Каква е личноста на Питбул? Погледнете го инфографикот за да дознаете сè за темпераментот на расата

 Каква е личноста на Питбул? Погледнете го инфографикот за да дознаете сè за темпераментот на расата

Tracy Wilkins

Питбулот е животно кое заплашува многу луѓе, главно поради „агресивната“ репутација што го придружува. Импозантното држење и силната и робусна мускулатура се карактеристики кои придонесуваат за тоа, но вистината е дека и кученцето Питбул и возрасното куче се далеку од насилни ако имаат добро воспитување. Да, тоа е точно: начинот на одгледување на кученцето Питбул има сè поврзано со неговото однесување!

Исто така види: Далматинец: 6 факти за личноста и однесувањето на оваа голема раса куче

Дали сакате да дознаете повеќе за личноста и темпераментот на расата Питбул? Можеби ќе се изненадите! За да ви помогне во оваа мисија, Paws at Home подготви инфографик со се што треба да знаете за живеењето со куче!

Кучињата Питбул се многу послушни, разиграни и приврзани

Спротивно на стереотипите, питбул териерот е пријатно изненадување за секое семејство. Тој е сакано и приврзано куче кое има огромна фасцинација со луѓето, лесно се врзува. Ова е дури и една од причините зошто Питбулот не е една од најдобрите опции за кучиња чувари: тој многу им верува на луѓето, дури и кога се странци. Само посветете малку внимание и наклонетост и кучето наскоро ќе се ослободи од оваа „наметната“ поза од која многумина се плашат.

„Чудовиштето“ Питбул - како што го нарекуваат и - има послушна, нежна и многу послушна личност. Со голема интелигенција и подготвеност даВе молам, кученцето не е тешко да се тренира и, ако е добро обучено, има сè за да биде одличен придружник за тутори. Тој исто така сака да игра и има потреба од честа стимулација.

Американскиот питбул териер може да биде доста територијален, но нема тенденција да биде агресивен

И покрај тоа што има многу квалитети, Питбул териер може да има некои досадни дефекти. Познато е дека расата е територијална, а однесувањето има тенденција да биде уште полошо ако кучето е машко и не стерилизирано. Затоа, важно е да се наметнуваат ограничувања уште од рана возраст, дури и ако тој не е нужно агресивно животно.

Питбул териерот исто така бара одредено внимание, па сопственикот мора да биде подготвен да посвети дел од своето време за играње и задоволување на потребите на миленичето. Во спротивно, лаењето на кучињата, кое обично е природно гласно, станува уште еден проблем во заедничкиот живот.

Расата Питбул добро се согласува со децата и луѓето, но не толку со другите домашни миленици

Верувале или не, Питбулот е една од најдобрите раси на кучиња за семејства со деца! Овие кучиња се познати дури и како „кучиња дадилки“ поради нивниот афинитет со малите. Освен што се трпеливи, тие играат и се забавуваат покрај помалите и затоа се големи шансите Питбул да стане најдобар пријател на детето. Но, се разбира, добро е да се надгледуваат игрите,особено кога станува збор за многу мало дете кое нема многу чувство за граници. Со луѓето - вклучително и странци - миленичето е исто така многу приемчиво.

Од друга страна, американскиот питбул териер не е толку пријателски расположен со другите кучиња и миленичиња воопшто, како што се мачките. Тие навистина претпочитаат човечки контакт, но за да избегнете секаков вид на проблем - особено ако имате повеќе од еден домашен миленик - неопходно е да го дружите кучето Питбул уште од најмала возраст.

Однесувањето на Питбул Териерот ќе зависи од начинот на кој тој е воспитан

Веќе можете да видите дека нема ништо опасно кај Питбулите, нели? Расата има сè за да биде послушна и питома, но тоа главно ќе зависи од создавањето што секое животно го добива дома. Односно, туторот е во голема мера одговорен за однесувањето на Питбулот. Ако кучето се третира со бруталност и агресивност, веројатно ќе научи да реагира на ист начин. Ако е воспитан со позитивни дразби, тешко дека ќе има некоја бурна реакција.

Затоа, учителот мора да знае како да ја тренира расата за да избегне несакано однесување. Техниката на наградување на животното со грицки, наклонетост и пофалби е многу добредојдена, на пример. Казните, казните и/или тепачката со животното не доаѓа предвид или може да го научат „погрешно“.

Исто така види: Лек за црви за кучиња: кој е интервалот помеѓу дозите на црви?

Се препорачува и социјализација на кученцетона Питбул уште од рана возраст, така што кучето учи да живее во хармонија со различни луѓе и животни. Исто така, не заборавајте да си играте со кучето Питбул и да му посветите многу внимание, бидејќи треба да потроши високо ниво на енергија и да се чувствува сакано.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.