Како да го исчистите увото на мачката на вистински начин? Научете еднаш засекогаш!

 Како да го исчистите увото на мачката на вистински начин? Научете еднаш засекогаш!

Tracy Wilkins

Дали знаете како да го исчистите увото на мачката? И покрај тоа што е основна грижа за хигиената на домашно милениче, многу тутори се сомневаат како да го направат тоа на вистински начин и, пред сè, без да му предизвикаат непријатност на животното. Дури и ако мачките се суперхигиенски, тие не можат да стигнат до увото, така што регионот има тенденција да акумулира малку повеќе нечистотија. За да се избегнат непријатни проблеми како што е отитисот кај мачките, неопходни се чести чистења и на туторот е да научи како да ги исчисти мачките уши на најдобар начин. Ако сè уште се сомневате во тоа, само проверете го чекор по чекор подолу!

Чекор 1: Одделете ги соодветните производи за чистење на увото на мачката

Пред знаејќи како да го исчистите увото на мачката, важно е да знаете кои производи треба да се користат во процесот. Спротивно на она што многумина мислат, само површна хигиена со солен раствор или вода не е доволна за да се отстрани церуменот од внатрешноста на увото. Важно е да имате ветеринарен отстранувач на восок соодветен за домашно милениче. Учителката треба претходно да разговара со доверлив ветеринар за да ја добие најдобрата индикација.

Покрај тоа, друг незаменлив материјал е памукот или марамчето. Острите предмети, како што се памучните брисеви, треба да се избегнуваат бидејќи можат да повредат чувствителен дел од увото на мачката и да предизвикаат проблеми. Со памук или марамче, има помали шанси за овасе случи.

Чекор 2: Изберете момент кога мачето е опуштено

За да не се направи мачката под стрес или непријатно поради ситуацијата, тоа е се препорачува да се чека потивко време за чистење. Добар совет е да го направите ова веднаш по попладневната дремка или дури и после оброците, кога мачето е обично помирно и поопуштено. Знаењето како да се избере вистинското време го прави процесот на чистење на увото на мачката многу полесен, избегнувајќи можни протекувања или неочекувани реакции од животното.

Исто така види: Како да се едуцира куче: кои се најчестите грешки што учителот може да ги направи?

Чекор 3: За чистење на увото на мачката, почнете однадвор

Исто така види: Антиинфламаторно за кучиња: во кои случаи е индициран лекот?

Со сè во рака и добро позиционирана мачка за чистење, првиот чекор е да го намокрите памукот или марамчето со отстранувач на восок. Потоа, само лесно исчеткајте ја надворешната област на увото на мачката, обиколувајќи го целиот регион за да ја отстраните нечистотијата што можеби се акумулирала таму. Треба да го користите сопствениот прст за ова.

Чекор 4: Потоа влезете во увото на мачката многу внимателно

Внатрешноста на увото на мачката бара повеќе претпазливост, но не може да се изостави. Бидејќи ова е понежна и чувствителна област, секое поненадејно движење може да му наштети или дури и да го загрози слухот на мачките. Затоа, идеално е да почнете да чистите одвнатре до каде што ви допира прстот, но без премногу форсирање. Поминете го прстот завиткан во ткивото помеѓу наборитеод увото нежно додека не се отстрани видливиот восок.

Чекор 5: За да знаете како да го исчистите увото на мачката со отитис, неопходно е да се консултирате со ветеринар

Ако сфатите дека увото на мачката е многу валкано и со акумулација на темен и густ секрет, најдоброто нешто што треба да направите е да се консултирате со ветеринар. Ова е обично знак за отитис кај мачки и бара професионална евалуација. Таму ќе биде можно правилно да се дијагностицира состојбата и специјалистот ќе го посочи најсоодветниот производ за лекување на отитис, кој има различен состав од традиционалниот отстранувач на восок.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.