Отруена мачка: научете да ги идентификувате симптомите и што да правите веднаш!

 Отруена мачка: научете да ги идентификувате симптомите и што да правите веднаш!

Tracy Wilkins

За жал, идејата дека мачките се 100% безбедни во затворени простории е илузија. Мачките се љубопитни животни и нивните авантури може да завршат да ја претворат секоја контролирана средина во море од опасности. Затоа, многу е важно да се внимава на однесувањето и физичките знаци на животното за да се идентификуваат можните проблеми, како што се интоксикација и труење. Во вакви времиња, брзото размислување и знаењето како да се дејствува веднаш може да ја направи сета разлика! Откријте што да правите ако вашата мачка е отруена или опиена!

Исто така види: Festa junina милениче: како да се организира, совети за костими, деликатеси, музика и многу повеќе

Отруена мачка: симптомите вклучуваат повраќање, напади и треска

Како и секое друго домашно милениче, мачките имаат свои вештини за да комуницираат со сопствениците што чувствуваат. Врската помеѓу учителот и неговото милениче е толку силна што, со текот на времето, станува полесно и полесно да се разбере што мисли животното. Затоа, идентификувањето на првите знаци на труење или интоксикација нема да биде толку комплицирано. Суштинската работа е да обрнете големо внимание на вашето домашно милениче!

Проверете ги подолу главните симптоми што ги прикажува отруена или опиена мачка:

 • Повраќање и дијареа (понекогаш со крв)
 • Прекумерна саливација
 • Кашлање и кивање
 • Иритација на желудникот
 • Иритација на кожата
 • отежнато дишење
 • Конвулзии, тремор и мускули грчеви
 • Дилатација назеница
 • Некоординација во екстремитетите
 • Треска
 • Губење на свеста
 • Често мокрење (често мокрење)
 • Вокализација (мјаукање различно од вообичаените)

Отруена мачка: што да правам? Идентификувајте го изворот на труење и посетете ветеринар!

Дали ги анализиравте симптомите на вашата мачка и дојдовте до заклучок дека животното поминува низ процес на труење? Смирен! Првиот предизвик е да не очајувате. Многу е тешко да останете смирени кога здравјето на вашето домашно милениче е загрозено, но најдобриот начин да му помогнете на вашето домашно милениче е да размислува јасно и практично. Пред да преземете било каква акција, контактирајте го ветеринарот! По можност, професионалец кој веќе е навикнат да ја третира вашата мачка и ја знае целата историја на миленичето.

Идеално е две лица да учествуваат во овој спасувачки момент. Додека едниот добива упатства од ветеринарот, другиот може да го стабилизира мачето и да го бара изворот на труењето. Не заборавајте да ја барате супстанцијата одговорна за проблемот! Оваа информација ќе биде од суштинско значење за прогнозата на професионалецот.

Деталите како што се името на производот, неговата активна состојка, моќта на супстанцијата, количината потрошена и пред колку време компонентата била внесена може да ги направат сите разлика во моментот за да се спаси мачето. Исто така, не заборавајте да го ставите предметниот производ целосно надвор.дофат на животното, избегнувајќи евентуално повторување на проблемот.

Исто така види: Персиска мачка: цена, личност, храна... знаете сè за расата

Дали треба да принудам отруена мачка да повраќа?

Типот на отровот или храната одговорна за труење е исто така фактор што треба да се земе предвид при донесувањето на оваа одлука. Еден од првите импулси на повеќето луѓе е да се обидат да ја натераат мачката да повраќа за да се ослободи од производот што предизвикува штета. Меѓутоа, оваа мисла има некои варијанти: ако предметната супстанција е веќе внесена повеќе од два часа, повраќањето нема да го има посакуваниот ефект и може дури и да го ослаби животното.

Друг детал е содржината на производот што се консумира: ако елементот е корозивен (белилото, на пример), повраќањето може да заврши со каустични изгореници и да ги оштети внатрешните органи на мачето, како што се хранопроводникот, грлото и устата. Затоа, веднаш консултирајте се со ветеринар и не преземајте ништо без индикација од стручно лице!

Дали отруената мачка може да преживее? Проверете ги главните типови на труење и нивните третмани!

Голтањето на несоодветна супстанција може да го доведе мачето да помине низ процес на труење или интоксикација, во зависност од компонентата (или контраиндицираната храна). Како што веќе објасни Patas da Casa, третманите многу зависат од видот на производот што го внесува животното. Разбирањето на начелата е еден од најефикасните начини за избегнувањепроблем.

Значи, знајте точно кои производи да ги чувате подалеку од вашето домашно милениче и можните третмани за секој тип на труење или интоксикација:

 • Чоколадо: мало Количините на чоколадо се доволни за да се опие мачка. Првите симптоми, кои обично се појавуваат помеѓу шест и 12 часа по ингестијата, се: постојана жед, повраќање, саливација, немир и отечен стомак, што може да се прошири до респираторен дистрес и срцева слабост;
 • Суво грозје и грозје: овој тип на интоксикација е почест кај кучињата, но се случува и кај мачките. Во посериозни случаи, симптомите може да вклучуваат откажување на бубрезите и да го доведат животното до смрт. Многу е веројатно дека патот што го избрал ветеринарот за лекување на проблемот е да предизвика мокрење со интравенска терапија со течност;
 • Арсен: присутен во инсектициди, пестициди и отрови, производот може да предизвика акутна дијареа (понекогаш со крв), депресија, слабост и кардиоваскуларен колапс. Внесувањето на оваа супстанца предизвикува акутно воспаление на различни органи, како што се црниот дроб и бубрезите. Итен третман, доколку производот бил проголтан пред помалку од два часа, е да предизвикате повраќање. Набргу потоа, ветеринарот треба орално да дава активен јаглен и, подоцна, гастрични заштитници;
 • Шампон, сапун или детергент: ова е пример за ситуација во која не треба да се предизвикува повраќање, бидејќи некои од овие производи содржат корозивни материи во нивниот состав. Знаците се вртоглавица, повраќање и дијареа. Ветеринарот може да укаже на најдобриот начин за надминување на проблемот.
 • Лекови за луѓе: Никогаш не давајте човечки лекови на вашата мачка! Некои лекови содржат супстанции како што се ацетил салицилна киселина (аспирин), која предизвикува хипертермија и забрзано дишење и парацетамол, кој го оштетува црниот дроб и ги затемнува непцата на животното. Колку и да изгледа неверојатно, витамините исто така не се индицирани. Витаминот А, на пример, може да предизвика анорексија, вкочанетост на зглобовите, интестинална опструкција и губење на тежината.
 • Цијанид: овој тип на труење обично се случува со ингестија на растенија со ова соединение, како што се трска, лисја од јаболка, пченка, ленено семе и еукалиптус. Првите знаци се појавуваат брзо, околу 10 до 15 минути по ингестијата и предизвикуваат зголемување на возбудата што се претвора во отежнато дишење. Во овој случај, третманот веројатно ќе биде итна администрација на соединенија кои го намалуваат овој ефект.
 • Флуор: Дали го знаете флуорот во вашата паста за заби? Значи, тоа е огромна опасност за животните! Затоа, никогаш не треба да користите стоматолошки производ за луѓе на домашно милениче. Симптомите на оваа интоксикација сегастроентеритис, зголемен пулс, меѓу другото.
 • Хлор и белило: симптомите се повраќање, вртоглавица, саливација, анорексија, дијареа и депресија. Ако интоксикацијата се појавила само на кожата, измијте ја мачката со благ шампон и исплакнете со многу вода. Во сите случаи, ветеринарот мора веднаш да се консултира.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.