Влажен дерматитис кај кучињата: како да се избегне?

 Влажен дерматитис кај кучињата: како да се избегне?

Tracy Wilkins

Влажниот дерматитис кај кучињата е проблем што може да се појави кога најмалку го очекувате и обично плаши многу сопственици со воспалениот и влажен изглед на кожата. Може да има различни придружни причини и обично има прекумерно чешање како еден од главните симптоми. Исто така наречено жариште или влажна егзема, на кучињата им е потребен соодветен, специјалистички третман за контрола на инфекција, воспаление и болка. Добрата вест е дека е можно да се избегне влажен дерматитис кај кучињата со некои мерки на претпазливост. Проверете!

Што е влажен дерматитис кај кучињата?

Влажен дерматитис е терминот што се користи за опишување на рани на кожата на кучињата кои стануваат воспалени и контаминирани со бактерии. Ова воспаление се случува кога кучето гребе толку многу до степен да предизвика влажна, сјајна, црвеникава повреда (може да е сирова) и која може или не е придружена со гној. Односно, кога станува збор за акутен влажен дерматитис, кучињата се главни одговорни за воспалението, бидејќи тие предизвикуваат траума.

Знаете кога ќе го видите кучето како без престан ја лиже шепата? Или претерано грицкате и гребете дел од телото за да го ублажите чешањето? Тоа е она што предизвикува влажен дерматитис. Ако не се лекува, може да се влоши, да крвари и да ја воспали кожата и да се прошири на други места. Ова дури може да предизвика губење на косата кај кучињата на одредени места.па дури и предизвикуваат секундарни инфекции.

Чешањето ги зголемува шансите за влажен дерматитис кај кучињата

Веќе можете да видите дека влажниот дерматитис не е ништо повеќе од последица на чешање кај кучињата, нели? Ова значи дека најдобриот начин да спречите вашето кученце да биде погодено од овој проблем со кожата е да се осигурате дека е подалеку од алергиски агенси. Останатите типови на кучешки дерматитис - како што се атопичен, контактен или дерматитис со храна - обично го оставаат животното да чеша и може да биде порта за влажна и воспалена повреда. Затоа, внимавајте на потенцијалните алергиски супстанции за вашето домашно милениче и направете соодветна контрола на паразитите, кои исто така предизвикуваат многу чешање кај кучињата.

5 важни грижи за спречување на влажен дерматитис кај кучињата

1) Капење и чешлање

Рутината за капење и чешлање е нешто што го олеснува многу кога станува збор за земање се грижи за хигиената на вашето домашно милениче и спречува појава на проблеми со кожата, како што е влажен дерматитис. Но, важно е да се обрне внимание: да се капе куче е неопходен став, но учителот треба внимателно да ја процени фреквенцијата. Прекумерното капење ја отстранува природната заштита на кожата и може да има спротивен ефект, олеснувајќи ја појавата на дерматолошки заболувања. О, и не заборавајте да ја исушите косата на кучето многу добро по бањањето, бидејќи влажноста го фаворизира размножувањето на бактериитеи габи.

2) Контрола на болви и крлежи

Исто така види: Негување на кучиња: чекор по чекор како да ја скратите косата на вашето домашно милениче дома

Контактот со болви и крлежи се други причини поради кои кучето може да гребе. Затоа, обрнете големо внимание на овие паразити и инвестирајте во превентивни мерки за да не го изложите вашето кученце на можни наезда. Можете да истражувате начини како да се ослободите од кучешките болви во околината (а истото важи и за ослободувањето од крлежите). За да го задржите животното заштитено за време на прошетките, вреди да се инвестира во јака против болви.

3) Добрата исхрана

Исхраната има директно влијание врз имунитетот на кучето, така што одржувањето на урамнотежена и хранлива исхрана ја прави сета разлика за да се избегне влажен дерматитис и други здравствени проблеми. Храната за кучиња мора да ги содржи сите неопходни компоненти за кучешкиот организам, како што се протеини, јаглени хидрати, влакна, витамини и минерали. Добрата исхрана се одразува на кожата, а премиум и супер премиум храна се најпогодни.

4) Набљудувајте ги промените во телото на кучето

Исто така види: Кучешка опашка: анатомија, куриозитети, функција и грижа... знаат се!

Секогаш кога ќе забележите какви било промени во телото на кучето, побарајте помош од професионалец. Понекогаш едноставното чешање што изгледа како ништо страшно може да се претвори во посериозен проблем, како влажен дерматитис. Кучињата треба да се лекуваат рано за да се спречи влошување на ситуацијата. Ветеринари специјализирани задерматологијата е најдобро квалификувана за ова и ќе може да го посочи најдобриот начин за справување со ситуацијата.

5) Чистење на куќата

Грижата за чистење на куќата е речиси исто толку важна како и грижата за хигиената на кучињата. Покрај отстранувањето на паразитите од околината, ова е начин да се спречи животното да има контакт со други супстанции кои можат да предизвикаат некаков вид на алергија во него. Но, бидете внимателни, бидејќи производите за чистење обично се на оваа листа и не можат, под никакви околности, да дојдат во директен контакт со кожата на животното. Кога чистите, чувајте го вашето куче во посебна просторија и почекајте сè да се исуши пред да му дозволите пристап до куќата.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.