Ирски сетер: кутре, цена, личност... знаете сè за расата

 Ирски сетер: кутре, цена, личност... знаете сè за расата

Tracy Wilkins

Ирскиот сетер е црвенокосо куче кое покрај тоа што е многу убаво, е многу пријателско. Има долг, сјаен и свилен капут, поради што го привлекува вниманието на сите околу него - не за џабе најчесто се среќава на изложби и натпревари за убавина. Но, тоа не е единствениот начин на кој ирскиот сетер ги освојува обожавателите: слаткиот и нежен начин е исто така вообичаена карактеристика на ова мало куче.

Како за подлабоко запознавање со оваа раса на кучиња? Patas da Casa ви помага во ова: погледнете го водичот што го подготвивме за ирскиот сетер, од неговото потекло до физичките карактеристики, личноста и основната грижа за рутината и здравјето на кучето.

Рентген на Кутре од ирски сетер

 • Потекло : Ирска
 • Група : острилки за кучиња
 • Калто : мазна, долга и свилена
 • Бои : црвена или црвеникаво кафеава
 • Личност : послушен, енергичен, разигран и независен
 • Висина : 55 до 67 cm
 • Тежина : 24 до 32 kg
 • Очекуван животен век : 12 до 15 години

Потеклото на расата ирски сетер

Како што имплицира името, кучето ирски сетер било одгледано во Ирска околу 18 век. Денес, црвениот ирски сетер е најпопуларниот примерок што постои, но во тоа време, она што беше најзастапено беше црвено-белиот ирски сетер. И двајцата го имаапотекло од вкрстување на други раси, како што се англискиот сетер и, во помала мера, Гордон сетер. Се верува дека мешавина од шпаниели и покажувачи исто така била дел од создавањето на ирскиот сетер.

Првично, ова беше раса на кучиња што најчесто се користеше за работа. Затоа, сетер се користел за лов на други животни, главно поради неговото остро сетило за мирис. Меѓутоа, во 1862 година се родило куче кое ги немало сите идеални карактеристики да биде ловец и од тој момент па натаму ирскиот сетер почнал да се здобива со слава на различните изложби.

Првиот шампион бил куче по име Палмерстон. Од него се создадоа и други кучиња од расата додека не го достигнеме она што го знаеме денес. Ирскиот сетер се здоби со признание од Американскиот кинолошки клуб (AKC) во 1884 година и во 1914 година од Обединетиот кинолошки клуб (UKC).

Каков тип на куче е англискиот сетер?

Кучето сетер е дел од групата „кучиња со вперување“ или „кучиња со пиштоли“. Оваа избрана група кучиња се одлични ловци и имаат многу остар нос. Тие се создадени за да помогнат во лов на плен - особено птици -, секогаш „покажувајќи“ на точната локација каде што се наоѓаат.

Исто така види: Мачка со дијареа: 6 болести поврзани со проблемот

Кучето Ирски Сетер има извонредни физички карактеристики, како што е црвената коса

Крубот на кучето ирски сетер е една од работите што најмногу привлекуваат внимание кај расата. Со долга, права косасвилен, кученцето е огромен успех на натпревари и изложби на кучиња. Но, што е со разновидноста на боите? За оние кои се прашуваат дали е можно да се најде црн или бел ирски сетер, на пример, одговорот е не.

Единствениот стандард прифатен како официјален за оваа раса е црвениот ирски сетер, односно со премачкајте повеќе кон црвеникаво кафеава, како тон на махагони. Неколку мали бели дамки расфрлани околу телото исто така може да бидат прифатливи - особено ако се работи за црвено-бел ирски сетер - но црните или други обоени дамки не се. Ако барате други бои за кучиња, опциите што може да се земат предвид се англискиот сетер или Гордон сетер.

Сметано за раса со средна големина, ирскиот сетер има висина која варира помеѓу 55 и 67 см и тежина која е помеѓу 24 и 32 кг. Станува збор за куче кое има многу атлетско тело, со многу издолжено лице и флиптирани уши.

Ирски сетер: кучето има шармантна личност

 • Соживот:

Нема лошо време со Ирски сетер покрај вас. Ова е многу забавна и добродушна раса која секогаш прави се за да го разубави животот на своето семејство, особено ако вклучува игри и многу наклонетост. Тоа е слатко, нежно и куче што не е нималку агресивно и тоане сака конфликти. Затоа, дури и кога е време да го привлечете вниманието на ирскиот сетер, добро е да го направите тоа многу внимателно за да не ги повредите неговите чувства.

Исто така, добро е да се има на ум дека на расата сетер и е потребна рутина на поинтензивни физички активности од другите раси, или на крајот може да се чувствува фрустрирано и да го извади на некои мебел и предмети во куќата. Поради ловечкото минато, едноставна прошетка не е доволна за да се задоволат потребите на кучето ирски сетер.На овие кучиња им треба вежбање како џогирање до 40 минути или барем простор на отворено за играње и трчање со други кучиња, како на пр. како паркот.

Исто така, вреди да се инвестира во други игри кои бараат малку повеќе од телото и умот на кученцето - интерактивните играчки се одлична опција. Бидејќи ирскиот сетер е малку вознемирен, важно е да живее во куќа со соодветен простор за да не уништи ништо (дури и да не сака).

 • Социјализирање:

Бидејќи е многу тивко, ова е куче кое може добро да се сложува со различни типови на луѓе, па дури и со други животни. Меѓутоа, за овој однос да се изгради пријателски, идеалот е да се обложиме на социјализација на сетерот уште од мали нозе. Тој е куче кое обично не ги изненадува луѓето што не ги познава, но ако се навикне на тоасо тоа процесот е уште подобар.

 • Обука:

Како ирскиот сетер е доста интелигентен, инвестирањето во дресура на кучиња од оваа раса не е тешка задача. Можете да го научите на сè, од основните наредби за послушност до други трикови како што се шепи, седење и лежење. Трпението во овие моменти е важно, бидејќи и покрај нивната интелигенција, кучињата многу лесно се расејуваат и понекогаш завршуваат следејќи ги сопствените инстинкти. Позитивните засилувања со грицки се од голема помош!

4 куриозитети за ирскиот сетер

1) Постојат две варијации на оваа раса: црвениот ирски сетер и црвениот ирски сетер и бело.

2) За љубителите на филмови за кучиња, филм во кој се појавува расата сетер е „The Ass of a Rebel“ (1962).

3) Ирскиот сетер почна да станува популарен во земјата на потекло во текот на 18 век.

4) Сетерот е меѓу најомилените кучиња со големи уши во светот.

Кученце ирски сетер: како да се грижите и што да очекуваме од кученцето?

Ирскиот сетер е куче полно со енергија од првите месеци од животот. Затоа, доколку имате намера да имате кученце од оваа раса, важно е да знаете како да ја насочите целата таа енергија на вистинските места. Прошетки, играчки и други физички активности се од суштинско значење за грижата за расата. Сепак, важно е дека резултатитеод дома се случува само откако кученцето од Ирски сетер ќе ги има сите задолжителни вакцини за кученцето. Тој исто така треба да биде обезцрвен и без паразити.

Друга суштинска грижа е да се прилагоди куќата за да го прими кученцето. Тоа значи купување кревет, пијалок, фидер, патосници за тоалет и основни средства за хигиена. Во основа, склопување на легло за кучиња со се што му треба во неговиот нов дом! 29>

Погледнете кои се основните грижи со рутината на кучето Ирски сетер

 • Бања : ирскиот сетер мора да земе бањајте барем еднаш месечно или кога е многу валкано. За секојдневна употреба, доволно е влажно марамче, особено на шепите после прошетки.
 • Чешување : за да ја одржите косата убава, важно е да се одржува редовно чешлање, што мора да го направи професионалец.
 • Четка : четкањето на косата бара поголема фреквенција и треба да се случува најмалку на секои два дена. Ова е од суштинско значење за да се елиминираат можните јазли и да се отстрани мртвото крзно од животното.
 • Нокти : Важно е да ги исечете ноктите на кученцето од ирскиот сетер. Бидејќи тие не растат толку брзо, еднаш месечно е препорачаното време за ова.
 • Заби : грижата за оралното здравје на кученцето е исто така неопходна за да се избегнепроблеми како што се забен камен и гингивитис. Фреквенцијата на четкање треба да биде помеѓу два и три пати неделно.
 • Уши : бидејќи кучето ирски сетер има многу долги уши, сопственикот треба редовно да ги чисти со соодветен производ за заштита од кучешки отитис и други инфекции.

Исто така види: Каков е темпераментот на Златниот ретривер?

Што треба да знаете за здравјето на ирскиот сетер

Ова е раса на кучиња која има тенденција да биде многу здраво ако се грижи правилно. Сепак, може да се појават некои здравствени проблеми, како што се дисплазија на колкот и гастрична торзија кај кучињата (особено ако јаде премногу брзо). Дополнително, уште една многу честа болест кај ирскиот сетер е прогресивната атрофија на мрежницата, која во голема мера го нарушува видот на миленичето. Што се однесува до влакната, добро е да се биде многу внимателен при процесот на хигиена, секогаш добро да се суши животното за да се избегне појава на дерматитис кај кучињата.

Исто така, важно е да се одржуваат прегледите секогаш ажурирани и да се внимава на однесувањето на кучето ирски сетер за да се идентификува кога нешто не е во ред. Исто така, само не заборавајте да се грижите за вакцинацијата на кучето (избегнувајќи одложувања) и децрви.

Колку чини ирскиот сетер?

Цената на кученцето од ирски сетер варира помеѓу 2.000 и 5.000 R$. За да купите примерок од расата, неопходно е да се има на умИмајте на ум дека вредноста ќе зависи од полот и лозата на животното. Кучињата кои потекнуваат од шампиони имаат тенденција да бидат поскапи, како и женските кучиња. Дополнително, важно е да се има финансиско планирање, бидејќи имањето куче бара и други одговорности, како што се купување храна, носење на ветеринар, купување специфични производи за хигиена на животното, меѓу другото.

Пред да купите кученце од ирски сетер, погрижете се да барате и одгледувачница за кучиња со добри референци и која ја вреднува благосостојбата на милениците. Ако можете, направете неколку посети на страницата претходно за да се уверите во ова. За да не биде никаков при купувањето на ирскиот сетер, одгледувачницата мора да се избере со голема претпазливост. Друга алтернатива е да посвоите куче со карактеристиките што ги барате.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.