Папилон: расата на кучиња е мирна или вознемирена? Знајте го темпераментот и другите карактеристики на кученцето

 Папилон: расата на кучиња е мирна или вознемирена? Знајте го темпераментот и другите карактеристики на кученцето

Tracy Wilkins

За оние кои сакаат мали кучиња, Papillon може да биде идеален придружник. Расата можеби дури и не е една од најпопуларните овде во Бразил, но вистината е дека ова мало куче ги има сите квалитети што ги бараме кај кучето. Покрај тоа што не зафаќа многу голем простор, Papillon - кученце или не - е многу лојален, послушен и љубовен партнер. За да ги открие главните карактеристики на однесувањето на ова кученце, Paws da Casa подготви супер специјална статија. Само погледнете и расчистете ги вашите сомнежи!

Исто така види: Куќичка за кучиња: видете ги различните модели и научете како да изберете еден за вашето домашно милениче!

Papillon: кучето може да освои сечие срце!

Расата на кучиња Papillon можеби е мала по големина, но има џиновско срце! Не е ни чудо што е многу лесно да се заљубите во куче Папилон: миленичињата од оваа раса имаат многу посебен начин да ги освојуваат сите околу нив. Тоа е затоа што, и покрај тоа што се секогаш подготвени да примат наклонетост, овие кучиња се исто така многу разбирливи и не се задушуваат или многу прилепени. Патем, вреди да се спомене дека, за разлика од сиромашните раси на кучиња кои бараат повеќе внимание, папилонот може многу добро да се справи и сам со некои моменти - и најдобро од сè: без да ја уништи куќата.

Но, внимавајте: ако имате кученце Papillon, нема да го оставите вашиот мал пријател беспомошен, а? Секое кученце бара поголема грижа и фундаментално е да ненека не му недостига ништо на кученцето, особено кога станува збор за давање многу внимание и наклонетост.

Личноста и темпераментот на расата Papillon

Луѓето кај кои обично имаат став дека помалите кучиња се повозбудени и побучни од другите. Можеби дури и некои кученца се такви, но со расата на кучиња Papillon ова е сосема поинаку. Овие животни се всушност многу послушни и доста послушни - и многу е тешко да имате какви било проблеми со однесувањето со оваа раса. Една од големите предности на кучето Papillon е токму неговата интелигенција. Не е ни чудо што се наоѓаат на листата на 10 најпаметни раси на кучиња кои постојат, нели? Овие кучиња се многу лесни за учење и обично ги слушаат сите наредби од нивниот учител.

Вреди да се напомене дека, како и секое кученце, тоа е раса која има потреба од вежбање и игра секој ден, особено кученцето Papillon. Иако не се многу возбудени, треба и да трошат енергија, нели? Значи, покрај секојдневните прошетки, добар начин да го балансирате ова е и со инвестирање во интерактивни играчки кои дополнително ги стимулираат когнитивните вештини на вашиот пријател!

Папилон: расата многу добро се прилагодува на станови и мали куќи

Малите, папилон кучиња можат да се прилагодатмногу лесно за секоја средина. Така, за секој што бара кучиња за станови, кујни и помали домови, ова е одлично. На кученцето навистина не му треба голем простор за да има добар квалитет на живот. Понатаму, една од големите предности на ова животно е тоа што кучето Papillon нема навика да лае често, и тоа го прави само во навистина неопходни ситуации, кога сака да го предупреди својот сопственик за нешто, на пример. Поради оваа причина, живеењето со кучиња има тенденција да биде многу мирно.

Исто така види: Додатоци за параплегични кучиња: погледнете како функционира и како да направите торба за влечење

Папилон: кучињата се со надпросечни цени

Затоа што тие сè уште се малку позната раса и, следствено, не се толку популарни, цените на кученцето Papillon се повисоки од обичните. Кутрето Papillon чини најмалку 5.000 R$, доколку доаѓа од поосновна крвна линија. Меѓутоа, ако тој потекнува од шампионски имиња, тоа може да биде уште поскапо, а за купување на кучето Papillon, цената може да достигне 15.000 R$.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.