Раси на бели мачки: откријте ги најчестите!

 Раси на бели мачки: откријте ги најчестите!

Tracy Wilkins

Белите мачки имаат срамежлив изглед и генерално се помалку возбудени од мачките со други типови палта. Да, бојата на крзното на вашата мачка може да одреди некои од карактеристиките на личноста на животното. Сосема е нормално дека бојата на палтото го одредува купувањето или посвојувањето на маче, бидејќи секој човек може да има свои преференции. Има и такви кои преферираат црни, портокалови или двобојни мачки, но има и такви кои сакаат бели мачки. Размислувајќи за тоа, Patas da Casa издвои листа со најчестите раси на бели мачки за оние кои отсекогаш сонувале да имаат домашно милениче со таа боја. Погледнете подолу кои се тие!

Регдол мачка: белата боја може да се манифестира кај џиновската раса

Рагдолот, кој често се меша со мачката Рагамуфин, е раса на џиновски мачки кои лесно можат да шармираат секого. Тие се прилично послушни и обично се согласуваат со сите видови луѓе: возрасни, деца, па дури и постари. Ragdoll е мачка која може да има различни обрасци во боја, а белата е една од нив. Мачето може да се најде и во кафеава, сина, чоколадна, црвена и скалести бои. За оние кои сакаат друштво на пријателска мачка, придружничка и која сака да се држи, ова може да биде одлична опција за маче да го има наоколу.

Хималаите: мачката има и бела боја на палтото

Хималајската мачка е раса со средна големина која емешавина од две други раси на кои многу им се восхитуваат љубителите на мачки: персиската мачка и сијамската. Односно, мачето е чиста љубов, нели? Покрај тоа што се многу крзнени како Персијците, овие животни ги имаат и истите темни ознаки што ги има сијамската мачка на лицето и шепите. Бојата на крзното на оваа мачка обично се манифестира на следниов начин: палтото на телото на животното е бело, но може да достигне повеќе беж нијанса; додека означувањето на лицето и шепите може да биде во сина, јоргована, црвена или кафена боја варијации (од светла до потемна).

Бурмила мачки: мачките од расата се обично бели

Рата Бурмила е една од најновите постоечки и затоа не толку е лесно да се најде. Животните од оваа раса се забавни и дружељубиви, но имаат и понезависна личност и не бараат толку внимание. Неговиот слој е исклучително мек и може да биде краток или долг, а белата е најчеста боја. Но, вреди да се напомене дека, иако повеќето од овие мачки имаат светла коса, таа може да има и некои сенки на телото.

Раси на бела мачка: Као Мане е една од најчестите

Ако сè уште не ја познавате мачката Као Мане, време е да паднете во љубов! Мачките од оваа раса, покрај целосно белата коса, имаат и уште една многу чудна карактеристика која привлекува големо внимание.внимание: твоите очи. Голема и светла, бојата на очите на Као Мане е впечатлива, обично сина или зелена. Но, најинтересно е што овие животни често можат да имаат и едно око од секоја боја - состојба наречена хетерохромија - и тоа уште повеќе се истакнува поради нивното крзно. Покрај тоа, овие мачки се исто така многу разиграни и пријателски расположени, бидејќи се одлично друштво за различни моменти.

Турското ван е една од најпопуларните раси на бели мачки

Исто така види: Кучешко црево: сè за анатомијата, функциите и здравјето на органите

Турската мачка Ван - исто така наречена турска ван - е, како што нејзиното име имплицира индика, по потекло е од Турција и е раса од средна до голема. Иако се работи за мачка со многу бело тело, овие мачки може да имаат и нијанси во црвена, беж, црна, сина, двобојна или дури тонови на желка. За секој што бара семејна мачка, турското комбе можеби е она што го баравте! Тие се многу љубовни, интелигентни и прават се за да ги задоволат своите сопственици.

Турска мачка ангора: физичките карактеристики на животното ја вклучуваат бојата на белиот мантил

Исто така види: Музика за кучиња: разберете како делуваат песните врз животните

Како и турското комбе, турската мачка ангора исто така има турско потекло и се смета за кралска мачка. Толку многу што физичките карактеристики на оваа раса се достојни за владеење: многу меки и меки бели влакна, големи и светли очи и елегантно држење на телото.Патем, на ист начин како што мачката Као Мане може да има хетерохромија (едно око од секоја боја), оваа состојба може да ја претстави и турската ангора. Што се однесува до крзното на оваа мачка, иако е полесно да се најде во бело, други можни бои на крзното се црна, сива и црвена.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.