Егзотични персиски: дознајте повеќе за оваа раса на мачки

 Егзотични персиски: дознајте повеќе за оваа раса на мачки

Tracy Wilkins

Т.н. Егзотични Персиски е мачка со средна големина по потекло од САД. Нејзината сличност со персиската раса предизвикува многу конфузија таму. За почеток, точното име е Егзотична мачка или Егзотична кратка коса. Доаѓаше од мешавина на персиски и американски раси на мачки со кратки влакна. И покрај љубопитното потекло, оваа чудесно именувана мачка има карактеристики што ја прават единствена. За да стави крај на сите сомнежи, Patas da Casa собра некои информации за Exótico. Дојдете, проверете!

Вкрстувањето на американската кратка коса со персиската ја доведе до егзотична мачка

Егзотичната мачка е по потекло од САД. Првично, целта на одгледувачите била Американската куса коса да има долга коса, поради што ја вкрстиле со персиската мачка. Резултатот беше многу поинаков од очекуваното, бидејќи и покрај тоа што го задржа изгледот на персиската мачка, Exótico имаше кратко палто. Поради фрустрација, расата на мачки не беше прифатена од одгледувачите додека не беше препознаена во 1979 година од TICA (Меѓународната асоцијација за мачки).

Исто така види: Куче спие и мавта со опашката? Има научно објаснување за ова! Дознајте повеќе за спиењето на кучињата

Егзотична мачка: физички карактеристики и личност

Така како Персиската мачка, егзотичната има впечатлива карактеристика на нејзините големи, заоблени очи кои и даваат на мачката посладок израз. Ушите на Егзотико се мали и имаат заоблени краеви. Главата на расата е тркалезна, со алице со краток нос и светли црти. Со робусно тело, мачката Exotic има кратко и густо палто, како кадифен. Мачката може да ги има сите бои на косата, уште една особина наследена од Персијците.

Оваа раса мачка има тенденција да биде многу тивка. И покрај тоа што е љубезна и приврзана, егзотичната мачка има одредена независност и сака да игра сама. Сепак, тој не одбива добра наклонетост и сака да го галат туторите. Оваа мачка е многу мирна и обично нема проблеми со странци. Иако има многу карактеристики слични на персиската мачка, на Егзотичната и треба подолго време да созрее - односно е поиграна.

Како е здравјето на Егзотична мачка ?

Мачките од егзотична раса имаат тенденција да страдаат од болести поврзани со обликот на лицето и структурата на лицето. Како Персиецот, Егзотичниот кој има најрамно лице може да има бучно дишење и отежнато дишење. Следењето кај ветеринар е од суштинско значење за најдобро здравје и благосостојба на оваа раса мачки. Прекумерните солзи, себореја, црешово око, забна малоклузија, чувствителност на топлина и полицистични бубрези се вообичаени болести кај расата егзотични мачки.

Егзотична „персиска“ мачка: продажба и посвојување

Пред да се направи одлука за купување или посвојување на егзотична мачка, проценете ги сите услови и проверете дали сте навистина подготвени да ја иматеДомашно милениче. Запомнете дека животниот век на егзотична мачка е од 8 до 15 години, така што посветеноста за стекнување на домашно милениче ќе биде долгорочна. Можно е да се најдат егзотични мачиња во катерии за цени кои се движат од 1.000 R$ до 5.000 R$. Исто така, обидете се да дознаете детали за кетеријата, тие се грижат за доброто на мајката и третманот на животните.

Исто така види: Запознајте 5 раси на мачки со кадраво крзно (+ галерија со страсни фотографии!)

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.