Мачка со течење на око: кога е причина за загриженост?

 Мачка со течење на око: кога е причина за загриженост?

Tracy Wilkins

Мачка со пиштол во окото можеби не е голема работа, но може да укажува и на посериозна ситуација. И да се разбереме: секој што има животно дома знае колку е неопходно да се посвети посебно внимание на здравјето на мачката, дури и со едноставна „ремелинха“. Боењето, на пример, е важен аспект кога се дешифрира што укажува секретот. Разберете кога треба да ве загрижува оваа ситуација и кое е најдоброто време да побарате помош од лекар следно!Ремеландо може да има различни значења, од обична нечистотија која навлегла во окото на животното и на крајот го формирала овој секрет, до индикација на болест како што е конјунктивитис на мачки или глауком. Ова главно ќе зависи од бојата што ја има мачката и од местото каде што е таложена. Лигите што остануваат надвор од очите и на пример е со побела боја, не е причина за грижа. Веројатно некоја прашина или супстанца му пречела на окото на малиот бубачки и тој завршил со кинење, формирајќи кора од ревматизам. Само исчистете го со марамче или газа и сè ќе се реши.

Исто така види: Кучето се чувствува ладно? Знајте како да препознаете дали на животното му е непријатно со температурата

Ситуацијата целосно се менува ако течењето во мачката е погуст секрет на зеленикава боја. Ризикот да се биде конјунктивитис е голем! Во овие случаи, исклучително е важно да го однесете вашето домашно милениче кај ветеринар.специјалист по офталмологија може да ве прегледа и да го започне третманот, кој обично вклучува капки за очи и одредена грижа.

На мачката со отечени и течење на очите му треба внимание

Конјунктивитисот е релативно честа болест која може да ги зафати мачките од која било возраст, главно мачиња. Не е тешко да ја препознаат туторите, бидејќи дамката во окото на мачката е многу видлив симптом. Вреди да се напомене дека за разлика од „нормалните“ лигите, овој секрет е со зелена боја и подебел. Покрај тоа, животното исто така има тенденција да има отечено око и црвеникав изглед, како резултат на воспаление во очното јаболко.

Ако постои сомневање дека вашиот пријател има конјунктивитис, не заборавајте да побарате специјалист што е можно поскоро. Колку и да е едноставна болест, неопходно е да се третира проблемот за да се избегнат идни компликации. Третманот на конјунктивитис се состои од употреба на капки за очи и трае околу една до две недели додека мачето целосно не закрепне.

Исто така види: Како да ја натерате мачката да спие на патувања и состаноци на ветеринар? Дали се препорачува да се користи некој лек?

Како да се исчисти лигите од мачки?

Најпрво, кога се грижите за мачка, потребно е да му покажете на животното дека ова чистење нема да му нанесе никаква штета. За да се отстрани ѓубрето од окото, мачето обично не покажува никаков отпор, но возрасните може да станат сомнителни, па дури и да се обидат да побегнат. Затоа, научителот треба да го направи тоа нежно, секогаш давајќи приоритет на благосостојбата на мачката. Изберете удобно место и потоа, со помош на марамче или газа, само внимателно исчистете го целиот регион околу очите на мачката. Доколку сметате дека е потребно, можете претходно да го намокрите шалот или газата. Во случај на конјунктивитис, не заборавајте да ги нанесете капките за очи што ги пропишал ветеринарот по чистењето.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.