Увеитис на мачки: дознајте сè за причините, симптомите и третманот на состојбата што влијае на окото на мачката

 Увеитис на мачки: дознајте сè за причините, симптомите и третманот на состојбата што влијае на окото на мачката

Tracy Wilkins

Содржина

Увеитисот на мачки е најчестиот вид на мачкино око кај мачките. Ова е инфекција во очното ткиво, предизвикувајќи реакции како што се наводнување на окото на мачката, болка, па дури и мембраната на окото на мачката се покажува нанадвор. Иако увеитисот кај мачките е честа состојба, таа може да биде и доста сериозна. Доцнењето на третманот може да доведе до сериозни последици во окото на мачката, како што е дури и слепило.Затоа, многу е важно да се разбере како оваа болест влијае на окото на мачката и како се манифестира. Patas da Casa објаснува сè за увеитисот на мачките, од можните причини до правилниот начин на лекување на оваа болест во мачкиното око. Проверете!

Увеитисот на мачката е воспаление што се јавува во ткивото на окото на мачката

Увеитисот на мачката се јавува кога има повреда на ткивото што го обложува окото на мачката. Тоа име го добива затоа што е воспаление на увеата (или увеалниот тракт), името на ова ткиво присутно во окото. Мачката има силно васкуларизирана увеа која работи како бариера чија цел е да ја заштити интраокуларната течност. Патем, ова е причината зошто го гледаме окото на мачката како насолзе кога е воспалено. Исто така, многу е вообичаено да се види како се појавува мембраната на окото на мачката во случаи на увеитис кај мачки поради воспаление. Исто така, вреди да се спомене дека увеитисот може да го зафати само едното око (мачка со унилатерален увеитис на мачки) или двете (мачка со увеитис на мачкибилатерален).

Увеитисот кај мачките може да се подели на преден, заден или панувеитис

Увеитисот на мачката може да влијае на различни делови од телото. Да се ​​знае која од областите била зафатена е важно кога се дефинира третман на увеитис кај мачки, бидејќи колку е поконкретен, толку попрецизен ќе биде третманот. Поделбата на оваа болест на очите кај мачките е направена на три вида:

 • Предниот увеитис на мачки: најчестиот тип на увеитис кај мачките. Воспалението се јавува во предниот дел од окото на мачката, во пределот на ирисот и цилијарното тело и може да се појави поединечно или истовремено.
 • Заден увеитис на мачки: поретко дека увеитисот кај мачките од претходниот тип се јавува кога воспалението го зафаќа задниот дел на мачјото око, во хориоидниот регион.
 • Панувеитис на мачки: кај овој тип на увеитис кај мачки, целиот увеален тракт страда од воспаление.

Увеитисот на мачки е болест на мачкиното око што може да има многу различни причини

Увеитисот на мачките може да влијае на мачките од сите возрасти и полови, но тоа е една од најчестите болести на мачкино око кај мажјаците. Таа може да се појави сама, но во повеќето случаи тоа е последица на друг проблем или болест која веќе го зафатила миленикот. Некои од најчестите надворешни фактори кои предизвикуваат увеитис кај мачките се рани, трауми или чиреви, кои може да се појават дури и по тепачка со кучиња.мачка. Покрај тоа, заразни болести, автоимуни, паразити и неоплазми, исто така, може да предизвикаат увеитис кај мачките, бидејќи во голема мера го намалуваат нивниот имунитет. Меѓу заразните болести кои ја предизвикуваат оваа болест на мачкиното око, најчести се FIV (вирус на имунодефициенција на мачки), FeLV (леукемија на мачки), FIP (перитонитис на мачки) и FHV-1 (мачки херпес вирус). Постојат и идиопатски причини, односно кога дијагнозата е неубедлива.

Воденото мачкино око е првиот знак на увеитис. Мачките со оваа болест обично имаат многу забележливи симптоми. Окото на мачката, освен што се кине поради воспаление, поцрвенува и има фотофобија (чувствителност на светлина). Лупењето на мембраната на мачкиното око е уште еден карактеристичен знак на болеста. Оваа состојба е позната како миоза. Кога тоа ќе се случи, мембраната добива видлива испакнатост однадвор. Сепак, појавувањето на мембраната на мачката око не мора да се случи во сите случаи. Всушност, симптомите на увеитис кај мачките може многу да варираат, па затоа е толку важно да внимавате на вашето око. Мачките со увеитис обично ги имаат следниве симптоми:

 • Наводнување на мачкиното око

 • Болка

 • Мембраната на мачкиното око покажува

 • Фотофобија

  Исто така види: Куче моча насекаде: што да правам?
 • Црвенило

 • Мачка со чешање на очите, со гној во лакрималната област или на очните капаци

 • Грчеви при трепкање (блефароспазам)

Дијагнозата мора да биде многу точна за правилно да функционира третманот на оваа болест кај мачкиното око

За увеитис кај мачки кај мачки да успешно да се лекува, раниот третман е од суштинско значење. Увеитисот кај мачките може да се излечи, но ако е потребно премногу долго за да се постави дијагнозата, мачето може да претрпи сериозни последици. Најголемиот проблем со дијагностицирање на увеитис кај мачки е тоа што постојат многу можни причини. Прво, се врши очен преглед кој открива увеитис кај мачки. Но, бидејќи тоа е обично клинички знак за некоја друга болест, мора да се направат други тестови за да се открие кое е вистинското потекло на проблемот. Затоа, за да се постави точна дијагноза, ќе бидат потребни други тестови. Нема никаква корист само да се лекува увеитис кај мачки, мора да откриете што се крие зад него и да го извршите третманот за да го излечите.

Увеитисот на мачки може да остави последици во окото на мачката, како што се катаракта и слепило. Со ран третман, животното обично се чувствува добро и нема дополнителни последици. Меѓутоа, во некои случаи, доцнењето во лекувањето на увеитис кај мачки може да доведе допоследици за остатокот од твојот живот. Најчестите последици што може да ги создаде оваа болест во мачкиното око се глауком, катаракта, одлепување на мрежницата и, во најсериозните случаи, целосно губење на видот. Затоа, штом ќе забележите какви било симптоми на увеитис кај мачки, неопходно е мачката директно да се однесе кај специјалист.

Увеитис: На мачката и требаат специфични и палијативни третмани како што е можно побрзо

Третманот на увеитис кај мачки во основа се состои од специфична и палијативна нега. Специфичен третман се прави со употреба на кортикостероиди. Вашата цел е да го отстраните проблемот во пупка. Палијативната метода се изведува со давање антиинфламаторни лекови. Тие имаат функција да ги намалат другите ефекти што може да ги предизвика увеитисот кај мачките, како што се болка и оток. Со ран третман на увеитис, мачката обично има добро подобрување. Вреди да се одбележи дека е полесно да се излечи увеитис кај мачки ако причината е рана. Во случај на заразни болести, многу е важно да го следите специфичниот третман за таа болест, бидејќи само така вашата мачка ќе биде 100% здрава.

Исто така види: Сиромашна мачка: како да се справите со мачка многу приврзан за сопственикот?

Можно е да се спречи увеитис на мачки со спречување на болести кои го предизвикуваат овој проблем

Бидејќи увеитисот на мачките не е болест сам по себе, туку последица на други, тешко е да се дефинира специфичен превентивен метод за неа. Она што може да се направи е да се спречи мачката да се зарази со овие другиболести кои доведуваат до увеитис. На пример, мачките мора да го ажурираат распоредот за вакцинација, како што е вакцината FeLV, болест која е една од најголемите причини за увеитис кај мачките. Кастрацијата на мачката, пак, е начин да се намалат шансите мачката да избега од дома и да заврши во тепачки што може да доведат до рани и заразни болести, како што е ИВФ. И раните и FIV предизвикуваат увеитис кај мачките и може да се избегнат со оваа основна секојдневна нега.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.