Музика за спиење на мачка: видете 5 плејлисти за да го смирите вашето домашно милениче

 Музика за спиење на мачка: видете 5 плејлисти за да го смирите вашето домашно милениче

Tracy Wilkins

Песните за спиење на мачки не се многу различни од она на што сме навикнати. Впрочем, секојдневниот живот со луѓето ги тера мачињата да се навикнат на некои песни. Но, тоа не значи дека тие ценат каков било стил! Мачките исто така развиваат допаѓања и несакања за некои песни, а плејлистата за релаксација на мачките мора да има избрани композиции. Добрата вест е дека не е многу тешко да се задоволи мачката. За да ви помогнеме што барате список со музика за спиење на мачките и сакате да разберете како мачките реагираат на звучните фреквенции, погледнете ја оваа статија што ја подготви Paws of the House .

1 ) Џезот е одлична музика за мачката да спие!

За почеток, важно е да се споменат звуците кои ја исплашуваат мачката: врисоци, звуци и секое тресок ги прави преплашени. Ова се случува поради аудитивната способност на мачињата, која е супер моќна. Така, хеви металот е последната опција за смирување на мачка. Вистинската работа е да барате потивок звук, како мазен џез. Тие сакаат! Но, ако не знаете многу композиции, не грижете се. Плејлистата на Spotify подолу е направена специјално за овие крзнени.

Исто така види: Колитис кај мачки: што е тоа, симптоми и причини за проблемот во цревата

2) Песните на заспаните мачки кои вклучуваат пијано се омилени

Се вели дека пијаното се смета за совршен инструмент поради до мелодиските можности што тој е способен да ги произведе: од возбудена песнана тивок звук. Втората опција е одличен аудитивен стимул за релаксација на мачките. Покрај пијаното, инструменталните песни се добра музика за спиење за мачката, поради отсуството на вокални интервенции. Една од причините за ова е слухот на мачката, кој може да ги толкува човечките емоции според тонот на гласот на учителот, на пример. Без говор што ја придружува мелодијата, тие обрнуваат внимание на музиката и мирно спијат.

3) Звуците на природата се како музика за мачки

Со текот на годините, домашните мачки научија да ги замените звуците на отворено со звуците на урбаниот живот. И покрај тоа, некои звуци треба да се избегнуваат поради чувствителните уши. Затоа мачката се плаши од огномет, еден вид бучава што предизвикува многу вознемиреност и може да биде штетно за здравјето на мачките. Звуците на природата, од друга страна, имаат спротивен ефект, бидејќи таму ништо не е интензивно: водата на реката или водопадот, лисјата на дрвјата чукаат и најдоброто, птиците пеат. Сето ова има влијание врз однесувањето на мачката, кое таа ќе го почувствува во своето живеалиште. Проверете ја оваа плејлиста.

4) Музика за мачки: мачките исто така сакаат класика

Многу се зборува за придобивките од слушањето класична музика. Но, дали таа е корисна и за здравјето на мачките? Вистина е дека ја немаат истата човечка способност да интерпретираат звуци (оптимистичка музика, балади и така натаму)оди). И покрај тоа, тие сè уште се опремени со истата аудитивна чувствителност за снимање на звучна фреквенција. Вклучувајќи го и мелодичното повторување на класиците, што има ефект врз стресната мачка. Направете го тестот со оваа плејлиста направена специјално за нив.

5) Плејлиста со музика за мачки да спијат на звукот на харфа

При изборот на музика за мачки за спиење, инструментите за зад песната, исто така, смета. Скокот од батеријата, на пример, веројатно ќе ги исплаши. Така, тенденцијата е мачките да имаат предност за лирски инструменти, вклучувајќи ја и харфата. Не е ни чудо што плејлистата подолу, наречена „Опушти моја мачка“, е полна со песни произведени со овој класичен инструмент. Притиснете плеј!

Дополнително: истражувачите ја пронајдоа идеалната музика за релаксација на мачките!

Сон на секој сопственик е да открие како да ја смири мачка кога е време да ја однесе во ветеринар. На крајот на краиштата, едно едноставно барање може да биде кошмар за мачиња. Размислувајќи за решение преку музика, научниците од Државниот универзитет во Луизијана ја проучувале реакцијата на мачките на песна направена специјално за нив.

Истражувањето „Ефектите на музиката врз однесувањето и физиолошкиот одговор на стресот на домашните мачки во ветеринарна клиника “ (Ефектите на музиката врз однесувањето и физиолошкиот одговор на стресот на домашните мачки во ветеринарна клиника) собранинеколку мачки, кои трипати биле однесени на ветеринар, со две недели помеѓу посетите.

За време на консултациите, мачките слушнале три аудитивни дразби: тишина, класична музика и песната „Скутер Бере Арија“ , посветена на нив. Нивото на стрес беше проценето со помош на видео снимки од однесувањето на мачките за време на испитите. Резултатот покажува дека музиката за мачките имала позитивни точки, каде што покажувале помалку стрес. Со други зборови, може да биде совршен саундтрак за да се навикне мачката на доаѓањето на кученце.

Исто така види: Како да знаете дали кучето има треска? Научете да ја идентификувате температурата на вашето домашно милениче

Песната „Scooter Bere's Aria“ може да се види подолу.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.