Најчестите звуци на кучиња и нивните значења

 Најчестите звуци на кучиња и нивните значења

Tracy Wilkins

Звукот на кучето е нешто што секогаш ги интригира воспитувачите, уште повеќе кога кученцето изненади со други звуци покрај лаењето. Неопходно е да се набљудува говорот на телото на кучето и секогаш да се биде свесен за однесувањето на животното за да се разбере што значи звукот на кучето - кутре или возрасен. Дури и без да може да зборува, миленичето има свои вештини за да му пренесе на сопственикот што чувствува или сака.

Јасно е дека интимноста помеѓу кучето и неговата омилена личност е веќе на половина пат, сепак , исто така, Важно е да можете да ги идентификувате можните значења на секоја бучава што ја испушта миленичето. Затоа, проверете подолу каков звук испушта кучето и што значи секое од нив!

Кучешка бучава: како кучињата комуницираат?

Вокализацијата е многу важна за кучињата на кучињата да им го пренесат тоа што го чувствуваат и што сакаат. Затоа, звуците на лаење, завивање, плачење или ржење на кучиња завршуваат како дел од секојдневниот живот на семејството. Но, како да знаете што точно сака да каже вашето кученце и каков е кучешкиот звук во моментот? Можеби на почетокот изгледа тешко, но вистината е дека секоја бучава што ја прават кучињата има различен звук и фреквенција. Дешифрирањето на пораката на вашиот четириножен пријател станува полесно со текот на времето, особено откако учителот веќе знае како да препознае кој звук го испушта кучето кога есреќен, тажен, нервозен или исплашен.

Звуците на лаење на кучиња може да значат повеќе различни работи

1) Звуци на лаење на кучиња

Наоѓање куче лаењето е вообичаено и често. Оваа бучава е една од главните форми на животинска комуникација, така што лаењето на кучето може да значи мноштво работи. Затоа, важно е добро да го познавате кученцето за да можете да ги идентификувате пораките што миленикот се обидува да ги пренесе. Видете ги главните причини за звуците на кучето што лае:

 • Тега и вознемиреност: ова лаење е обично силно и повторувачко и може да биде предизвикано од чувства како што е изолација или разделба.

 • Досада: колку повеќе е вознемирено животното, толку погласна ќе биде неговата кора. Кучешките звуци предизвикани од досада често се монотони и се повторуваат.

 • Предупредување: висок и сув, предупредувачката кора може да биде доста интензивна. Аудитивниот капацитет на кучињата е далеку подобар од оној на мажите, па затоа е природно миленикот да се обидува да предупреди за присуство на можни закани.

 • Побарувачка: Милениците, исто така, имаат тенденција да лаат кога сакаат нешто од својот сопственик, како што е храна или прошетка. Овој звук на лаење на кучето е висок и упорен, секогаш насочен кон сопственикот.

 • Страв: страшното лаење е ниско и брзо и може да биде дури и малописклив. Кога тоа ќе се случи, погледнете дали нешто можеби го плаши животното или има некаква болка.

 • Забава: ова е еден од најлесните звуци на лаење на кучиња за идентификување! Само погледнете ја опашката на вашето куче. Ако опашката френетично се движи, тоа значи дека кучето се забавува.

Звукот на кучето што ржи може да значи дека животното не се чувствува удобно во одредена ситуација или место

Исто така види: Геко болест кај мачки: видете што може да предизвика голтањето на домашниот рептил

2) Звуци на ржење на кучиња

За разлика од лаењето, ржењето на кучето нема многу различни значења. Кога ќе се случи таков шум, нешто не е во ред со кучето. Веројатно се чувствува непријатно за нешто, без разлика дали се работи за непријатна шега или присуство на несакана личност или животно во околината. Кога тоа ќе се случи, обидете се да го направите миленичето што е можно попријатно со ситуацијата. Џабе се карате!

Во некои случаи, можно е кучето само да сака да игра. Ако режењето е ниско, животното може да биде лудо да измисли мода, како што е влечење предмет или создавање здрав спор со учителот. Побарајте други знаци на говорот на телото на миленичето за да бидете сигурни што е тоа. Некои раси, како ротвајлерот, ржат со задоволство кога нивните родители ги галат и разгалуваат.претпочитани луѓе.

3) Звуци за завивање на кучиња

Навиката за завивање е наследство на волците, кои ја користат оваа бучава за да најдат членови на семејството или да ја соберат глутницата за лов. Но, не правете грешка, ова не се единствените причини за звуци на кучешки завивања! Откријте ги главните:

Исто така види: Анестезија за кучиња: кои се ризиците и ефектите? Инјектирање или вдишување?
 • Присуство на кучка на топлина
 • Предупредете ги другите кучиња
 • Привлечете го вниманието на сопственикот
 • Осаменост
 • Среќата и анимацијата

Звуците на завивање на кучиња се дел од примитивниот инстинкт што доаѓа од волците

4) Звуците на плачење на кучиња

Не се потребни солзи од очите на вашето домашно милениче за да се разбере дека кучето плаче, нели? Звуците на плачење на кучето може да укажуваат на тоа дека има болка или доживува некаков вид на вознемиреност. Обрнете внимание на вашето куче, особено за време на опасни игри или интеракции со други животни. Во овие моменти поголеми се шансите да се повреди крзненото.

Ова е многу чест звук на кутре, главно затоа што миленичето сè уште не научило правилно да комуницира. Кученцата можат да плачат за апсолутно се: глад, студ, осаменост, недостаток на мајка, желба да си играат... накратко, сè! Затоа, вреди да го удвоите вашето внимание со вашиот нов мал пријател за да ги задоволите сите ваши потреби.

Добрата вест е што плачот на кучето нетоа нужно значи нешто лошо. И миленичето може да лелека од возбуда. Како примери, можеме да го споменеме враќањето на сопственикот по поминатото време и близината на прошетки и игри што ги сака кучето. Кога тоа укажува на среќа, плачењето има тенденција да биде меко и помалку интензивно, обично проследено со лижење и потскокнување од радост.

5) Звуци на лелекање или кукање

Високите вокализации, обично назални и со затворена уста, може да се толкуваат како кучешки звук што лелекаат. Чувството може да биде резултат на неостварена желба, како што е желбата да се излезе надвор или одвојувањето од партнерот (личност или животно). Најчесто тоа е показател дека кученцето минува низ периоди на стрес.

Tracy Wilkins

Џереми Круз е страстен љубител на животни и посветен родител на домашни миленици. Со искуство во ветеринарната медицина, Џереми поминал години работејќи заедно со ветеринарите, стекнувајќи непроценливо знаење и искуство во грижата за кучиња и мачки. Неговата искрена љубов кон животните и посветеноста на нивната благосостојба го наведоа да го создаде блогот Сè што треба да знаете за кучињата и мачките, каде што споделува стручни совети од ветеринари, сопственици и почитувани експерти во областа, вклучувајќи ја и Трејси Вилкинс. Со комбинирање на неговата експертиза во ветеринарната медицина со увиди од други почитувани професионалци, Џереми има за цел да обезбеди сеопфатен ресурс за сопствениците на домашни миленици, помагајќи им да ги разберат и да ги решат потребите на нивните сакани миленичиња. Без разлика дали се работи за совети за обука, здравствени совети или едноставно ширење на свеста за благосостојбата на животните, блогот на Џереми стана извор за љубителите на домашни миленици кои бараат сигурни и сочувствителни информации. Преку неговото пишување, Џереми се надева дека ќе ги инспирира другите да станат поодговорни сопственици на домашни миленици и да создадат свет каде што сите животни ќе ја добијат љубовта, грижата и почитта што ја заслужуваат.