Како да повикате мачка? Погледнете совети за користење при спасување, па дури и кога вашата мачка се крие

 Како да повикате мачка? Погледнете совети за користење при спасување, па дури и кога вашата мачка се крие

Tracy Wilkins

Речиси сите вратари имаат смешни приказни за мачка која се крие внатре во куќата. Ова е дел од инстинктот на домашните мачки, кои бараат безбедни места за одмор или набљудување на околината без да бидат забележани. Во други случаи, тој едноставно избира да не му одговори на учителот: да, мачките го разбираат своето име, но поради нивната неподготвеност да комуницираат со луѓето, тие едноставно ги игнорираат.

И покрај тоа што е многу љубопитно однесување, тоа е Важно е да знаете како да го привлечете вниманието на мачката, дали да бидете сигурни дека е безбедно во затворен простор или во итен случај. Техниките можат да бидат корисни и во случај на исплашена мачка на улица која треба да се спаси. За овие ситуации, постои правилен начин да повикате мачка и Paws of the House собраа неколку совети и трикови за да помогнат во оваа мисија.

3 совети како да повикате мачка

Најпрво, треба да ја научите мачката да реагира кога ќе ја повикате. Правилната обука ќе го натера животното да прави позитивни асоцијации секогаш кога ќе се повика. Тоа е, кога ќе ја повикате мачката, таа ќе се сретне со учителот. Овие совети може да се користат со домашните мачки кои веќе се запознаени со нивниот човек.

1) Определете кои зборови ќе се користат за да се нарече мачка. Но внимавајте: идеално никогаш не го користите животното сопствено име, или тоа ќе доведе до конфузија. Има и такви коиуживајте во повикување мачка со звукот на „pss pss“, но исто така можете да ја искористите вашата креативност за да го привлечете вниманието на мачката. Прекари - се додека тие не се користат за ништо друго - и командите специфични за мачката како „тука, маче“ или „каде е маче“ се исто така добра идеја.

Исто така види: Однесување на кучиња: Зошто кучињата мирисаат на задникот на другите?

2) Имајте убава награда во рака! Мачките сакаат да бидат наградени со подароци, љубов и играчки за мачки. Затоа, идеалот е да го искористите ова во ваша корист. Така мачето ќе разбере дека кога и да се јавите и тој да одговори, ќе биде награден за доброто однесување. Со текот на времето, тој автоматски ќе почне да се среќава со вас откако ќе ја слушне „командата“.

3) Изберете го вистинското време за да ја повикате мачката. Наш предлог е ова да го правите според рутината на миленикот. Односно, ако мачето има одредено време за игра, можете да му се јавите и да го наградите со игра. Добра идеја е да го примените повикот и за време на вечерата, бидејќи животното ќе биде толку навикнато да јаде во тоа време што нема да покажува никаков отпор кога ќе го повикате.

И како да повикате исплашена мачка ?

Во случај на исплашена мачка, како на пример за време на огномет на крајот на годината, процесот е малку поинаков. Прво, важно е да се земе предвид што чувствува животното, а тоа е страв. многу гласни звуциимаат тенденција да го испровоцираат ова, а реакцијата на мачката не е секогаш најдобра. Значи, што да се нарече исплашена мачка? Идеалното е да му се обезбеди пријатна и мирна средина за да се чувствува безбедно. Употребата на феромони е нешто што може да помогне да се смири миленикот. Исто така, важно е да се справите со она што го предизвикало стравот: ако се работи за бучава од некој уред, како што е правосмукалката, само исклучете го уредот и изолирајте го животното во потивка просторија и подалеку од бучавата.

Исто така види: Куче искасано од пчела: ветеринарот дава совети што да правите веднаш

Можете исто така да ставите музика за да ја удавите вревата што предизвикува страв - особено кога е огномет - и обидете се да го уверите мачето со помирен тон на гласот.

Се крие мачка: како да го намамиш животното да излезе од скривницата?

Постојат неколку тактики кои можат да ви помогнат да пронајдете скриена мачка. Најчеста од нив е да се привлече вниманието на животното со храна - кесичката е опција која одлично функционира! На тој начин, штом мачката ја помириса храната, набрзо го напушта мистериозното место каде што се криела за да јаде. Но, ако мачката е една од оние што се крие цело време, може да функционираат други совети за да ја повикате мачката, како на пример:

  • Оставете ја куќата тивка, за мачката да се чувствува поудобно да се појави.
  • Земете ја омилената играчка на мачката и прошетајте низ куќата. Ако е од оние што прават бучава, уште подобро.
  • Мјаукајте како мачка, испуштајќисуптилно мјаукање што го привлекува вниманието на мачката.

Спасувањето на мачката мора да се направи со претпазливост, особено во случај на исплашена мачка

Ако идејата е да се спаси мачка, но не знаете како да и пријдете , Вреден совет е да знаете да го почитувате просторот на мачките. Напуштените животни имаат тенденција да бидат поурнати и сомнителни - често затоа што поминале низ тешки ситуации на улиците, па трауматичното оптоварување што го носат е многу поинтензивен. Поради ова, главната поента во оваа ситуација не е да научите како да повикате мачка, туку како да направите пријателски пристап без мачката да побегне или да се исплаши уште повеќе.

За почеток, мачето мора да разбере дека вие не сте закана и дека не сте некој што ќе го малтретира. Можете да почнете да ја стекнувате нивната доверба со тоа што ќе им понудите малку храна и вода. Направете го ова неколку пати за да може да го поврзе вашето присуство со нешто позитивно. По некое време, набљудувајте дали сè уште се однесува како исплашена мачка или дали е поприемчив. Ако е така, оставете парче облека во близина на садот за храна и вода за да може да се навикне на вашиот мирис. Постепено, ќе можете да му пријдете за да го спасите. Транспортната кутија мора да биде поставена за да го поставите животното, а употребата на крпи или ќебиња може да помогне при подигање на мачката, без ризик да ве изгребе илида избега.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.