Минијатурен Шнауцер: Дознајте сè за најмалата верзија на расата на кучиња

 Минијатурен Шнауцер: Дознајте сè за најмалата верзија на расата на кучиња

Tracy Wilkins

Шнауцер е куче кое привлекува сечие внимание со својата шармантна брада. Кучето со силна личност има три варијации: џиновски шнауцер, стандарден шнауцер и минијатурен шнауцер. Mini Schnauzer е најмалиот од трите и стекна многу фанови токму поради неговата големина, идеален за живеење во стан. Малото куче Шнауцер можеби е ниско, но има бестрашен начин и огромна интелигенција. Patas da Casa ви кажува сè за минијатурниот Schnauzer: цена, физички карактеристики, личност, посебна грижа, па дури и куриозитети за расата. Проверете!

Минијатурниот Schnauzer настанал со вкрстување на стандардната верзија со мали кучиња

Расата Schnauzer потекнува од Германија во 15 век. Најмалата верзија, минијатурниот шнауцер, произлезе од мешавината на стандардниот шнауцер со некои мали раси на кучиња, како што се Афенпиншер, Пудлица, Пиншер и кучиња од групата Териер. Всушност, мини Schnauzer долго време беше наречен „Жичен пинчер“. Големината на малиот Шнауцер не го спречи да биде куче чувар. Покрај тоа, оваа карактеристика го направила одличен ловец на глувци и други мали глодари. Неговата брада беше предност, бидејќи го намали ризикот од гребнатини од огради. Брадата на Schnauzer е толку впечатлива што го добила неговото име: Schnauzer, на германски, значи „муцка“.брадест.“

Мини шнауцер е мало куче

Минијатурниот шнауцер е мини раса, што е помала верзија на стандардното куче. Обично е висок помеѓу 30 и 35 см. Што се однесува до тежината, расата варира помеѓу 4 и 8 кг. Така, Mini Schnauzer се смета за мало куче. Поради својата големина, малиот шнауцер стана најбараната варијација на расата, бидејќи е едно од најдобрите кучиња за станови и помали средини.

Исто така види: Асцит кај кучињата: што е тоа? Дознајте повеќе за водениот стомак кај кучињата

Друга типична карактеристика на оваа раса е тоа што ова е куче дека има мустаќи - и ова е дури една од неговите највпечатливи физички карактеристики. Затоа, секој што бара раса на куче со брада мора веќе да најде слики од Шнауцер таму.

Минијатурен Шнауцер: бела, црна и мешана се главните бои на расата

Бело-сивиот минијатурен шнауцер е најчестиот вид на расата. Сепак, кучето Schnauzer има три можни обрасци на бои: бела и сива Schnauzer (сол и бибер), црна и сребрена, целосно црна или целосно бела. Белиот шнауцер и црниот шнауцер имаат уникатна боја и потешко се наоѓаат. Палтото на минијатурниот Schnauzer е груб и краток по телото. Исклучок е на главата, каде што можеме да ги видиме долгите прамени кои ја формираат познатата брада со кучешките мустаќи кои се обвиткуваат околу устата. Твоите густи веѓиисто така привлече внимание. Расата на кучиња Schnauzer, исто така, има робусно тело и триаголни уши.

Различните верзии на расата Schnauzer имаат некои разлики меѓу нив

Помеѓу Mini Schnauzer, Giant Schnauzer и Standard, разликата е во основа во големина. Стандардниот шнауцер е најстарата верзија на расата од која се појавија џиновската и мини верзијата. Но, генерално, можно е да се споредат расите на кучиња Шнауцер на следниов начин:

Гигантски Шнауцер

 • Висина: 60 ​​до 70 см
 • Тежина: 35 до 47 kg

Стандарден Schnauzer

 • Висина: 45 до 50 cm
 • Тежина: 14 до 20 kg

Miniature Schnauzer

 • Висина: 30 до 35 cm
 • Тежина: 4 до 8 kg

Како што можете да видите, џиновскиот шнауцер е најголемиот тип. Тоа е со големина на големо куче и се верува дека неговото потекло потекнува од вкрстувањето на Стандард Шнауцер со Велики Данец или Бојадеиро де Фландрија. Минијатурниот Schnauzer, од друга страна, е најмал од сите, додека стандардната верзија е средна.

Што се однесува до личноста, трите типа на Schnauzer се слични. Сепак, минијатурниот шнауцер е малку поприврзан, додека џиновскиот шнауцер е потивок и повеќе е куче чувар. Покрај тоа, верзијата Mini Schnauzer е онаа која обично има највисоко ниво на енергија.

Минијатурниот Шнауцер епознат по својот бестрашен и исто така приврзан начин

 • Соживот

Се сеќавате ли на инстинктот што го имаше Шнауцер што лови стаорци? Тој е присутен и денес! И покрај нејзината големина, Schnauzer е мало куче со чиста храброст. Тоа значи дека ова мало куче е секогаш подготвено да го заштити семејството. Но, во исто време, кученцата Mini Schnauzer се многу послушни. Лесно се врзуваат за семејството, имаат одлични односи со децата и возрасните, покрај тоа што се одлични кучиња за постарите.

Расата Шнауцер сака и други кучиња, без разлика дали се мали или големи, бидејќи нивниот бестрашен начин тој не се одложува со големината на џиновско куче. Од друга страна, минијатурниот Schnauzer не се согласува многу добро со странци. Поради неговата заштитничка природа и неговата типична личност на подоминантно куче, тој има тенденција да не верува во присуството на посетители. Mini Schnauzer е многу разигран и сака добро време со учителот, затоа не заборавајте да ја потрошите целата своја енергија со многу прошетки и игри.

 • Социјализирање

Кучињата мини шнауцер се многу дружељубиви, но само со членовите на семејството и познатите миленици. Со странци, постои одреден отпор и тие имаат тенденција да бидат многу сомнителни. Но, не грижете се: тоа не значи дека е агресивно или темпераментно куче, само потребно е повеќе време да се навикне на него.нови луѓе. За да се спречи тоа да се случи, неопходно е да се социјализира кучето Шнауцер уште од мало кутре за да се избегнат проблеми во зрелоста.

 • Обука

Еден Најдефинирачките особини на личноста на минијатурниот шнауцер е интелигенцијата на кучето. Расата Шнауцер е меѓу 12-те најпаметни раси на кучиња кои постојат! Затоа, Mini Schnauzer е многу лесен за учење команди, што е голема предност за време на обуката. Сепак, кученцето е исто така многу независно и тврдоглаво. И покрај тоа што брзо ќе научите, ќе ви треба малку трпение, бидејќи тој на почетокот може да се спротивстави.

Љубопитност за Mini Schnauzer: расата е полна со изненадувања

 • Најпопуларното име на кучето во бандата на Моника е Bidu, а тој е Schnauzer Miniature! Биду бил инспириран од Mini Schnauzer што Маурисио де Соуса, креаторот на приказните, го имал за време на неговото детство.

 • Шнауцер потекнува од Германија и биле донесени во САД дури во 1924 година. ја прави расата единствена во групата Териери која нема британско потекло.

 • Минијатурниот шнауцер обично лае кога сфаќа ситуација што може да значи опасност за учителот или кога е многу еуфорија за време на игрите.

 • Во минатото, кучето Шнауцер страдало од каудектомија и конхектомија,отсечена опашка и уши, главно од естетски причини. Денес, оваа практика е забранета во Бразил и се препознава како чин на малтретирање.

Кученцето Шнауцер мора да се социјализира уште од рана возраст

Пристигнувањето на Mini Schnauzer кученцето дефинитивно ќе го оживее вашиот дом! Кутрето е послушно и приврзано и брзо се врзува за семејството. Кутрето Schnauzer обично има многу забрзан раст, што е вообичаено кај малите кучиња. Нормално, растот започнува околу шест месеци и трае до 1 година. Бидејќи шнауцерот е раса со силна личност, важно е да се едуцира кучето и да се постават граници. Најдобрата фаза за ова е во кученцето Шнауцер, бидејќи колку побрзо се направи, толку е поголема шансата да се избегне непослушно кученце во иднина.

Исто така види: Кучешка шепа: анатомија, грижа и куриозитети... знаете сè за овој дел од телото на вашиот пријател

На расата мини шнауцер и е потребна секојдневна нега

Премаз: Косата на мини шнауцер може да страда од јазли и заплеткувања, особено во пределот на брадата, каде што се подолги и во поголема количина. За да се спречи тоа да се случи, важно е да ги четкате често. На влакната на веѓите и брадата на Шнауцер им е потребно потстрижување специфично за расата за да се спречи да му се попречи на животното. Двојниот слој на косата на Минијатурниот Schnauzer помага да се спречи таложење на нечистотија. Затоа, расата е многу чиста, но тоа еВажно е кучето да се капе еднаш месечно. Не заборавајте да го исушите добро, за да избегнете појава на габи во влажна коса.

Заби и нокти: грижата за забите на Mini Schnauzer е од суштинско значење за да се спречи појавата на забни заболувања. Идеално е секојдневно да ги четкате забите за да спречите забен камен кај кучињата. Ноктите на минијатурниот Schnauzer, исто така, секогаш треба да се исечат. Како многу вознемирено куче, минијатурното куче Шнауцер секогаш игра и трча. Исечените нокти ги спречуваат гребаниците кои се случајно направени за време на активностите.

Физички вежби: Минијатурниот Schnauzer има многу енергија! Затоа, практикувањето на вежбите мора да биде често за да може на здрав начин да ја ослободи таа енергија. Можете да го шетате кучето, да одите на прошетки, да играте со топки, да трчате и да правите активности кои го стимулираат животното. Важно е секогаш да заштедите малку време за ова, бидејќи тоа ќе го направи Mini Schnauzer помирен во текот на денот.

Храна: без разлика дали за џин, стандарден или мини шнауцер, балансирана исхрана е од суштинско значење за животното секогаш да остане здраво. Важно е да се даде соодветна храна за неговата возрасна група, бидејќи тоа осигурува дека кучето ги добива основните хранливи материи за секоја фаза од животот. Нудете секогаш во идеална количина, без да претерувате во грицките и оброците.

НаКучето минијатурно шнауцер е здраво, но предиспонирано за проблеми со бубрезите

Општо земено, минијатурниот шнауцер е здраво животно и, со секојдневната нега, нема тенденција да се разболува често. Сепак, важно е да се знае за некои здравствени проблеми кои расата е поверојатно да ги развие. Минијатурниот Schnauzer може да страда од болести на бубрезите кај кучињата и некои компликации на уринарниот тракт. Дополнително, хипотироидизмот е уште една болест за која е поверојатно да се развие Mini Schnauzer. Затоа, ветеринарното следење е од суштинско значење за да се внимава на здравјето на животното уште од рана возраст. Со правилна грижа на Schnauzer, очекуваниот животен век е од 12 до 16 години.

Минијатурен шнауцер: цената е највисока меѓу верзиите на расата

Ако сакате да купите минијатурен шнауцер, цената е највисока меѓу верзиите на расата. Сепак, кученцата може да имаат доста различни вредности, главно во однос на чистотата на лозата на животното. Во принцип, за да се купи куче Schnauzer, цената е помеѓу 700 и 5.000 R$. Општо земено, највисоките вредности се оние на минијатурниот Schnauzer. Продажбата на кучиња бара многу внимание при купувањето, затоа добро проценете ги вредностите и размислете за трошоците што ќе ги имате во текот на животот. Кога купувате минијатурен Schnauzer, цената не е единственото нешто што треба да се земе предвид.Направете поента да барате сигурна одгледувачница која нуди квалитетен живот за животните.

Рентген на минијатурниот Шнауцер: знајте сè за расата!

 • Палто: Кратко и дебело
 • Бои: Бело Шнауцер; црна; бела и сива (сол и бибер); црна и сребрена.
 • Просечна висина: 30 до 35 cm
 • Просечна тежина: 5 до 7 kg
 • Очекуван животен век: 12 до 16 години

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.