Истражувањето вели дека гледањето слики од мачиња на работа ја зголемува продуктивноста - а ние можеме да го докажеме тоа!

 Истражувањето вели дека гледањето слики од мачиња на работа ја зголемува продуктивноста - а ние можеме да го докажеме тоа!

Tracy Wilkins

Содржина

Гледањето слики од мачки може да го направи нечиј ден посреќен. Но, дали знаевте дека ова може директно да влијае и на вашата продуктивност? Тоа го откри истражувањето на Универзитетот во Хирошима, Јапонија. Според истражувачите, гледањето слатки слики од мачиња и кученца е нешто што придонесува - и многу - за подобрување на перформансите на луѓето во различни активности.

Значи, ако ви треба добар изговор да поминете часови гледајќи фотографии од слатки мачки, сега го имаш! Следно, ќе ви ги кажеме сите детали од студијата, па дури и ќе одвоиме галерија со фотографии за да се заљубите (и, се разбира, да бидете уште попродуктивни!).

Зошто гледате фотографијата на мачка ја зголемува продуктивноста?

Според студијата објавена во научното списание PLOS One, гледањето „слатки“ фотографии - особено од кученца - е способно да ги подобри перформансите во активностите кои бараат внимание и прецизност. Истражувањето било направено со 132 лица. Тие учествуваа во три различни експерименти и беа поделени во две групи: додека едната гледаше слики од возрасни животни и други неутрални слики - како храна -, други гледаа слики од мачиња и кучиња во кратки интервали додека извршуваа некои задачи.

Резултатот покажа дека оние кои конзумирале слатки слики од домашните миленици имале зголемување на продуктивноста до 12%. Понатаму, исто така беше можнозаклучи дека сликите со „посимпатична“ содржина помогнале да се намали менталното одвлекување на учесниците.

Затоа, ако сакате да поминете долги часови барајќи симпатична фотографија од мачка на интернет, знајте дека ова може да ви донесе неколку придобивки дури и во работата и студиите.

Погледнете галерија слики од слатки мачки!>

Исто така види: Дали Ши Цу е паметна раса на кучиња? Дознајте сè за личноста на кучето!

Не можевте да им одолеете на слатките мачки и да размислувате да посвоите една? Знаете што е потребно!

Дали сте виделе слика од мачка што ве натерала веднаш да се заљубите во мачката? Знајте дека ако размислувате да посвоите мачка, треба добро да размислите за оваа одлука. Зад симпатичноста на домашните миленици, постои живот кој бара многу одговорност и посветеност на дневна основа.

Првиот чекор е да бидете сигурни дека целосно ќе можете да ги поднесете трошоците што го придружуваат животното . Месечните трошоци на мачката вклучуваат храна, кутија за отпадоци, можни ветеринарни консултации, па дури и примена на вакцини, отстранување на црви и администрација на други лекови кога мачката е болна. пред да го пречека дома. Оваа листа вклучува неколку важни предмети, од заштитниот екран и транспортната кутија за мачки до предмети за хигиена и одмор. Столпчиња за гребење, играчки, четка за коса, отстранувач на восок за домашни миленици, грицки, прошетка,јами, хамак, полици, ниши... сето ова треба да биде дел од она што ќе го купите за да го примите вашиот нов пријател!

Исто така види: Зошто кучињата сакаат наклонетост?

Adota Paws ви помага да го најдете вашето ново милениче!

Посвојувањето го спасува животот на напуштено или бездомно милениче. За возврат, тие учат за одговорност, грижа и љубов - квалитети кои нè прават подобри луѓе. Не е важно со кој вид најмногу се идентификувате, верувајте: секогаш ќе ве чека совршеното милениче! Покрај сета поддршка што ја добивате од Patas da Casa за да се грижите за вашето домашно милениче, ние ви помагаме и да најдете нов пријател, било да е тоа куче или мачка.

Во Adota Patas , пополнувате формулар во кој е наведено што точно барате од новото милениче според вашата рутина и приоритети (на пример, куче за кое ќе биде добро сам неколку часа и сака деца или мачка на која не и пречи да дели куќа со други домашни миленици што веќе ги имате). Врз основа на вашите одговори, платформата ги означува животните достапни во нашите партнерски институции кои ги исполнуваат овие барања. Кликнете овде за да го запознаете вашиот нов најдобар пријател!

*Адота Патас моментално има партнерство со три невладини организации во Сао Паоло. Ако не живеете во државата, бидете свесни дека наскоро ќе пристигнеме во вашиот регион.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.