Црн восок во увото на мачката: што е тоа и како да го исчистите чекор по чекор

 Црн восок во увото на мачката: што е тоа и како да го исчистите чекор по чекор

Tracy Wilkins

Дали знаете што е црн восок во ушите на мачките? Замислете ја сцената: отидовте да го исчистите увото на вашето домашно милениче, а за време на процесот наидовте на густ, темен секрет што излегуваше од неговото уво. Изгледа не е нормална ситуација, но дали е причина да трчам на ветеринар или има шанси да исчезне симптомот? За да разберете зошто црн восок се појавува во ушите на мачките, што значи тоа и главните мерки на претпазливост, Шапите на куќата објаснува што треба да знаете подолу. Проверете!

Црниот восок во увото на мачката е знак на грини

На мачката со црн восок во увото и треба многу внимание. Тоа е затоа што прекумерните или многу темни секрети - како што е восочната црна боја - обично се силен показател за присуството на грини во регионот. Уво шуга, исто така позната како отодектичка шуга, е пример за ова. Оваа болест е предизвикана од грината Otodectes cynotis, која живее во ушниот канал на животните, како што се кучињата и мачките.

Ова е најчестиот вид краста кај мачките и е многу заразен. Преносот се јавува преку директен контакт на здраво животно со заразено. Меѓу симптомите може да се истакне чешањето кај мачките и црвенилото во увото, покрај акумулацијата на восок со потемна боја.

Може да се забележат и промени во однесувањето, така што животното почнува многу да ја тресе главата за да се обиде даублажете ја непријатноста.

Како да ги исчистите ушите на мачката? Дали на црниот восок му треба посебна грижа?

Чистењето на ушите на мачката не е голема работа. Иако повеќето мачки не сакаат да се грижат, позитивното засилување често оди на долг пат кон подобрување на приемот на домашните миленици. Единствената грижа е да бидете свесни за можните промени во регионот, како што е присуството на црн восок во увото на мачката или дури и мало топче во увото на мачката. Во овие случаи, ако проблемот е придружен со други симптоми - како што е постојано чешање и тресење на главата - вреди да се истражи причината. Но, генерално, само следете го чекор по чекор подолу:

Чекор 1 : Одделете го потребниот материјал за чистење (парче памук и отстранувач на восок за домашни миленици);

Исто така види: Филабрасилиро: сè за големата бразилска раса

Чекор 2 : Натопете го памукот со производот и потоа нанесете го на надворешната површина на увото;

Чекор 3 : Потоа, продолжете со внатрешното уво и исчистете го колку што може прстот со памукот;

Чекор 4 : Во случај на црн восок во увото на мачката, сепак треба да го користите производот препорачан од ветеринарот на крајот, кој помага да се отстрани вишокот секрет;

Чекор 5 : Конечно исчистете го со памучна подлога и наградете го мачето за доброто однесување со некое вкусно уживање со мачки.

Исто така види: Долгокоса Чивава: Дознајте повеќе за варијацијата на расата и советите како да се грижите за палтото

Вреди да се запамети дека во текот на целиот процес на чистење на увото на мачката - без разлика дали е присутен црн восок или не -, мора даизбегнувајте користење на остри предмети во регионот, како што се памучни брисеви и пинцети. Секогаш користете само памучна подлога и прстот.

Црн ушен маст: на мачката и е потребна ветеринарна нега пред да се исчисти

При откривање на црн уш, увото на мачката треба да го процени ветеринар. Само специјалист ќе може правилно да ја анализира и дијагностицира ситуацијата, како и да обезбеди најсоодветен третман за пациентот. Колку и да изгледа како „едноставна“ ситуација за решавање, вистината е дека не може да се каже дека црниот восок на мачката излегува сам - и доброто чистење, колку и да е ефективно, не може да го реши 3>

Само-лекувањето исто така не треба да биде опција. Дури и ако намерата е да му се помогне на мачето, тоа е нешто што на крајот може да го влоши сликањето на животното. Ова е причината зошто водството од професионалец е толку важно. Ветеринарите обично препишуваат акарицидни производи или локални лекови за да се ослободат од црниот восок во увото на мачката.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.