Конјунктивитис на мачки: како да се идентификува и третира проблемот што влијае на очите на мачката?

 Конјунктивитис на мачки: како да се идентификува и третира проблемот што влијае на очите на мачката?

Tracy Wilkins

Коњуктивитисот кај мачките е проблем што се јавува со одредена фреквенција кај мачките. Бидејќи може да има различни причини, конјунктивитисот на мачките има многу карактеристични симптоми кои предизвикуваат непријатност кај животното. Конјунктивитисот на мачки, и покрај тоа што се смета за честа болест, бара навремен третман за да се спречи тој да еволуира во сериозно слепило. За среќа, постојат опции за лек за конјунктивитис кај мачки кои можат лесно да го излечат вашето маче. Paws of the House објаснува како да се идентификува и третира проблемот. Дополнително, даваме совети како да нанесете капки за очи за конјунктивитис кај мачки и како да ја спречите мачката повторно да се зарази со болеста. Проверете!

Коњуктивитисот од мачки е воспаление на очите со различни причини

Коњуктивитисот кај мачките не е ништо повеќе од воспаление на конјунктивата, мукозната мембрана што го покрива окото на мачката. Кога нешто ќе го иритира ѕидот на оваа мембрана, доаѓа до воспаление. Ако причината за конјунктивитисот на мачката е присуството на вируси, габи или бактерии во очите, ние го нарекуваме заразен конјунктивитис на мачки. Тоа обично се случува кога имунитетот на мачката е низок. Кога причината е прашина или алергии, тоа го нарекуваме неинфективен конјунктивитис на мачки. Покрај тоа, конјунктивитисот на мачки може да биде симптом на други проблеми како што е респираторниот комплекс на мачки.

Коњуктивитисот на мачки преминува во

Дали конјунктивитисот на мачките се шири кај луѓето? И покрај тоа што е болест слична на онаа што нè погодува, не е можно да се пренесе од еден вид на друг. Вирусите кои можат да предизвикаат конјунктивитис кај мачките се различни од оние што предизвикуваат конјунктивитис кај луѓето. Иако и кај мачките и кај луѓето, конјунктивитисот има слични симптоми, вистината е дека тие имаат различни предизвикувачки агенси. Затоа, не може да се каже дека конјунктивитисот на мачки преминува кај луѓето и обратно. Од друга страна, мачкиниот конјунктивитис од инфективен тип може да премине и на други животни.

Црвенилото и чешањето во очите се главните симптоми на конјунктивитис кај мачките

Првиот знак што ќе помогне да се идентификуваат конјунктивитис кај мачката е црвеното око. Поради претрпената иритација, дали поради прашина, инфективни агенси или алергии, окото ја има оваа црвеникава боја. Исто така, конјунктивитисот кај мачката предизвикува многу чешање во очите, затоа внимавајте на тој детал. Честопати, мачето дури и претерано трепка како начин да се ослободи од непријатноста. Присуството на исцедок од очите, обично со жолтеникава или темна боја, е уште еден карактеристичен знак за конјунктивитис кај мачките. Поради ова, мачката со кривогледно око може да има потешкотии да ги отвори очите. Покрај тоа, можно е да се види мачка како многу кине или дури и со отечено око. Идентификување на овиесимптоми, постои голема можност вашата мачка да ја има болеста. Во некои случаи на конјунктивитис кај мачки предизвикан од вируси или бактерии, миленичето може да има други знаци како треска или кивање.

Исто така види: Дали кучињата можат да јадат јогурт?

Конјунктивитис на мачки: лекувањето се врши со лекови од локална или употреба на антибиотици

По дијагностицирање на конјунктивитис кај мачки, започнува третманот. Обично, лекарот пропишува капки за очи за конјунктивитис на мачки, масти и/или антибиотици. Доколку причината за проблемот е заразна и кај мачката се појават други симптоми, како што се кивање и треска, третманот ќе биде насочен и кон тие проблеми. За целосно да се излечи конјунктивитисот на мачки, третманот обично трае до две недели. Многу мачки се опоравуваат дури и пред тоа. Сепак, важно е, кај конјунктивитисот на мачки, третманот да не се прекинува во периодот што го пропишал лекарот, дури и ако крзнениот веќе се чини дека е подобар. Вреди да се запамети дека конјунктивитисот од заразен тип на мачки може да помине на други животни. Значи, ако имате повеќе од едно домашно милениче, држете го заразениот подалеку од другите.

Пред да се примени лек за конјунктивитис кај мачки, потребно е да се исчисти секретот на местото

Лекот за конјунктивитис кај мачки мора да му се понуди на животното во временскиот период пропишан од ветеринарот. Важно е никогаш да не се само-лекувате со вашето домашно милениче, затоа понудете го само она што епрофесионална препорака. Во случај на локален лек за конјунктивитис кај мачки, мора да се посвети внимание. Без разлика дали тоа е капка за очи за конјунктивитис на мачки или маст, неопходно е да се исчисти окото на мачката пред да се нанесе производот. Ставете малку солен раствор на парче газа или памук и внимателно исчистете ги секретите околу окото на животното. Само тогаш нанесете ги капките за очи за конјунктивитис на мачки или маста во количина што ја одредува ветеринарот.

Можно е да се спречи конјунктивитис кај мачки со урамнотежена исхрана и хигиена

Конјунктивитисот кај мачките може да се спречи главно со основна здравствена заштита. Бидејќи најголемата атракција за предизвикувачкиот агенс на конјунктивитис кај мачката е слабиот имунолошки систем, важно е да се зголеми имунитетот на мачката. За ова, секогаш нудете квалитетна храна и ажурирајте го распоредот за вакцинација. Друг важен фактор за спречување на конјунктивитис кај мачките е чистење на околината. Секогаш чувајте го местото без прашина и специфични производи кои предизвикуваат алергии на животното.

Исто така види: Топ 10 најпаметни раси на кучиња

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.