Вакцинација против беснило: Сè што треба да знаете за имунизацијата

 Вакцинација против беснило: Сè што треба да знаете за имунизацијата

Tracy Wilkins

Вакцината против беснило е од суштинско значење за здравјето, благосостојбата и развојот на кучињата. И покрај тоа што кај нас е задолжително со закон, многу луѓе се уште се сомневаат во вакцината против беснило кај кучињата. Вирусот што ја предизвикува болеста покренува и неколку прашања, главно затоа што се работи за зооноза, односно болест која може да зарази и луѓе. Но, на крајот на краиштата, на која возраст кучето треба да добие вакцина против беснило? Дали е во ред да се одложи имунизацијата? Како вакцината против беснило кај кучињата го штити вашето домашно милениче? Подолу се одговорите на овие прашања и повеќе информации за вакцината против беснило.

Исто така види: Платиносомоза на мачки: ветеринар појаснува сè за болеста предизвикана од јадење геко

Што е кучешко беснило?

Една од најопасните болести што може да ги добие вашето куче е кучешкото беснило. Оваа акутна вирусна заразна болест може да ги зафати сите цицачи. Таа е предизвикана од агресивен вирус од родот Lyssavirus, од семејството Rabhdoviridae, чија главна цел е да стигне до централниот нервен систем на животното - и тоа е подеднакво деликатна зооноза во човечкото тело. Преносот на болеста на луѓето се случува преку плунката на заразените животни, главно преку каснувања. Идеално, треба да се обидете да дознаете сè што можете за вакцината. Кучешкото беснило е опасна болест, а вакцинацијата е задолжителна на целата национална територија.

Кучешкото беснило има лек?

Вакцинирањето против беснило на кучиња е единствениот начин да го спречитезаштитете го вашиот пријател од болеста, бидејќи лекот за животните сè уште не постои, а третманот што е индициран по дијагнозата обично е евтаназија кај домашно милениче. Еволуцијата на болеста обично е многу брза, што доведува до смрт речиси 100% од пациентите. Како резултат на оваа реалност, многу е важно имунизацијата да се направи со вакцината против беснило. Само така вашето куче ќе биде заштитено. Сепак, многу невролошки болести можат да покажат симптоми слични на болеста и само ветеринар може да идентификува дали кученцето навистина боледува од оваа болест.

Како дејствува вакцината против беснило во телото на миленичето?

По нанесувањето на неконтаминиран организам, вакцината против беснило кај кучињата предизвикува телото на животното да развие антитела против вирусот на болеста. Првата доза, кога се применува правилно, почнува да делува во рок од две недели и има ограничена ефикасност. Токму поради оваа причина, засилувачите на вакцината против беснило кај кучињата се толку важни: тие се одговорни за продолжување на квалитетот на животот и благосостојбата на животното.

Дали е беснилото вакцината е задолжителна? Колку долго трае вакцината против беснило кај кучињата?

Вакцина, беснило, куче: овие зборови секогаш мора да одат заедно. Тоа е затоа што вакцината против беснило кај кучињата е една од оние кои ја сочинуваат листата на задолжителни имунизации кај кучињата бидејќи тоа е единствениот начин да се заштити животното и еединствениот што го бара законот. На целата територија на државата, секоја година се организираат кампањи за вакцинација против беснило за да се имунизираат кучињата. Ова се случува токму затоа што вакцината против беснило кај кучињата е јавно здравствено прашање: кучето со беснило е главниот вектор за пренесување на болеста на луѓето поради близината што ја имаме со видот. Односно, вакцинирано животно не се разболува и, следствено, не ја пренесува болеста на никого - без разлика дали се животни или луѓе.

Ефективноста на вакцината против беснило кај кучињата трае една година, односно: ако животното дојде во контакт со вирусот на беснило, нема да се зарази со болеста додека е во оваа временска рамка. Вреди да се запамети дека вакцинацијата против беснило постои и за луѓето.

Разберете го распоредот за вакцинација против беснило кај кученца и возрасни

Како и со другите вакцини, задолжителни или не, идеалот е вашето куче е заштитен пред да има контакт со она што ја предизвикува болеста. Најдобар начин да го направите ова е во првите месеци од животот на животното: првата доза од вакцината за кучешко беснило мора да се примени од 120 дена (стари четири месеци), кога антителата на мајката веќе немаат моќ да го намалат ефектот. . Тоа треба да се случи и пред миленичето да почне да оди по улица, да има контакт со земја и содруги животни. Оваа вакцина мора да се зајакнува годишно, било во кампањи за вакцинација или приватно, со вашиот доверлив ветеринар: што е попрактично за вас, важи. Навистина е важно животното да не пропушти или одложи ниту една доза од вакцината.

Исто така види: Губење на косата кај кучињата: што да правам? Откријте ги причините и начините за лекување на проблемот!

Кога кучето ќе биде спасено од улица или посвоено откако ќе помине оваа фаза, ќе треба да биде прегледано од ветеринар за да дознајте дали веќе не е контаминирана од вирусот на беснило. Ако не, вакцината против беснило кај кучињата треба да се дава нормално, бидејќи не може да се знае: првата доза што е можно поскоро и годишни бустери до крајот на животот.

Какви се ефектите од беснилото вакцина, кучешки беснило?

На крајот на краиштата, дали има реакции предизвикани од вакцината против беснило? Дали кучињата имаат несакани ефекти? Како и секоја имунизација, вакцината против беснило кај кучињата може да предизвика некои несакани ефекти за животното. Ова е крајно нормално, бидејќи вакцината против беснило има компоненти кои имаат за цел да формираат антитела во имунолошкиот систем на крзнениот систем. Има домашни миленици кои нема да реагираат на вакцината против беснило, се зависи од организмот на животното. Кога станува збор за вакцината против беснило, кучето може да ги претстави следните симптоми:

  • апатија
  • мал оток на местото на примена на вакцината против беснило
  • куче со болки во телото
  • треска
  • падвлакна во регионот на вакцината

Генерално, ова се најблагите знаци на реакција на имунизацијата и доколку не се појават повеќе од 24 часа по примената на вакцината против беснило, туторот не треба да се грижи . Некои ефекти може да бидат посериозни, предизвикувајќи реакции како што се повраќање, дијареа, прекумерна саливација, напади, чешање, возбуда, тремор, едем. Во овие случаи се посочува дека миленикот е однесен кај ветеринар за следење на случајот.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.