Кучешка дебелина: инфографик ве учи како да разликувате дебело куче од здраво животно

 Кучешка дебелина: инфографик ве учи како да разликувате дебело куче од здраво животно

Tracy Wilkins

Дебелината на кучињата е сериозна состојба која може да ја наруши подвижноста и благосостојбата на животното. Дебелите кучиња може да имаат многу причини зад себе: генетска предиспозиција, поврзани болести, несоодветна исхрана, недостаток на физички вежби, меѓу другото. Покрај тоа, болеста може да се меша со различни системи во телото на кучето и да предизвика други здравствени проблеми. Но, како да се разликува куче со идеална тежина од дебело куче? За да ви помогне, Patas da Casa создаде инфографик што ги илустрира нивоата на телото на кучињата и кога треба да се грижите. Проверете!

Исто така види: Дали постои домашен лек за болви од мачки?

Како да препознаете дебело куче?

Не е тешко да се знае дали кучето е премногу слабо или со прекумерна тежина. Во основа, треба да ја погледнете структурата на неговото тело од два агли: одозгора и од страна. Дебелиот пес, на пример, ќе има многу дебел слој на маснотии на градите и стомакот, кој стигнува до основата на опашката. Веќе кај неухранетото животно, коските на карличниот регион, ребрата и стомакот се добро видливи, без маснотии. Видете ги карактеристиките на секоја телесна тежина:

Многу слаб: во случај на неухранетост, целата коскена структура на кучето е многу очигледна и покачена. Очигледно нема маснотии за опкружување на коските. Забележливи се и други знаци, како што се испакнати очи, слабост и отежнато седење.движете се наоколу.

Помалку тежина: сè уште е случај на внимание, на кучето со недоволна тежина, исто така, ребрата и стомачната област се видливи дури и оддалеку и нема забележливи маснотии. Во карличниот регион, коските се поистакнати, на помалку критичен начин од претходната ситуација.

Идеална тежина: Здравото куче ќе има виталност и диспозиција во негова корист. Вашето тело ќе биде витко, но без очигледни коски и ќе почувствувате лесен слој на маснотии кога ќе го допрете. Половината има добро дефинирана силуета.

Прекумерна тежина: Ако почувствувате подебел слој на маснотии при допирање на животното, бидете внимателни. Кучето со прекумерна тежина сè уште ќе има опипливи ребра, но половината ја губи својата поисцртана форма.

Дебели: Кај дебелото куче, станува речиси невозможно да се направи разлика помеѓу половината и градите. бидејќи имаат многу очигледни масти од сите агли. Абдоминална дистензија е јасно видлива. На животното му е потребна итна интервенција за да ослабне и да ја врати својата физичка форма. На ова ниво, веќе е можно тој да развил болест како резултат на дебелината кај кучињата и да има потешкотии да се движи наоколу.

Како да му помогнете на дебелото куче да изгуби тежина?

Бидејќи тоа е многу сериозен проблем и дека може да предизвика други здравствени проблеми, дебелината кај кучињата бара итен третман, кој се состои од целосна промена на стилотод животот на животното. Најпрво, многу е важно кучето да се однесе на ветеринар на општ преглед. Само тогаш ќе биде можно да се направи план за храна и вежбање добро фокусиран на вашето куче: можно е животното да мора да премине кон дебела храна за кучиња или лесна храна.

Вежбите исто така ќе влезете во рутината за домашни миленици: шетањето со куче е од суштинско значење за секое животно. Во случајот со дебелото куче, практиката треба да се интензивира со подолги прошетки и повеќе пати на ден (во овој случај дури вреди да се бара шетач на кучиња кој ќе се менува со вас). Во затворен простор, нешто многу ефикасно е почестото играње со кучето и неохрабрување на морбидитет: инвестирајте во играчки и игри за да го поттикнете вашето куче да трча и да се движи наоколу.

Исто така види: Слад за мачки: што е тоа и кога да се користи

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.