Ши цу како деца? Погледнете неколку забавни факти за разиграната страна на расата на мали кучиња

 Ши цу како деца? Погледнете неколку забавни факти за разиграната страна на расата на мали кучиња

Tracy Wilkins

Ших Цу е една од расите на кучиња која има повеќе простор во срцата - и во домовите - на Бразилците. Тој е сакан од луѓето не само поради неговиот симпатичен изглед и убавото долго палто, туку и поради неговиот темперамент. Личноста на Ши Цу, личност има неколку карактеристики што може да ги има најдобриот пријател на легитимниот маж. Затоа расата на кучиња Ши Цу е дел од толку многу домови таму. Но, дали ова мало куче е добар избор за семејство со деца во куќата? Патас да Каса одговара на тоа прашање, па дури и ја покажува поразиграната страна на личноста на Ши Цу.

Ших Цу: личноста на расата е обележана со нејзиниот послушен и пријателски начин

За кучето на Расата на кучиња Ши Цу, самоуверената личност, придружникот и пријателството се најдобрите дефиниции. Овие мали кучиња се исклучително интелигентни и многу послушни. Расата на кучиња Ши Цу, која се смета за една од најстарите во светот, е многу приврзана за својот сопственик и сака да биде со него, или да спие до него или да си игра многу. Затоа, кучето Ши Цу е исто така многу разиграно. Весел е и сака добро да се забавува. Но, и покрај тоа што сака шега, кученцето е прилично тивко. Без разлика дали се работи за кученце Ши Цу или возрасен, едноставно му се допаѓа присуството на учителот. Така, тие нема да бидат премногу вознемирени и да се обидуваат да привлечат внимание ако не можете.излезете да си играте во секое време - но, се разбира, Ших Цу ќе сака да остане покрај вас без разлика што правите.

Ших Цу е одлично друштво за деца и сака да игра со нив

Една од големите карактеристики на расата на кучиња Ши Цу е нејзиниот висок капацитет за социјализација. Тој се согласува и со другите животни и со луѓето - вклучувајќи ги и децата! Ших Цу формира дуо со дете, совршено партнерство за забава! Кучињата од расата Ши Цу брзо се приврзуваат за малите и сакаат да останат со нив за да прават што било. Ши Цу, кученце или возрасен, секогаш сака да има друштво и мрази да биде сам. Затоа е толку приврзан за децата, кои се секогаш тука со нив. Но запомнете дека и покрај тоа што е разигран, Ши Цу е и мирен. Обично се послушни и мирни, па не се многу вознемирени и понекогаш само сакаат да бидат тивки цел ден. Затоа, секогаш надгледувајте ги шегите. Значи, ако имате дете дома, знајте дека Ши Цу ќе биде совршено друштво за да му прави друштво, без разлика дали е време да си играте или само да останете покрај него додека гледате телевизија.

Како е соживотот помеѓу Ших Цу и децата?

Ших Цу е одлично друштво за деца и врската помеѓу Мила и Тиаго е доказ за тоа! Мила е Ши Цу од семејството наТиаго Пеиксињо, 12 години. Таа беше посвоена во јануари 2018 година, за време на семејно патување во Баија. Сите се заљубија веднаш! Геиса Пеиксињо, мајката на Тиаго, ја карактеризира личноста на Мила како „интелигентна, пријателска, поспана, незгодна, меѓу многу други работи“.

Ших Цу има помирен темперамент, додека Тиаго е многу вознемирен. Според Геиса, ова може малку да го стресе кучето, но ништо што не го нарушува добриот однос меѓу нив: „Тие имаат многу добри односи, иако тој секогаш сака да трча и да игра“, објаснува таа. Тиаго вели дека сака да си игра со Мила бидејќи ја смета за негова партнерка. Ших Цу е партнер во секое време за момчето и секогаш е покрај него за да „спие, игра, се плетка…“. Односно, тоа е друштво на сите времиња! Со својот послушен и љубовен начин, Мила не се смета само за пријателка на Тијаго, туку и за дел од семејството: „[Поминувам многу време со неа] бидејќи таа е моја ќерка, па затоа сум должен“, вели Тијаго. Со толку добри односи меѓу нив, Геиса потврдува дека расата на кучиња Ши Цу била одличен избор за живеење во куќа со дете: „тоа е многу мирна, послушна, пријателска и малку разиграна раса“.

Расата Ши Цу сака добра прошетка надвор, но исто така ужива да остане во затворен простор

Многу е лесно да се заљубите во Ши Цу! послушна личност,забавна и интелигентна ја прави расата да се смета за втора најизбрана од Бразилците, зад само кучињата без дефинирана раса. Покрај тоа, расата на кучиња Ши Цу лесно се прилагодува на секоја средина, вклучувајќи ги и становите. Она што навистина го сакаат е да се со своето семејство. Бидејќи Ших Цу има игрива личност, важно е да имате малку време да правите активности со него. Децата имаат тенденција да бидат одлични друштва за да ги однесат на прошетки и да играат на отворено, бидејќи двајцата многу се забавуваат заедно.

Исто така види: Далматинец: 6 факти за личноста и однесувањето на оваа голема раса куче

Покрај тоа, со оглед на тоа што расата на кучиња Ши Цу е многу дружељубива, тешко дека ќе има проблеми кога најдете други животни на улица, што не носи никаква опасност за малите. Но, не заборавајте дека Ши Цу е брахицефалично куче. Ова значи дека може да им биде тешко да дишат по интензивно вежбање. Затоа избегнувајте долги активности и не излегувајте во многу топли денови. Исто така, ако вашиот Ши Цу не е расположен за игра еден ден и само сака да легне, немојте да се изненадите. Им се допаѓа, со што се внесува рамнотежа на анимација и спокојство - совршено за оние кои имаат претрупан дете дома.

Исто така види: Бел швајцарски овчар: дознајте повеќе за оваа голема раса на кучиња

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.