Трева за мачки: знајте ги придобивките и научете како да садите дома

 Трева за мачки: знајте ги придобивките и научете како да садите дома

Tracy Wilkins

Дали знаевте дека, исто како и кучињата, мачките сакаат да јадат малку трева? Покрај забавата што ја дава ова однесување, мачката трева помага при варењето и контролата на влакненцата. Ако живеете дома, сигурно веќе сте виделе како вашето маче ужива во матините што ги наоѓа пред вас. Сега ако живеете во стан кој нема многу растенија, можете да најдете готова мачка трева за продажба, а исто така и семиња за садење. Дознајте за различните видови трева што вашата мачка може да ја јаде, придобивките од ова однесување и мал туторијал за тоа како да засадите природна трева за вашиот пријател од мачката.

Исто така види: Бавен хранител за кучиња: како да го користите и кои се придобивките?

Трева за мачки: набљудувајте го однесувањето на вашата мачка

Многу воспитувачи се загрижени кога ќе го видат нивното маче како јаде трева, но тоа му носи само корист на нивниот крзнен пријател. Јадејќи ја тревата, мачката го стимулира варењето на храната, а со тоа избегнува проблеми со цревата и дијареа. Покрај тоа, тревата за мачки помага да се контролира инциденцата на влакненца, кои се многу чести кога станува збор за мачки и може да предизвикаат одредена непријатност. Последно, но не и најмалку важно, постојат индикации дека мачката трева делува и како вермифуг - секогаш е добро да се консултирате со ветеринар пред да ја наполните мачката со трева, се согласувате?!

Досема е вообичаено мачето да повраќа после јадење трева и тоа може да биде поврзано со одредена непријатностгастроинтестиналниот. Тревата за мачки ја има токму таа функција. Но, во секој случај, добро е да се набљудува зачестеноста на повраќањето: ако тоа се случува неколку пати по ред, најдобро е да побарате помош.

Исто така види: 10 храна богата со протеини што мачките можат да ја јадат и како да ја понудат

Мачкина трева: цвеќињата можат да ги опијат мачките. Бидете внимателни!

Ако некој ви нуди трева за мачки што има цвеќиња, не прифаќајте. Цветовите, иако се многу убави, се потенцијално токсични за вашата мачка. Инвестирајте во природни треви со кои можете да одгледувате или во оние погодни за мачки што се купуваат во продавници за домашни миленици. Ако сте родител на домашно милениче, секогаш мора да бидете свесни за растенијата што ги ставате дома, бидејќи многу од нив можат да ги отрујат животните.

Засадете ја вашата сопствена трева за мачки: видете го чекор по чекор!

Добра алтернатива е да засадите сопствена трева за мачки. Постојат неколку опции: традиционалната трева од птичји семе за мачки и други верзии со пченка, пченица, овес и ленено семе. Семето може безбедно да се засади и нема да и наштети на вашата мачка. Следете го чекор по чекор подолу:

  • Трева од пченка од пуканки

Со вазна или саден сад, ставете земја и силно ѓубриво за да се формира основата на земјата - тука ќе влезат малите семиња. Земете ги пуканките (не вреди за пуканките во микробранова печка, а?!) и ставете малку зрна во земјата, оставајќи простор меѓу нив за да можатразвијте и покријте сè со остатокот од компостот. Наводнете ја почвата и погрижете се да не останат зрна одозгора.

Потоа, само наводнувајте секој втор ден, но без натопување за да не ризикувате да го убиете растението кое сè уште не е родено. За неколку недели, корените ќе почнат да се појавуваат. Погрижете се вашата мачка да нема пристап до вазна или жардинери каде расте растението и понудете ја само кога растението мери три или четири прсти од вашата рака. Важно е да не му дозволите на мачето да копа во земјата. Засади повеќе од една саксија за да се менуваат кога лисјата ќе почнат да пожолтуваат.

  • Пченична трева за мачки

Ќе го следите истиот чекор по чекор како и за садење трева од пуканки. Единствената разлика овде е времето на растење на растението. Семето од пченица почнува да 'рти до пет дена, додека на семето од пченка му е потребно малку подолго. Добра алтернатива е да засадите повеќе од еден вид семиња за вашето маче да има доволно разновидност дома. Ако живеете на многу суво место, врвот е да го покриете растението со ПВЦ хартија, правејќи го како стаклена градина. На овој начин ќе ја впие водата и ќе никне побрзо.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.