Дали мачкиниот чорап влијае на инстинктите на животното или се препорачува во некои случаи?

 Дали мачкиниот чорап влијае на инстинктите на животното или се препорачува во некои случаи?

Tracy Wilkins

Чорапите за миленичиња се многу барани од туторите на кучиња, особено оние што не се лизгаат и им помагаат на постарите кучиња да се движат наоколу. Но, дали истото функционира и за мачките? Дали мачкиниот чорап е препорачан додаток или може да го спречи природното однесување на видот? За разлика од кучињата, облеката за мачки не се користи многу. Причината за ова е едноставна: на многу мачки им е непријатно сè што може да ги остави да се чувствуваат заробени. Мачињата ја ценат слободата и не сакаат ништо што ја загрозува нивната подвижност. Собравме неколку информации за мачкиниот чорап за да дознаеме дали додатокот е штетен или не.

Чорап за мачки: дали додатоците влијаат на мачките?

Како што споменавме погоре, некои мачки не се љубители на додатоци. Не поретко е чорапот на мачката. Додатокот сè уште може да влијае на движењето и рамнотежата на мачките, особено на оние кои сакаат да скокаат. На чорапната мачка обично е видливо непријатно. Во некои случаи, можно е животното да престане да јаде за да не оди или да се парализира. Односно, чорапот на мачката може да биде штетен за мачињата. Затоа, тоа не е нешто што треба да се користи често, особено без надзор.

Како и со секоја облека за мачки, не се препорачува мачките да се оставаат сами да носат облека. како им се допаѓаживеат во височини, скокање и искачување на високи места, користењето додаток без надзор може да предизвика несреќи. Ако навистина сакате да ја видите вашата мачка во чорап, идеалното нешто е да ја облечете на кратко. Затоа, искористете ја можноста да направите многу слики од мачката за да го регистрирате како зрачи со симпатичност со чорапот за домашно милениче. ?

Како и ние луѓето, мачките се чувствуваат ладно и туторите можеби ќе сакаат да направат се за да ги заштитат домашните миленици. Чорапот ни е сојузник на најниските температури, но во случајот со мачките можеби не е најдобрата идеја. Ако забележите дека на вашето домашно милениче му е многу студено, особено ако е раса мачка без влакна, треба да му помогнете да се загрее. Но, наместо чорап за домашно милениче, одлучете се за картонска кутија со ќебиња или кревет за мачки. Овие додатоци можат да помогнат животното да се загрее без да му предизвика непријатност на животното.

Шепите на мачката имаат природен амортизер

Чорапот за домашни миленици често содржи материјал што не се лизга што може да му помогне на животното да не лизгање. Знаејќи го ова, можеби мислите дека тоа би било одлична идеја, особено затоа што мачките секогаш скокаат и скокаат. Но, дали знаевте дека шепата на мачката има природен амортизер? Така е, перничињата (или перничињата), освен што се слатки, имаат карактеристики за животот на вашето маче. Тие служат какоприродни амортизери, кои ги штитат структурите на шепите и создаваат триење за да го спречат лизгањето на мачката меѓу еден скок и друг.

Исто така види: Шампон за мачки: како да ја изберете најдобрата опција за капење на вашата мачка?

Исто така види: Имиња за женски питбул: видете 100 опции за именување на женското куче од голема раса

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.