Кучешка топлина: 6 бихејвиорални куриозитети за женката во овој период

 Кучешка топлина: 6 бихејвиорални куриозитети за женката во овој период

Tracy Wilkins

За време на жештината на кучката, можно е да се забележат некои промени во однесувањето кај неа. Тоа е затоа што во овој период доаѓа до зголемување на нивото на хормоните, што директно влијае на однесувањето на кучето. Така, моментот на топлина на женското куче завршува како многу чувствителен, и за неа и за учителот. Разбирањето што се случува со женско куче во жештина е првиот чекор за да научите како подобро да се справите со миленичето во овој период.

Исто така види: Бул Териер: карактеристики, темперамент, здравје и грижа... сè за расата

Дали знаете дека периодот на топлина за женско куче може да варира во зависност од неа големина? Или дека кучето почнува да јаде помалку во тој момент? Или дури и дека за време на жештината на кучето, кучката може брзо да го промени нејзиното расположение? Paws da Casa ви кажува 6 куриозитети за однесувањето на женските кучиња на топлина. Проверете!

1) Периодот на тоа колку често женско куче оди во жештина варира во зависност од нејзината големина

Многу луѓе се прашуваат колку често кучето се вжештува. Вообичаено, топлината се случува на секои шест месеци. Сепак, оваа фреквенција може да биде различна за секоја кучка. Возраста на која женското куче ќе достигне сексуална зрелост ќе зависи од нејзината големина. Малото женско куче, на пример, обично ја има првата топлина помеѓу 6 и 12 месеци од животот. На големите им треба подолго време, почнувајќи од 16 до 24 месеци. Затоа, иако просечниот период е обично на секои шест месеци, топлината може да се случи порано или подоцна.после тоа.

За да дознаете колку долго трае жештината на кучката, треба да го набљудувате и природниот ритам на секое животно. Севкупно, топлината трае околу 21 ден ако ги изброиме сите нејзини фази. Меѓутоа, земајќи ја предвид само фазата на еструсот (во која кучето е навистина плодно), топлината на кучето трае во просек 12 дена.

2) Апетитот на кучето на топлина претрпува промени

Без разлика колку долго трае топлината на женското куче, важно е да се внимава на нејзината исхрана. Тоа е затоа што во овој период вообичаено е да има недостаток на апетит или селективен апетит. Затоа, немојте да се чудите ако кучето на топлина почне да јаде помалку, бидејќи тоа е сосема нормално. Сепак, внимавајте и не дозволувајте кучето да помине предолго без јадење. Вреди да ги зголемите оброците на кучката на топлина со влажна храна, на пример. Сè за да ги добие сите хранливи материи што и се потребни за да остане здрава.

3) За време на жештината на кучето, кучето почнува повеќе да се лиже

Еден од најјасните знаци дека кучето го загрева е најотечената вулвата на женката, поради што се чувствува непријатно. Затоа, почнавме да ја гледаме кучката како се лиже, како начин да ја ублажи оваа непријатност. Проблемот е што прекумерното лижење може да заврши со создавање иритации и модринки. Затоа има подлога за кучиња, која помага да се спречи кучето да го лиже местото, покрајпрекинете го крварењето. За време на жештината на кучката, менувајте ѝ ја влошката најмалку два пати на ден.

4) Сексуалното однесување на кучката на топлина станува поочигледно

Дали забележавте дека кучката на топлина привлекува многу машки кучиња? Причината е прилично едноставна. За време на жештината на кучката, таа произведува феромон кој има токму цел да ги привлече да се парат. Но, покрај тоа, женското куче на топлина покажува одредени сексуални однесувања кои помагаат да се привлече нивното внимание, како што е означување на нејзината територија. Кучето моча бидејќи ова е еден од најефикасните начини за ослободување на феромонот. Така, вообичаено е да почне да мокри почесто и на различни места од вообичаено.

Исто така види: Лута мачка: дознајте сè за ефектите на болеста врз мачките

Покрај тоа, женските кучиња на топлина имаат тенденција да бидат повнимателни кон мажјаците што минуваат. Таа почнува да ја крева малата нога и почесто да ја крева опашката за време на периодот на овулација, бидејќи тоа е приемчиво движење за мажјаците. Затоа, се препорачува, за време на жештината на кучето, кучето да остане дома за да избегне контакт со кучињата кои ја бараат. Исто така, добро е да внимавате да не дозволите ниедно машко куче да влезе во дворот. На тој начин спречувате несакана бременост, улични тепачки, па дури и СПБ кај кучињата.

5) Кучката на топлина е многу попотребна

Многу вообичаено однесување на кучката на жештина е потребата. Акучето станува посложени, приврзано за воспитувачот и целото приврзано, особено на почетокот на плодниот период. Кутрето дури може да почне да има одредени сексуални однесувања. Со толкава потреба, кучката на топлина, исто така, повеќе страда од анксиозност од разделување, бидејќи е толку приврзана што не сака да биде сама. Од друга страна, кучето во топлина е исто така многу во искушение да ја напушти куќата за да се обиде да запознае куче таму. Затоа внимавајте внимателно!

6) Во текот на целата жештина на кучката, кучето има неколку промени во расположението

Ако од една страна кучето на топло има моменти на наклонетост и приврзаност, од друга страна може станете добро агресивни. Сосема е вообичаено крзнениот да има чести промени на расположението за време на жештината на кучето. Еден час е мазна, а следниот не сака никој околу себе. Најважно е да ги почитувате нивните чувства. Ако кучката на жештина не е расположена за разговор и е малку агресивна, оддалечете се и оставете ја на мира, бидејќи така сака. Не можете да знаете точно колку дена трае жештината на кучката, но за тоа време ќе мора да се справите со овие промени на расположението.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.