Џек Расел Териер: Целосен водич за расата на мали кучиња

 Џек Расел Териер: Целосен водич за расата на мали кучиња

Tracy Wilkins

Териерот Џек Расел е мало куче кое носи радост каде и да оди. Оваа раса на кучиња е многу симпатична, шармантна и има силна личност. И покрај нивната мала големина, тие се многу храбри кучиња и бараат многу енергија од нивните сопственици. Како и повеќето кучиња од групата териери, оваа раса е одличен пример за ловечко куче и сака да истражува насекаде, покажувајќи ја својата енергија и живост. Кога кучето Џек Расел Териер сака нешто, тој се откажува само кога ќе го добие. Дали бевте љубопитни да дознаете повеќе за ова кученце? Погледнете го водичот за кучето Џек Расел што го подготви Paws of the House !

Исто така види: Скелет на мачки: сè за скелетниот систем на мачки

Џек Расел: кучето има англиско потекло

Потеклото на Џек Териерот кажува многу за неговата личност и темперамент. Како и другите раси на кучиња од групата териер, ова мало куче е развиено како ловечко куче и има европско потекло. Во 1880 година, на југот на Англија, англискиот свештеник по име Џон Џек Расел почнал да ги одгледува своите кучиња за да му помогне да лови лисици. За таа цел, пречесниот вкрстуваше раси како што се староанглискиот бел териер, црниот и златен териер и Фокс териер, со што се донесе аспекти на агилност и сладост на Џек Расел териер.

На почетокот, многу луѓе веруваа дека кученцето не би било ефикасно за лов поради кратките нозе, но набрзо сфатиле дека таа карактеристика е многу добра заживотно да влезе во тешко достапни места, што е совршен аспект за лов. Расата на кучиња Џек Расел Териер беше официјално призната дури во 1990 година.

Физичките карактеристики на кучето Џек Расел териер ја надминуваат малата големина

Крзното на кучето Џек Расел териер може да биде бело и црна, бела и кафеава или мешање на овие две бои. Белата боја е таа што ќе преовладува во телото на животното, додека останатите тонови се поприсутни во пределот на очите, грбот и ушите. Опашката на црниот Џек Расел Териер е обично бела и на крајот може да покаже градиент со другите две бои. Постојат кучиња од оваа раса со три типа на палто: мазна и кратка, тврда и долга или скршена, која се карактеризира како посредник помеѓу првите две обрасци. Џек Расел Териер е мало куче, со димензии помеѓу 25 и 35 см и тежина помеѓу 6 и 8 кг. Затоа, расата Џек Расел Териер има мускулесто и компактно тело.

Раса: Кучето Џек Расел треба да биде активно за да троши енергија

Енергијата е главниот белег на териерот со личност Џек Расел. Ако планирате да имате куче од оваа раса дома, подгответе се да имате спокојно куче кое ретко е тивко. Сета оваа енергичност го прави Џек Расел териерот една од препорачаните раси за придружба на тутори во трки и други активности.

Да се ​​биде многу енергично куче, Џек Расел териерот треба често да вежба. И покрај тоа што има мала големина, ова кученце може да живее во станови, се додека има дневна потрошувачка на енергија со прошетки. Покрај тоа, неопходно е да се биде многу внимателен со безбедноста на куќата: бидете многу внимателни со портите, бидејќи ова мало куче може да има став да трча по автомобили, други животни, па дури и луѓе на улица. Во случај на станови, заштитниот екран за прозорците е од суштинско значење. Не заборавајте секогаш да придонесувате животното да ја троши целата своја енергија, инвестирајќи во играчки за кучиња - топката може да биде една од омилените предмети на расата на кучиња Џек Расел.

Џек Расел: кучето има уникатен и страстен темперамент

 • Заеднички живот:

Џек Расел е исклучително активно куче и многу лојален на својот сопственик. Поради оваа карактеристика, тој може да биде љубоморен на својот сопственик, заштитувајќи го секогаш кога мисли дека е во опасност. Малото куче е познато по тоа што ги „идолизира“ луѓето, пренесува љубов без мерка, но копнее по реципроцитет. О, и еден љубопитен факт за Џек: кучето е многу паметно, но тој е исто толку тврдоглав и затоа не прима наредби од никого. Тоа не е куче кое има тенденција да лае многу, освен кога е среќно или кога се чувствува загрозено.

Исто така види: 7 симптоми на болест на крлежи

Храброста наЏек Расел Териер е исто така еден од главните моменти на неговиот темперамент. И покрај тоа што е мало куче, тој е бестрашен и не се двоуми да предизвика кучиња двојно поголеми од него. Ловечкиот инстинкт на кучето Џек Расел е исто така многу силен по својата личност и не се препорачува да го оставите само со други кучиња, помали животни и мачки. Тие се импулсивни и може да имаат конфликти со други домашни миленици.

 • Социјализација:

Териерот Џек Расел е инстинктивно заштитно куче и треба да биде се дружеле уште од мали нозе за да не покажуваат отпор на контакт со други животни и чудни луѓе. Кога ќе се направи социјализација со кученцето Џек Расел Териер, кучето учи да се справува со овој тип на ситуации на позитивен начин. Една од карактеристиките на Џек Расел териерот е постојаното лаење секогаш кога некој нов приоѓа, а кога е социјализиран, тоа се менува и тој станува поприемчив.

 • Тренинг:

Териерот Џек Расел е една од најтврдоглавите раси на кучиња, така што обуката е од суштинско значење за да се контролира доминантното и тврдоглавото однесување на кучето. Нему му треба обука за техники за позитивно засилување за да научи да ги идентификува туторите како лидери кои мора да бидат послушани и следени. И покрај тоа што е многу интелигентно куче, сета негова возбуда и љубопитност ја тераат расата на кучето ЏекРасел има потешкотии да се фокусира на командите. Затоа, потребно е многу трпение и инсистирање за да се добијат добри резултати со тренинзите.

Џек Териер: погледнете ги куриозитетите за животното

 • Расата Џек Расел стана многу позната поради на ликот „Мило“ од филмот „Маската“. Кучето било придружник на ликот на Џим Кери;
 • Многу луѓе мислат дека сопствениците на кучето Џек Расел ја сечат опашката на животното, но примероците од расата обично се раѓаат со помала опашка од повеќето кучиња. Вреди да се запамети дека каудектомијата е еколошки кривично дело предвидено со закон;
 • Бидејќи е исклучително популарна во Австралија и има необична енергија, постојат извештаи дека кучињата од Џек Расел Териер раса во земјата се здоби со скокачки вештини на кенгури. Според експертите, скоковите на кученцето може да надминат и до пет пати поголема од неговата големина;
 • Многу луѓе го мешаат Џек Расел Териер со расите Парсон Расел Териер и Фокс Паулистина. И покрај сличностите, животните имаат многу различни физички карактеристики.

Џек Расел: кучето од оваа раса има потреба од секојдневна нега

 • Капи :

Внимавајте кога го капете кучето, бидејќи хигиената на милениците е нешто што заслужува посебно внимание за квалитетот на животот на животното. Бањите треба да се прават само соспецифични производи за кучиња. Покрај тоа, важно е туторот да е свесен за грижата после туширање. Темелно исушете ги ушите и палтото на животното. На тој начин избегнувате размножување на бактерии и болести како дерматитис.

 • Палто :

Влакното на кучето Џек има потреба од основна грижа за четкање. Се препорачува да се користи четка специфична за кучето. Четкањето треба да се прави најмалку еднаш неделно за да се отстрани нечистотијата и мртвите влакна кои се акумулираат на телото на животното.

 • Ноките :

Сечење на Ноктите на кучето Џек Расел се исто така важни за животното да не се повреди, главно затоа што Џек Расел е многу енергичен. Ако сè уште не знаете како да го исечете ноктот на кучето, задолжително побарајте професионалец да ја заврши работата.

 • Заби :

За да избегнете забен камен и да го одржите доброто орално здравје, мора да ги миете забите на вашето куче најмалку три пати неделно. На овој начин, туторот ги избегнува идните проблеми со оралните болести и лошиот здив.

 • Храна :

Секогаш нудете му квалитетна храна на животното. Исхраната на животното е една од највнимателните мерки на претпазливост што треба да ги има учителот. Секогаш избирајте препознаена и означена храна за Џек Расел со тврд слој. Карактеристиките како што се големината и возраста на животното исто така треба да бидатсе зема предвид при изборот на храната.

Расел: кученцето е енергично уште од мало

Ако сакате да имате Џек Расел, потребно е одредено планирање. Кутрето има многу енергија и првите знаци на немирно куче почнуваат да се појавуваат уште од мали нозе. Затоа е важно да го едуцирате уште од рана возраст и да бидете сигурни дека имате доволно време да се грижите за него во оваа фаза. Кученцето од расата има многу љубов и наклонетост и покажува голема потреба во првите месеци од животот, па туторот мора да се посвети на внимание и се друго што му треба на кученцето.

Покрај тоа, кучето Џек Расел Териер бара суштинска грижа од секое куче, особено за неговото здравје. Вакцината за кучето треба да се случи во првите месеци од животот, а незаменливи се и повторливи посети на ветеринар и отстранување црви>

Џек: куче од расата на групата териер може да прикаже некои генетски болести

Кучето Џек Расел Териер обично има добро здравје во текот на животот, но може да има некои проблеми со текот на годините . Затоа, од суштинско значење е туторот да биде свесен за физичките и промените во однесувањето, особено кога кучето Џек е веќе постар. Очекуваниот животен век на Џек Расел териер е 15 години.

Една од најчестите генетски болести која може дашто влијае на расата е пателарната луксација кај кучињата, проблем во лигаментите на шепите на животното што е многу чест кај кусоножните миленичиња, како што е Џек Расел териер. Друг „нормален“ проблем кај расата се нарушувањата на очите како што се катаракта и глауком кај кучињата. Може да се појави и вродена глувост. Затоа, следењето со ветеринар е од суштинско значење за одржување на здравјето на кучето Џек во добра состојба. Ако забележите какви било промени, однесете го кај специјалист за да ја процени состојбата на животното и да му укаже на соодветен третман.

Џек Расел Дог: цената на животните варира помеѓу 3.000 и 9.500 Р$

Некои фактори може да влијаат на продажбата на Џек Расел териер, цената може да варира во зависност од родителите, бабите и дедовците и прадедовците на ѓубрето. Ако кученцето има роднини кои освоиле национални и меѓународни турнири, цената може да се зголеми. Полот е уште еден фактор кој влијае, така што женките имаат тенденција да бидат поскапи од мажите. Во просек, за да се има куче Џек Расел, цената варира помеѓу 3.000 R$ и 9.500 R$. Сепак, дури и ако сте се заљубиле и сте заинтересирани да купите Џек Расел териер, потребно е добро да ја истражите одгледувачницата и да поставувате прашања за родителите на кученцето за да избегнете финансирање на малтретирањето на животните.

Сите за Џек Расел Териер: проверете ја рендгенската снимка на расата!

 • Спорт : мал
 • Просечна висина : 25до 35 cm
 • Просечна тежина : 6 до 8 kg
 • Премаз : мазен и краток, тврд и долг или скршен
 • Очекуван животен век : 15 години

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.