Погледнете го чекор по чекор како да ги четкате забите на кучето!

 Погледнете го чекор по чекор како да ги четкате забите на кучето!

Tracy Wilkins

Знаењето како да се мијат забите на кучето е една од најважните мерки на претпазливост за зачувување на оралното здравје на животните. Спротивно на она што многу луѓе мислат, кучињата можат да развијат и многу непријатни проблеми со забите, како што се забен камен кај кучињата и пародонтална болест. За да се спречи тоа да се случи, четкањето е процес кој не треба да се занемари, а се препорачува да се мијат забите на вашето куче најмалку три пати неделно. Но, како да го направите тоа на вистински начин? Подготвивме водич чекор-по-чекор за да ве водиме во оваа мисија, само погледнете!

Исто така види: Колку пати на ден треба да јаде кучето?

Чекор 1: Одделете сè што ви треба пред да почнете да ги четкате забите на кучето

Исто така види: Ши Цу: 15 забавни факти за расата на мали кучиња

Пред да му пријде на миленичето, учителот мора да се организира и да ги одвои сите потребни додатоци за четкање на забите на кучето. Совет е секогаш да оставате сè на истото место за да нема грешки. Ќе ви треба четка за заби за кучиња (или напрсток), паста за заби и задоволства.

Запомнете дека производите мора да бидат специфични за кучиња, така што нема потреба да земате човечка четка за заби или паста за заби за да го четкате кучето! Постојат неколку видови на паста за заби за кучиња, и ако се сомневате, можете да разговарате со ветеринар специјализиран за стоматологија за да дознаете која е најдобрата опција за вашиот пријател.

Чекор 2: Изберете го вистинското време да се примени четкање на забите на кучето

Откако имасè посебно, време е да го повикате вашето кученце во мисијата! Идеално е да се избере време кога животното е мирно и опуштено за да нема проблем. Еден совет е да го направите ова откако ќе го прошетате кучето или дури откако ќе се разбуди од дремката. Важно е да не е премногу вознемирен за се да оди добро. Дополнително, туторот треба да избере удобна средина за четкање на забите на кучето, по можност каде што може да се соочи или настрана од животното.

Чекор 3: Започнете со галење по главата на кучето, а потоа устата

Галењето на кучето е најдобриот начин за почеток. Колку е поудобно животното да се чувствува кога е допрено во близина на муцката, толку полесно ќе биде процесот, па сè треба да се случува постепено. Прво галете го врвот на главата на кучето, а потоа движете се надолу кон носот и образите. На крајот, направете му мала масажа на надворешната страна на устата. Ако добро реагира, време е да се премине на следниот чекор.

Чекор 4: Масирајте ги непцата на животното и внесете ја пастата за заби

По масажата на надвор, треба да ја масирате внатрешноста на устата на кучето, особено пределот на непцата. Некои претпочитаат да го користат прстот за ова, но друга опција е да користат газа. На овој начин, кучето ќе се навикне на движењето начеткање заби, како со контакт и текстура на друг предмет.

Следно, мора да му ја воведете пастата за заби на кучето, дозволувајќи му на животното да мириса, па дури и да ја лижете за да ја вкуси. Не грижете се ако на крајот проголта малку, бидејќи производот е формулиран со компоненти кои не се ниту токсични ниту штетни за кучињата.

Чекор 5: Ставете ја четката за заби и направете кружни движења

Во оваа фаза, време е да ставите малку паста за заби на четката и да започнете со четкање . Процесот е прилично едноставен: забите на кучето мора да се мијат од врвот до дното со кружни движења. Совет е да започнете со секачите, а потоа да се движите кон грбот. Треба да се четкаат и горните и долните заби, како и катниците и премолари. Откако ќе ја завршите надворешната страна, обидете се да ги четкате забите на кученцето на страната на јазикот.

Чекор 6: Наградете го кученцето за добро однесување со подароци или наклонетост

Бидејќи сè е прашање на тренирање, позитивниот тренинг е најдобриот начин да го навикнете вашето домашно милениче да ги мие забите. Ова значи дека грицките, наклонетоста и пофалбите помагаат да се зајакне доброто однесување на животното, што го прави поволно и поудобно во целиот процес. Значи, ако се оди добро, совет е да го наградите на крајот за да направи апозитивна асоцијација и прифатете да ги четкате забите на помирен и послушен начин.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.