Мачка јаде песок: што значи тоа?

 Мачка јаде песок: што значи тоа?

Tracy Wilkins

Мачките јадат песок и ваквото однесување е почесто кога се мачиња, бидејќи сè уште учат што е, а што не храна. Но, кај возрасните тоа е нездрава навика, која освен што е опасна, сепак може да резултира со неколку проблеми. Дури и ако има храна по своја волја, мачката може да ја развие оваа навика и интересно е туторите да внимаваат што ја поттикнало навиката. Ако сте ја фатиле вашата мачка во оваа ситуација, дојдете и разберете ги причините зошто мачката јаде песок во написот подолу.

Зошто мачката јаде песок? Разберете ги причините за оваа навика

Навиката да се јаде песок има име: PICA, или алотриофагија, која може да влијае и на мачките и на луѓето и се карактеризира со навика да се внесува нешто несоодветно. Кај животните, меѓу другото, тие можат да јадат пластика, ткаенина, картон, па дури и земја во дворот. Интересен детал е да знаете како да разликувате едноставна љубопитност од манија. Ако јадењето песок стана нешто што се повторува за вашето домашно милениче, внимавајте: тој може да ја има оваа состојба што треба да се лекува.

Проблемите во однесувањето на мачката речиси секогаш стојат зад навиката да јаде песок. Досадата, вознемиреноста и стресот се само дел од причините зошто мачките јадат песок, а во тој случај можеби и ѓубре. Промените, исто така, треба да се гледаат бидејќи тие го мразат тоа. Доколку домот добил ново милениче, имало промена на домот или доаѓање набебе, внимавај мачката да не јаде песок. Несоодветната храна исто така го тера да јаде нечистотија или ѓубре, поради недостаток на хранливи материи и витамини. Кај возрасните, дијабетесот и анемијата кај мачките се исто така предизвикувачи, а кај постарите лица, менталната слабост е уште една причина.

Мачката што јаде песок може да развие неколку гастроинтестинални проблеми

Оваа практика генерира низа проблеми за мачката.животно поради компонентите кои го сочинуваат песокот и можат да бидат токсични за животното. Повраќање и дијареа по конзумирањето може да се појават и, кога голтањето ќе стане вообичаено, може да предизвика гастроинтестинални проблеми, како што се запек, колитис кај мачки, воспаление на желудникот и интестинална опструкција. Има малку грижа и, кога ќе видите дека мачката често јаде песок, не двоумете се да побарате помош.

Исто така види: Куче спие и мавта со опашката? Има научно објаснување за ова! Дознајте повеќе за спиењето на кучињата

Миленик јаде песок: сите видови се токсични за него ?

Постојат неколку опции за легло за мачки на пазарот и секоја има своја употреба, како и придобивки и штети. Некои, дури, може да бидат дури и токсични во зависност од употребата и составот на брендот. За да дознаете кои од нив не се добри за мачки, проверете ја листата подолу:

Исто така види: Како функционира силика легло за мачки?
  • Силика песок: дури и со неговата висока апсорпциона моќ, се претпочита за оние кои живеат во стан, неговата прашина е токсична и може да предизвика рак кај луѓето и силикоза кај мачките. Тајната за користење на овој песок е да се изберат брендови коине кревајте прашина. Но како и да е, не дозволувајте вашето домашно милениче да го јаде.
  • Гранули од дрво: Биоразградлив и еколошки отстранет, овој песок обично има добар принос, покрај тоа што е природен, со грутките произведени преку пошумување. Можеби не е токсичен како силициум диоксид, но идеално, мачката не треба да јаде дрвени гранули.
  • Глинест песок: Овој песок може да биде фин, густ и има и мирисни опции. И покрај тоа, таа обично не е ефикасна во борбата против мирисот и важно е мачката да не го консумира глинениот песок. Интересен детал е тоа што по употребата, шепите мора правилно да се исчистат, бидејќи овој песок има тенденција да се залепи за шепите на мачката и мачката може да ги излиже.
  • Житни песок: може да се произведе преку пченка или маниока. Тој е нетоксичен, достапен и биоразградлив. Вклучувајќи, таа го буди вниманието на мачките бидејќи мирисот може да биде многу привлечен. Дури и природно, избегнувајте да го внесе мачката, бидејќи неговата функција не е храна и главниот извор на хранливи материи мора да биде храната за мачки.
  • Бентонит песок за мачки: малку познат како алтернатива за полнење на кутијата за ѓубре за мачки, таа се меша со ѓубрето од глина поради сличноста на материјалите. Ова е природно, но за време на индустријализацијата може да се вклучат неколку компоненти. Се уште не е потврдено дали еили нетоксични, тогаш подобро е мачката да не ја јаде.

За да и помогнете на мачката која јаде нечистотија или песок, неопходно е да се оди на коренот на проблемот

Со оглед на тоа што причините поради кои мачката јаде песок се физички или сентиментални, помошта од професионалец ќе помогне да се идентификува што го предизвикало проблемот, покрај тоа што ќе укаже на најдобриот начин да се запре. Ако проблемот е во храната, решението може да биде замена за супер премиум добиточна храна, со повеќе хранливи материи. Во некои ситуации, додатоците исто така доаѓаат. Третманот со PICA се прави исклучиво со ветеринар.

Но, кога причината за гледање на мачката како јаде нечистотија е емоционална, збогатувањето на животната средина со играчки за мачки и целосното внимание на сопственикот ќе помогне да се реши ова. Тие исто така се чувствуваат осамено и треба да ги поттикнете да ја трошат својата енергија на наклонетост и игра. Мачкината коча исто така може да ја смири мачката, но не треба да се користи често. Во сите случаи, не се карајте со мачката. Тој значи дека нешто не оди добро и мора да бидете трпеливи, покрај тоа што ќе проучите што е тоа гатификација.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.