Можете ли да му дадете мраз на кучето? Погледнете креативни начини како да ја ублажите топлината на кучето

 Можете ли да му дадете мраз на кучето? Погледнете креативни начини како да ја ублажите топлината на кучето

Tracy Wilkins

Најтоплите денови во годината можат да бидат голем проблем за животните. И мачките и кучињата страдаат од високи температури, а на туторите им останува да го бараат најдобриот начин да ја ублажат топлината на домашните миленици во тоа време. Во случајот со кучињата, постојат неколку можности кои вклучуваат, на пример, да му дадете ладна вода на кучето или дури да му понудите коцки мраз. Но, дали е ова нешто корисно или може на некој начин да му наштети на здравјето на животното? За да ја ублажиме топлината на вашиот четириножен пријател, одвоивме неколку многу креативни и корисни совети кои можат да помогнат. Видете!

На крајот на краиштата, можете ли да му дадете мраз на вашето куче во топли денови?

Да, можете да му дадете мраз на вашето куче секогаш кога вашиот пријател е жежок. Но, се разбира, не е само да земете неколку коцки мраз и во секој случај да му ги дадете на кучето: треба точно да знаете како да ги понудите. Кучето кое сака мраз ќе сака да ги додаваат овие коцки во неговото тенџере со вода, на пример, но нема да сака да се бања во леген полн со мраз - исто така затоа што тоа може да и наштети на кожата на животното.

Исто така, вреди да се спомене дека, како и секоја друга навика, важно е да се избегнуваат ексцеси за кучето да не страда од никакви здравствени проблеми. Мразот обично уште повеќе го буди интересот на кучињата за хидратација, но пиењето многу вода не е секогаш синоним за здрав организам.Честопати кога кучето пие повеќе вода од нормалното, тоа е показател дека нешто не е во ред со него. Затоа, исто така е важно да се внимава на количината на вода што кучето ја пие на дневна основа.

Исто така види: Мачка во скут: зошто на повеќето луѓе не им се допаѓа?

7 начини како да ја ублажите топлината во вашето домашно милениче рутина

1) Ставањето коцки мраз во садот за вода на вашето домашно милениче е одлична идеја. Така, водата што тој ја консумира секогаш ќе биде многу ладна и, спротивно на она што некои мислат, кучето може да пие ладна вода да. Тоа не е лошо за нивното здравје, а е одличен начин да се ослободите од жештините на секојдневието, доколку не се претерува.

2) Големината на коцките мраз мора да биде мала за да се избегне кршење на забите на кучето. Кучињата може на крајот да се занесат кога консумираат ледена вода и токму поради оваа причина е важно камчињата да бидат помали. Во спротивно, може да на крајот сакаат да ги гризат и ако се премногу тврди, ова може да заврши со кршење на забите на животното.

3) Послужувањето замрзнато овошје е одличен начин за ублажување на топлината на кучето. Но, бидете внимателни: во овој случај важно е да знаете кои плодови кучето може да ги јаде. Вреди да се одделат некои ослободени опции и да се замрзне за да се понуди животното како закуска.

4) И сладоледот за кучиња е добро решение за топлите денови. И сладоледот илепчињата за кучиња се освежителни опции кои можат да ни се најдат во лето. За ова, можете да измешате неколку овошја, па дури и да оставите неколку парчиња во средината на течноста за да проба различни текстури. Но, без чоколадо, шеќер или нешто премногу елаборирано, а? Сладоледот и лепчињата мора да бидат целосно природни.

5) Силно се препорачува ладната подлога за кучиња. На овој начин кученцето има идеално место за засолниште во топлите денови: тој само треба да легне над додатокот и неколку минути подоцна подлогата почнува да се лади.

6) Некои играчки за кучиња може да се чуваат во фрижидер. Постојат опции како што се заби, на пример, кои може да се стават во фрижидер или замрзнувач, и сосема е можно да се понудат разладени на вашиот пријател да игра во своето слободно време.

7) Вентилатор и клима уред помагаат животното да се одржи ладно. Кога е премногу топло, луѓето брзо прибегнуваат кон опрема како што се вентилатор и клима уред, а добрата вест е дека во ова може да ужива и вашиот четириножен пријател. Важно е да внимавате, како на пример да не му дозволите на животното да остане точно пред клима уредот.

Исто така види: Мачка под стрес: како да го направите вашето домашно милениче порелаксирано со домашни или природни опции?

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.