Како да го исечете ноктот на кучето: чекор по чекор да се грижите за канџите на вашето домашно милениче

 Како да го исечете ноктот на кучето: чекор по чекор да се грижите за канџите на вашето домашно милениче

Tracy Wilkins

Меѓу основната грижа за кучето, многу тутори сè уште се сомневаат како да го исечат црниот нокт на кучето. Да се ​​има куче не е голема работа и одржувањето на хигиената на животните е дел од одговорноста на секој родител на домашно милениче. Сечењето нокти на кучето е дел од овие задолженија. Не секоја раса има темна шајка, па и покрај тоа, многу тутори сè уште му пречат кога ги средуваат канџите на кучето. Patas da Casa подготви водич чекор-по-чекор за тоа како да се исече ноктот на кучето, кое е најдоброто време и положба и најдобрите ножици за сечење. Ноктите на нашите четириножни пријатели се поцврсти од луѓето, но тоа не е причина да се откажеме! Прочитајте до крај и научете еднаш засекогаш како да го скратите ноктот на кучето.

Колку долго можете да го исечете ноктот на кучето? Погледнете ја идеалната фреквенција

Главното прашање кога зборуваме за потстрижување на ноктите е: колку често можете да ги исечете ноктите на вашето куче? Идеалното нешто е сечењето да се прави неделно или на секои 15 дена. Со сечењето на ноктите на кучето на оваа фреквенција, учителот спречува канџите да растат до степен да му наштетат на здравјето на животното.

До каде треба да ги исечете ноктите на кучето?

Многу често прашање што предизвикува страв кај сопствениците е да знаете до каде можете да го исечете ноктот на кучето. На кучињата со светли нокти им е полесно отколку на оние со темни нокти. Опасноста е сечење на кочанот, тоарозев дел од ноктот, кој може да предизвика многу болка доколку се подложи на каква било интервенција. Се препорачува да се исече само белата или проѕирната површина на ноктот.

Исто така види: Постпартална депресија кај женските кучиња: разберете како чувството се манифестира во кучешкиот универзум

Како да исечете нокт за црн куче?

Сега, сигурно се прашувате како да исечете нокт за црн куче , нели? Бидејќи не е можно да се идентификува кочанот, идеално е да го исечете малку по малку. Обично границата е искривувањето на ноктот. Има и такви кои користат батериска ламба многу блиску до ноктот за да можат да го видат почетокот на брзото. Вреди да се тестира со вашето куче или да го однесете на ветеринар.

Можете ли да го исечете ноктот на кученцето?

Многу луѓе сè уште не го прават тоа Не знам дали може да го исече ноктот на кученцето. Идеално е миленичето навистина да се навикне на процесот уште од рана возраст. На тој начин, кога животното е постаро, нема да биде премногу под стрес при сечењето на ноктите на кучето. Грижата може да започне на возраст од 2 месеци. Во оваа фаза, ноктот на кучето има тенденција полесно да се скрати.

Исто така види: Барбет: 5 куриозитети за француското водно куче

Како да го исечете ноктот на кучето Пинчер?

Вообичаено е дека, покрај обидот да дознаете како да исечете нокти на кучето дома, , туторите бараат информации за одредени раси, на пример: како да исечете куче Јоркшир или Пинчер? На највозбудените кученца им треба посебно внимание за процесот да не биде премногу тежок. Понудете уживање за секое добро однесување, прашајте некогодржењето на кучето додека го сечете и завиткувајќи го животното во крпа се важни трикови кои можат да помогнат при средувањето на канџите, особено за кучињата со црни нокти.

Дали можете да исечете нокт на кучето дома?

Доколку после сите овие совети сè уште се двоумите дали можете да го исечете ноктот на кучето, вреди да се нагласи дека грижата за хигиената е многу неопходна за доброто на миленикот. Ако додека кученцето шета, ноктите прават врева на земја, време е да инвестирате во сечење нокти на кучето. Во ред е да се сече дома, се додека туторот има основни познавања за постапката и границите на самото куче. Многу ќе ви помогне да имате соодветна машина за нокти за кучиња. Идеално е да се навикнете да сечете нокти на кученце уште од мали нозе: совет за полесно да го прифати е да дава награди во текот на процесот за да разбере дека тој момент не претставува опасност.

Нега кога станува збор за негување, исечете го ноктот на кучето

Една од најголемите грижи што е потребна додека учителот го сече ноктот на кучето е времето да се задржи животното. Често се препорачува да бидете придружувани од уште едно лице за се да биде добро и да не се повреди миленикот. Исто така, добро е да внимавате да не ја скратите основата на ноктот премногу, бидејќи ноктот на кучето содржи неколку крвни садови.

Како да го исечете ноктот на кучетокуче: погледнете го чекор по чекор!

Сега кога знаете неколку трикови и правилната должина, време е да научите чекор по чекор како да сечете нокти на кучето дома!

Чекор 1 : одделете ги сите додатоци (ножици, клешти и турпија) за да го исечете ноктот на кучето;

Чекор 2 : проверете дали кучето е мирно ;

Чекор 3 : држете го цврсто, но не премногу цврсто;

Чекор 4 : обидете се да исечете со само едно движење. Долготрајното останување на ист клинец може да го иритира кучето;

Чекор 5 : не заборавајте на поттикот, тој скриен клинец на кучето;

Чекор 6 : завршете со шкурка;

Чекор 7 : подарете му го она мало задоволство што го сака кога ќе завршите. Ова ќе го натера да го поврзе стрижењето нокти на кучето со нешто добро!

Ако не се чувствувате сигурни дека ќе ја завршите оваа задача сами, најдоброто нешто што треба да направите е да побарате помош од професионалец!

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.