Ших Цу може полесно да ги научи, како што се:

  • Каде да се елиминира;
  • Вистинското место за јадење, јадење и спиење;
  • Шабовите (како фаќање топка);

Поконкретни команди - како седнете, легнете или превртувајте се - бараат малку повеќе фокус од расата, која има тенденција да биде доста дисперзирана . Затоа, трпението и упорноста се клучните зборови!

Исто така види: Како живеат дивите кучиња? Запознајте некои раси ширум светот!

Ших Цу: личноста на расата има навестување на тврдоглавост

Ших Цу е интелигентен, но тврдоглав! Оваа особина е една од причините зошто кучето од оваа раса не е секогаш способно брзо да учи трикови и команди, барајќи неколку повторувања пред да се справи со тоа. Тврдоглавоста заедно со природното распространување на Ши Цу прави обуката да трае подолго од другите раси. Меѓу „тврдоглавите“ однесувања на Ши Цу, се издвојува лаењето. Иако е мало, ова е куче кое може значително да лае, како што ќе видиме подоцна.

Карактеристиките на Ши Цу вклучуваат многу лојалност и дружење

Сите раси на кучиња имаат специфични карактеристики кои треба да се земат предвидпред купување или посвојување. Во случајот на Ши Цу, тие се исклучително придружни и лојални - што може да послужи како извор на инспирација при изборот на најдобрите имиња за Ши Цу. Ших Цу го избира сопственикот, кој ќе биде неговата „омилена“ личност и со која ќе има повеќе афинитети, барајќи малку повеќе внимание на дневна основа.

Бидејќи тие сакаат да играат и имаат многу енергија, супер се погодни и за семејства со деца, но не треба постојано да се движат. Исто така, поради сплесканата муцка, може да има малку потешкотии со дишењето и затоа е добро да избегнува многу долги и тешки вежби.

Ших Цу е едно од најдобрите кучиња за станови

За оние кои бараат добри опции за станбени кучиња, Ших Цу има сè за да го освои вашето срце! Покрај тоа што се присутни, послушни и приврзани кучиња со своите сопственици, тие исто така знаат многу добро да се сложуваат сами и затоа можат да издржат неколку часа да бидат далеку од своите воспитувачи без поголеми проблеми. Има објаснување зад ваквото однесување на Ши Цу: независната личност на расата!

Ших Цу е меѓу најнезависните раси на кучиња и затоа не им треба цело време друштво за да останат добро . Речиси не им е досадно и секогаш наоѓаат начин да се забавуваат. Но, тоа не значи дека секогаш треба да го оставите Ши Цу на мира.сам, добро?! Му треба внимание и во слободното време.

Ших Цу: темпераментот на расата се означува со лаење

И покрај тоа што е интелигентна раса на кучиња, Ши Цу е мало куче кое не е толку тивко како другите раси. Никогаш нема да лае за џабе, се разбира, но важно е да се има на ум дека лаењето ќе биде дел од рутината со одредена фреквенција (без разлика какви се боите на Ши Цу). Ова се случува затоа што една од главните карактеристики на личноста на Ши Цу е тоа што ова мало куче е секогаш во состојба на готовност. Секоја новина или чудна ситуација ќе го остави кучето да лае како обид да ве предупреди дека нешто не е во ред. Со обука, можно е да се поправи ова.

Кучињата Ши Цу: игри и прошетки

Ших Цу е далеку од тоа да биде многу вознемирена или деструктивна раса. Напротив: кога станува збор за Ши Цу, расата на кучиња е многу мирна и мирна. Бидејќи тие се брахицефалични кучиња, како англиските и француските булдози, овие кучиња не се толку подготвени и бараат мала физичка активност. Треба да се избегнуваат вежби со висок интензитет, главно поради ограничувањата што ги наметнува брахицефалијата. Сепак, ова не треба да биде причина Ших Цу да не вежба, бидејќи седентарен начин на живот исто така може да биде проблем.

Ших Цу е разигран и треба да се охрабрува да игра.движење во секојдневниот живот со активности со мал ефект. Фрлањето топка за тој да ја земе, на пример, е одличен начин да го направите ова, но има и други игри кои може да се вметнат во рутината, како што се криенка, влечење јаже, патека со пречки, лов на храна. и нудење играчки, интерактивни играчки за кучиња.

Односот на Ши Цу со децата, постарите, странците и другите домашни миленици

Друженоста на Ши Цу е многу висока: ако е навикнат да други луѓе и животни уште од мали нозе, ќе може многу добро да се сложува со различни типови на друштво. Во продолжение погледнете како соживотот на расата ших цу е разделен по групи:

Односот на Ших Цу со децата - Ако се прашувате дали Ших Цу сака деца, одговорот е Да! Ова е раса која одлично се согласува со малите и тие имаат се за да бидат најдобри пријатели. Со послушно и пријателско однесување, ших-цу знае добро да се поврзе со малолетниците и брзо се врзува.

Однос меѓу Ши Цу и постарите - Ших Цу е одлично куче за постарите лица. Бидејќи се посмирени и помалку возбудени кучиња, немаат потреба често да излегуваат од дома и добро да се прилагодуваат на домашната средина. Покрај тоа, тие имаат мирен темперамент и само им треба многу љубов и наклонетост од туторите, како одлични партнери за постарите.

Односите на Ших Цу со странци - АкоАко се дружат од рана возраст, Ши Цу се супер пријателски расположени дури и со луѓе кои не ги познаваат. Тоа значи дека кученцето нема да има никакви проблеми или отпор при посетите. Но, за тоа, важно е да се социјализира расата во првите неколку месеци, инаку Ших Цу може да лае!

Односот на Ших Цу со другите животни - Ших Цу е многу пријателски со други животни, особено ако се навикнати на тоа од мали нозе. Тие едвај се чудни за другите кучиња и домашни миленици, па дури и многу добро се согласуваат со мачките. Затоа, нема да се соочите со големи тешкотии во дружењето на кучето Ши Цу со други домашни миленици!

Ших Цу: расата на кучињата треба да се тренира на вистински начин

Дури и ако многумина се сомневаат во моќ на мозокот, расите на кучиња секогаш ни докажуваат дека не сме во право! Ши Цу може да научи, да, но треба правилно да се едуцираат. Односно, нема казнување или казнување на вашето домашно милениче затоа што направил грешка или не го направил она што вие го побаравте.

Исто така види: 8 зеленчуци кои кучињата не можат да ги јадат

Најдобар начин да го научите кучето што е правилно или погрешно е преку позитивен тренинг. Односно, наградување на Ши Цу секогаш кога тој прави нешто како што треба, без разлика дали со почести, играчки, наклонетост или зборови на охрабрување. Овие награди создаваат позитивна асоцијација во умот на животното и тоа ќе ги повторува наредбите додека немоментот кога наградите повеќе нема да бидат потребни, бидејќи тој ќе го направи тоа автоматски.

Животот со кучето Ши Цу обично е многу мирно

Токму затоа што е многу послушен и придружник, шихот Цу Цу е мало куче кое нема да ви даде многу работа или живот полн со авантури, бидејќи, покрај тоа, тој е многу послушен и смирен. Однесувањето кое отстапува од оваа шема може да значи дека тој доживува потешкотии од различни причини, почнувајќи од акумулација на енергија до анксиозност од одвојување, ако поминува многу време сам. Останете во тек и, на знак на било каква абнормалност, задолжително посетете го ветеринарот!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.