Четка за мачки: откријте ги најчестите модели и научете како да избирате!

 Четка за мачки: откријте ги најчестите модели и научете како да избирате!

Tracy Wilkins

Четката за мачки е суштински додаток за секој кој има мачка дома, особено за грижа за крзното на мачката. Мекиот капут е белег на мачињата, но за да се осигурате дека палтото е секогаш здраво, потребна ви е рутина на четкање. Потребата и изборот на четка за мачки е прашање што проникнува во главите на воспитувачите, особено на родителите кои првпат се враќаат. Постојат многу модели достапни во продавниците за миленичиња и секој тип има специфична функција за да помогне во одржувањето и негата на палтото на вашето маче. Сакате да знаете која четка за мачки е најдобра за вашиот случај? Има повеќе од Paws of the House ќе ви помогнат!

1) Лигачот за мачки помага да се отстранат сите мртви влакна

Лизгачот е најпопуларниот модел кога зборуваме за четка за отстранување на влакната од мачката. Секојдневно може да се користи на животни со ниска, средна и долга коса, а е начин, освен што ќе го отстраните таложењето на мртвите влакна, и да ги отплеткате евентуалните јазли кои се расфрлани по телото на вашиот пријател. За да се „избричи“ мачка, идеално е да се четка во правец на палтото, и без преголем притисок, бидејќи полизните иглички може да им пречат на домашните миленици.

2) Фурминатор четка: мачките може да се вознемират затоа користете со претпазливост

Четката Furminator е добро позната на пазарот за домашни миленици. Разликата на овој производ со другите модели едека предлага да се отстранат мртвите влакна кои веќе излегле и останале на телото на мачето. Овие мали влакна не се секогаш забележливи во човечката визија, така што овој тип на четка за мачки добро функционира со функцијата за повлекување, која допира до сите делови на палтото на животното. Единственото внимание е дека Furminator може да им пречи на мачките, па затоа е добро да го користите внимателно!

3) Ракавицата за четкање е начин да се отстрани мртвата мачка коса без да се напрега

Иако мачката чешел четката е најпосакувана опција за туторите, некои мачки не сакаат да ги четкаат со чешли, мази или други видови четки. Ова се случува поради недостаток на позитивна поврзаност со моментот, генерирајќи стрес кај животното и, во некои случаи, дури и предизвикувајќи траума. Ракавицата за отстранување на влакна од мачки може да биде најдобрата опција за овие случаи. Таа има меки влакна, кои не го повредуваат животното, што го прави моментот многу пријатен. Како да го користите е многу едноставно: ја ставате ракавицата на рака и почнувате да го галите животното. Во чинот на подавање на раката, влакната излегуваат во додатокот. Мора да го повторите движењето неколку пати.

4) Двостраната четка за мачки има многу придобивки за мачката

Со овој модел на четка, мачката може да се четка од двете страни на додатокот. Страната на металните иглички служи за отстранување на мртвата коса и отплеткување - игличките обично имаат еден вид навлака во форма наод полка точки за да не се повреди животното. Помеката страна се користи за чешлање на косата. Со оваа комбинација палтото е посјајно и почеткано. Најдобро од сè, ова е четка за мачки со кратка, средна или долга коса: секој победува.

Исто така види: Мачка со болки во стомакот: како да се идентификува непријатноста и што може да укаже симптомот?

5) Чешелот за мачки со широки заби помага да се размрсат заплетките

Ова е еден вид четка за расплетува кучешки влакна, но кој исто така работи за мачиња и во основа ги носи истите придобивки. Бидејќи влакната се широки, ова е чешел за мачки кој е идеален за отплеткување на влакната, избегнување на јазли и правење на палтото поубаво и поздраво. Вреди да се спомене дека овој модел на чешел за мачки со широки заби е главно индициран за животни со подолго и погусто крзно.

6) Чешел за мачки со кратки заби го олеснува четкањето

За разлика од чешелот со широки заби, употребата на чешел со кратки заби го олеснува четкањето на палтото на мачката, елиминирајќи ги замрсените формирајте јазли и оставајќи го палтото помеко и посјајно. Во овој случај, моделот е начин да се остави крзното на мачката убаво и добро подредено, но тоа нема нужно да помогне да се отстрани акумулацијата на мртвото крзно. Овој чешел за мачки може да се користи на животни со различна должина и текстура на влакна.

7) Чешел за мачки индициран за отстранување јазли од домашно милениче

Овој чешел за мачкиспецифична мачка има единствена функција: да ги отстрани јазлите од крзното на мачињата. Ако вашата мачка има кратко или мазно крзно, кое обично не создава јазли, овој модел нема да биде функционален. Додатокот е посоодветен за мачки со долга коса, во основа работи како четка за персиски, ангорски, рагдол и мејн кун мачки.

8) Четка: мачка со болви? Има специфичен чешел за тоа!

Ако вашата мачка има болви, покрај лекувањето на проблемот, можете да користите додаток за отстранување на болвите. Има чешел за мачки со влакна кои се блиску еден до друг, идеален за фаќање болви, јајца, па дури и нечистотија што може да остане во крзното на животното. Бидејќи оваа четка за крзно е многу кревка и нема топчиња на краевите, сопственикот треба да биде многу нежен за да не го повреди животното. Откако ќе ги отстраните болвите, натопете го чешелот во сад со топла вода со сапуница за да се осигурате дека додатокот е чист.

9) Четка за мачки: има и играчки кои помагаат при четкање

Покрај класичната четка за мачки, друга опција која е нова на пазарот за домашни миленици и е многу успешна меѓу мачките е играчка наречена scratchy за мачки. Покрај масажата и опуштањето на миленичето, гребењето исполнува и важна функција, а тоа е да се грижи за четкање на крзното на мачката. Тој е способен дури да отстрани и до 90% од мртвите влакна, штотоа веќе многу помага за намалување на влакната расфрлани низ куќата.

Четка за коса за мачки: што да се земе предвид при изборот на моделот?

Рутината на четкање е најдобриот начин за отстранување на мртвите влакна од мачката, спречувајќи ги страшните влакненца да се формираат во телото на вашиот пријател - што може да биде многу штетно и непријатно за него. Исто така, ова е многу ефикасен начин да се справите со мачка која пролева многу крзно. Затоа изборот на добра четка за мачки прави многу разлика и важно е моделот да е соодветен за типот на косата на вашето домашно милениче. Можете да ја следите оваа логика:

Исто така види: Дознајте сè за расата ЛаПерм: дознајте за карактеристиките на овој тип на мачки!
  • Четка за иглички: најмногу имаат корист мачките со средна и долга коса;
  • Четка со влакна: мачки најголема корист имаат кратка коса;
  • Чешла со широки заби: мачките со средна и долга коса најмногу имаат корист;
  • Чешла со кратки заби: мачките со секаков вид крзно можат да имаат корист;
  • Чешла за отстранување јазли: најмногу имаат корист мачките со долга коса;
  • Rasqueadeira: мачка може да има корист од секаков вид крзно;
  • FURminator: може да има корист од мачката со секаков вид крзно;

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.