Померанец: кои се официјалните бои на германскиот Шпиц?

 Померанец: кои се официјалните бои на германскиот Шпиц?

Tracy Wilkins

Померанец бела, црна, портокалова... ова се најчестите бои на познатиот германски Шпиц (Zwergspitz, на германски). Малата, крзнена раса на кучиња е една од најомилените поради својот симпатичен изглед и шармантна личност. Кога прифаќаат Zwergspitz, многу луѓе се одлучуваат за црниот Шпиц или потрадиционалните бои. Но, дали знаевте дека бројот на можни бои за расата оди многу подалеку од овие? Постојат неколку модели кои се движат од црна до бела померанец, поминувајќи низ портокалова, сина, па дури и мешавини меѓу боите. Померанец Лулу е куче кое секогаш може да изненади и Шапите на куќата ви кажува кои се официјалните бои на расата во кои треба да се заљубите. Проверете!

Померанец: официјални бои

Една од највпечатливите карактеристики на расата германски Шпиц е нејзиниот изглед. Обемната и бујна коса формира грива што го прави кученцето дури и да личи на мал лав. Некои померански бои полесно се наоѓаат, додека други се прилично ретки. Погледнете подолу кои се можните обрасци на бои на расата на мали кучиња:

Бела померанец: Ова е една од најчестите и најлесните бои за наоѓање. Белиот померанец го има овој дезен низ целиот капут, без дамки или други нијанси.

Црниот померанец: Црниот Шпиц е еден од најпознатитешармантно постои! Црниот померанец, како и белиот, треба да ја има само оваа боја низ палтото, и во долниот и на надворешниот капут. кафеава или чоколадна Померанец може да варира од најсветло до најтемно кафеаво. На муцката и шепите, сенката често се разликува од остатокот од телото, станува посветла или потемна. Типично, кафеавиот померанец има зелени очи.

Сино или сиво померанец: Овој германски Шпиц е познат по тоа што има сребрена нијанса на палтото. Синиот померанец ја има основата на палтото формирана од сива нијанса која потемнува на краевите додека не достигне црна боја. Регионот на очите, на пример, е добро обележан со црна боја, што го нагласува изгледот. Гривата на синиот померанец станува посветла.

Карамела или портокалова померанец: е веројатно најчестата боја на Шпиц. Карамелот или портокаловиот померанец како основа има портокалова боја, боја која преовладува низ палтото. На стомакот, гривата, муцката и опашката, бојата на померанската карамела или портокалова осветлува.

Беж или крем померанец: ова е моделот помеѓу белиот померанец и портокаловиот померанец. Бидејќи е средна боја, може да повлече повеќедо светло кафена или портокалова. Беж или крем померанец е многу лесно да се најде.

Црно-бел померанец: Црно-белиот шпиц има црна боја во пределите на главата и ушите, поминувајќи низ грбот. Во меѓувреме, белата боја е на пределот на муцката и на другите делови од телото. Црно-белиот померанец е дел од групата обрасци во боја наречени Particolor.

Исто така види: Микоплазмоза на мачки: ветеринарот открива сè за болеста предизвикана од болви

Партиколор померанец: Како што објаснивме, црно-белиот померанец е еден вид на партиколор шпиц. Партиколорот е дезен во кој како протагонист ја имаме белата со други бои распоредени на одредени делови од капутот. Црно-белиот померанец е најчест, но други примери за партиколор се белиот и портокаловиот померанец и кафеавиот и белиот померанец.

Исто така види: Табела за вакцинација за мачки: разберете како функционира циклусот на имунизација на мачки

Црно-кафеав померанец: Ова е германски Шпиц кој го има поголемиот дел од телото во црно со кафени детали на муцката и шепите. Кафеавата и црната померанска шема може да се нарече и „тен“.

Сабл портокалова померанец: Коренот на косата на карамел или померанец е многу портокалов и така останува по целото тело додека не дојде до врвовите, кои се речиси црни. Муцката дури се чини дека има црна наметка.

Померанец Мерл: ова е ретка шема што се спојувачетири бои. Померанскиот мерле е мешавина од бела, црна, сива и беж. Палтото има области со цврста и мешана боја, со дамки низ телото кои изгледаат како да имаат „мермерен“ изглед. Кучето Мерл не е само шаблон на Шпиц: расите како што се граничните коли, германските овчари и германските овчари, исто така, можат да ја имаат оваа мешавина на бои.

Померанецот Лулу може да ги менува боите во текот на зрелоста! Миленичето се раѓа со одреден тон и со него расте. Меѓутоа, со промените на крзното се менува и бојата. Така, не е толку невообичаено да се види како кафеав померанец станува, со текот на времето, беж померанец! Без сомнение, германскиот Шпиц е секогаш кутија со изненадувања.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.